טיפול וניקיון באיברי המין של תינוקות

כמה צעדים פשוטים ישמרו על איברי המין של התינוק או התינוקת שלכם נקיים ובריאים.

לנקות את הפין

שמירה על היגיינת הפין חשובה בדיוק כמו בכל חלק אחר בגוף, ומונעת זיהום ומחלות. היא חשובה במיוחד לבנים לא נימולים.

פין נימול

קל למדי לשמור על ניקיונו של פין נימול. כשאתם רוחצים את בנכם, שטפו את אזור איבר המין בעדינות במים. אין צורך להשתמש בסבון. אם אתם משתמשים בסבון, בחרו סבון שמכיל חומרי לחות, והשתמשו בכמות קטנה בלבד. סבון קשה ושטיפת יתר עלולים לגרות את עור הפין.

פין לא נימול

הורים שבנם אינו נימול שואלים לעיתים קרובות כיצד לשמור על ניקיון הפין, כיוון שהעורלה עדיין מכסה את רוב העטרה על ראש הפין.

אם בנכם אינו נימול, בשנתיים-שלוש הראשונות תצטרכו לנקות רק את חלקה החיצוני של העורלה. תוכלו לנקות אותה בזמן האמבטיה, ולהשתמש במים חמימים בלבד. העורלה אינה נעה או מתרופפת עד גיל שנתיים-שלוש, ולעיתים אף מאוחר יותר. לעיתים מצטבר חומר לבן וחלבי (שנקרא חֵלֶב) מתחת לעורלה. זוהי תופעה תקינה לגמרי, שנגרמת מהצטברות תאי עור מתים והפרשות טבעיות.

לנקות ולטפל בפות

באזור שפתי הפות עלולות להצטבר שאריות של קרם החתלה, זיעה וחומרים נוספים. כשאתם רוחצים את בתכם, הרטיבו פיסת צמר גפן, החזיקו את רגליה כלפי מעלה ונגבו בין שפתי הפות. התחילו מקדימה ונגבו בעדינות לכיוון הישבן.

ייתכן שתבחינו בהפרשה שנראית כמו חלבון ביצה. זוהי הפרשה תקינה לחלוטין, ואין צורך לנקות אותה. אם אינכם בטוחים לגבי הפשרות אחרות, פנו לרופא הילדים או לאחות טיפת חלב.

אל תשתמשו בסבונים אינטימיים שעלולים לפגוע באיזון הכימי הטבעי של הנרתיק ולהגביר את הסיכון לזיהום. הימנעו משימוש באבקת טלק, המכילה חלקיקים קטנטנים שהתינוקת עלולה לשאוף. כמו כן, אבקת טלק עלולה לעיתים לגרות את הנרתיק.

הפרשה דמית מהנרתיק בשבועות הראשונים לחיים  עשויה להיות תגובה טבעית להורמונים של האם, ולכן אין צורך לדאוג. אם ההפרשה אינה עוברת, כדאי לפנות לרופא הילדים או לאחות טיפת חלב.

© raisingchildren.net.auהמידע תורגם ונערך באישור האתר Raising Children Network.