הסחות דעת

הפניית תשומת הלב והעניין של ילד קטן יכולה למנוע מצבים שעלולים להוביל להתנהגות מאתגרת.

הסחת דעת היא שיטה טבעית לרוב ההורים. בין אם זה להצביע על משהו מעניין, להתחיל לשחק במשהו פשוט או לעשות פרצופים מצחיקים – הורים ממציאים מיליון טריקים כדי להסיח את דעתו של ילד קטן כשהוא מתחיל לרטון או להשתעמם.

הסחות דעת עובדות ברוב המקרים, והן מאפשרות לכם להרחיק את הילדים מחפצים מסוכנים או מפעילויות מסוכנות. לכן, זהו פתרון מצוין להורים ברוב המצבים.

עצות להסחת הדעת

לילדים בכל הגילאים:

  • הסחת הדעת יכולה להיות פשוטה, למשל, לתת לילדכם לעשות משהו אחר. הציעו פעילות, צעצוע או משחק חדשים, או הראו להם משהו חדש שיוכלו לעשות עם הצעצוע שבידם.
  • שנו את האווירה. שנו את מיקומם של הילדים, כך שיוכלו לראות דברים חדשים ושונים.
  • חשבו על הדברים מראש. תכננו כמה רעיונות לפעילויות מהנות. אם אתם מסתובבים בחוץ, קחו איתכם כמה צעצועים מושכים ומהנים שתוכלו לשלוף בשעת הצורך. אם ילדכם עלולים להיות רעבים, קחו איתכם כמה חטיפים טעימים ובריאים.

לילדים גדולים יותר:

  • שנו את נושא הדיון.
  • הציעו משחק או פעילות פשוטים.
  • כשאתם רואים שהמצב מתחיל להידרדר, הציעו להם לעשות משהו אחר. לדוגמה, תוכלו לומר, “אוי, נראה שהמשחק מעצבן אותך. אולי תצא החוצה ותרכב על האופניים?”

כשמשתמשים בהסחת דעת, חשוב לזכור דבר חשוב אחד: אם אתם נוהגים להציע פעילות אהובה או מתגמלת אחרי שילדכם פגע במישהו או חווה התקף זעם, ייתכן שאתם מתגמלים בטעות את ההתנהגות הבלתי ראויה. הזמן הטוב ביותר להשתמש בהסחות דעת הוא כאשר אתם רואים שהילד עומד לעשות משהו אסור, לפני שעשה אותו באמת.

© raisingchildren.net.auהמידע תורגם ונערך באישור האתר Raising Children Network.