לעודד את ילדכם לאכול ארוחת בוקר

ארוחות הבוקר עשויות להיות אתגר לפעמים. ביכולתכם להפוך אותן למזינות, טעימות, ובריאות. זוהי דרך מוצלחת להתחיל את היום. בכתבה זו תמצאו כמה רעיונות טעימים ובריאים לארוחות בוקר, שיגרמו לילדכם לאכול בשמחה את הארוחה החשובה ביותר ביום.

מדוע ארוחת הבוקר חשובה כל כך

ארוחת הבוקר מספקת לילדים את האנרגיה הדרושה להם כדי להתמודד עם היום העמוס שלפניהם. ילדים האוכלים ארוחת בוקר בריאה מחזיקים מעמד זמן רב יותר בלי לחוש רעב. משמעות הדבר היא, שהם יכולים להתרכז טוב יותר במשחק, למידה, זיכרון ופתרון בעיות. מחקרים מראים שארוחת בוקר בריאה עוזרת לילדים לשפר את ביצועיהם בבית הספר.

ילדים שאוכלים ארוחת בוקר נוטים:

  • לשמור על אחוזי נוכחות גבוהים יותר בבית הספר לעומת ילדים שאינם אוכלים ארוחת בוקר
  • להיות בריאים יותר מבחינה רגשית
  • להזדקק פחות לחטיפים או למזונות מתוקים או משמינים – מה שעוזר להם לשמור על משקל בריא

היתרונות התזונתיים של ארוחת הבוקר

גוף האדם מפיק אנרגיה מפחמימות שהוא מפרק לסוכרים בשם גלוקוז. אחרי שנת הלילה, שבה איננו צורכים מזון, מאגרי הגלוקוז בגופנו נגמרים. במקומם, הגוף מתחיל להשתמש באנרגיה המאוחסנת בשרירים, כגון גליקוגן וחומצות שומן. לכן, לפני שאנחנו יוצאים לפעילויות היומיות, עלינו לתדלק את הגוף.
ארוחת הבוקר מספקת לילדכם אנרגיה ומתניעה את תהליך המטבוליזם, והיא גם עוזרת לגופו להשתמש במזון שהוא אוכל בצורה יעילה יותר לאורך היום. כמו כן, כדאי לזכור שילדים שמדלגים על ארוחת הבוקר עלולים שלא להשלים  את הרכיבים התזונתיים החסרים להם בהמשך היום.

כיצד נראית ארוחת בוקר בריאה

ארוחת בוקר בריאה צריכה לשמור על איזון בין פחמימות, חלבונים ושומנים, כדי לספק רמות אנרגיה יציבות לאורך כל הבוקר. תינוקות ופעוטות יכולים לאכול דייסת אורז, חלב ופירות. ילדים בגיל בית הספר ובני נוער ירצו כנראה לבחור בין כמה אפשרויות. אפשר להציע להם מזונות כמו דייסה משיבולת שועל או מוזלי, דגני בוקר מופחתי סוכר מדגנים מלאים, ביצים קשות, חביתות, טוסט מלחם מדגן מלא, סלט ירקות, גבינה עד 5% שומן, אבוקדו, טחינה משומשום מלא, פירות ויוגורט טבעי.

בחירת המזונות הבריאים ואכילתם בארוחת הבוקר תעזור לילדכם לפתוח את היום. שימו לב: דגני בוקר מעובדים ועתירי סוכר יתנו לילדכם אנרגיה מהירה, יגרמו לנזק לשיניים ועלולים להוביל לתחושת רעב מוקדמת יותר.

ארוחות בוקר מיוחדות לסרבני אכילה

כשמדובר באכילה, אתם המודל לחיקוי הטוב ביותר של ילדכם. הראו לילדכם שארוחת הבוקר היא חלק חשוב וטעים בשגרת יומכם, כדי לעודד אותו לאכול איתכם. אפשר לדבר על היתרונות הרבים של ארוחת הבוקר. הנה כמה רעיונות לארוחות בוקר, שמעודדים הרגלי אכילה בריאים:

  • הפכו את זמן ארוחת הבוקר למפגש איכות משפחתי, ושבו עם ילדיכם לאכול. אחת הדרכים הטובות ביותר לשנות את ההרגלים שלהם היא לשמש דוגמה טובה בעצמכם.
  • אם ילדכם אומר שהוא לא רעב בבוקר, נסו להכין שייק בריא שמכיל חלב, יוגורט ופרי כמו בננה, במקום לתת לו ארוחת בוקר מסורתית יותר. אפשר גם לשאול אותו מה הוא היה מעדיף לאכול מתוך רשימה של מזונות בריאים שתכינו מראש.
  • אפשרות נוספת היא לתת לו ארוחה קלה בבית, כמו קערת דגנים קטנה או פרי. כדי להשלים את ארוחת הבוקר, תנו לו סנדוויץ’ קטן  שיאכל לפני תחילת הלימודים – למשל, כריך עם גבינה או חומוס או יוגורט טבעי עם פירות.
  • אם שגרת הבוקר שלכם עמוסה ומפריעה לערוך ארוחת בוקר, נסו לכוון את השעון המעורר של ילדכם לשעה מוקדמת יותר (אפילו 10 דקות לפני הזמן), או לארוז את התיק שלו ולהכין לו את הבגדים בלילה הקודם. אפשר להכין גם את ארוחת הבוקר בלילה הקודם – שימו דגני בוקר יבשים בקערה מכוסה, או הניחו פירות חתוכים, אגוזים או צימוקים בתבנית של מאפינס.
  • סרבני אכילה עשויים להגיב טוב יותר לארוחות הבוקר כשהמזון נראה מזמין ומעניין יותר מהרגיל. ילדים צעירים אוהבים טוסט, פירות או יוגורט.
  • ילדים גדולים יותר ובני נוער עשויים לסרב לאכול ארוחת בוקר כדרך להפגין את עצמאותם. אל תעשו מזה סיפור גדול. תוכלו להציע לילדכם לקחת איתו פרי או שייק בריא עשוי מחלב, יוגורט ופירות לדרך. הציעו לו לבחור את ארוחת הבוקר שלו כשאתם יוצאים לקניות. אפשר גם לאכול את ארוחת הבוקר בהפסקה הראשונה בבית הספר. הארוחה יכול להכיל סנדוויץ’ מדגן מלא בתוספת של גבינות / חומוס 9% / טונה וירקות.

© raisingchildren.net.auהמידע תורגם ונערך באישור האתר Raising Children Network.