“איך תינוקות באים לעולם?”

הורים רבים מופתעים לעיתים כשהם שומעים שאחד הדברים החשובים ביותר שעליהם לעשות בשנות בית הספר היסודי, הוא להסביר לילדיהם מהם יחסי מין. לעיתים קרובות הם תוהים: הם לא צעירים מדי?

“חוכמת החצר”

לפני שאתם קופצים למסקנה שזהו גיל צעיר מדי, חשבו לרגע מתי והיכן אתם עצמכם גיליתם מהם יחסי מין. רבים מאיתנו קיבלו את המידע הזה בחצר בית הספר היסודי או במגרש המשחקים מילד גדול יותר, שהחליט שהגיע הזמן לחלוק איתנו את הפירוש שלו לתהליך הרבייה ויחסי המין. אתם זוכרים בוודאי את תגובתכם המופתעת או המבועתת, וחשבתם – אין מצב שההורים שלי אי פעם עשו את זה! סביר להניח שלא סיפרתם לאימא או לאבא שלכם על השיחה הזו, שהפירוש של חברכם לא היה מדויק (לפעמים בדרך מבדחת מאוד), וייתכן שקיבלתם מידע נכון יותר ממקור אמין רק שנים אחר כך.

ובכן, למרות העובדה שהתקופה השתנתה מאוד במובנים רבים, מגרשי המשחקים וחצרות בתי הספר נשארו אותו דבר. עדיף לדבר עם ילדכם על הנושא בשלב מוקדם יותר, וכשייתקל באותו חבר יודע-כל יוכל להגיד לו בביטחון – “בטח שאני יודע, ההורים שלי כבר סיפרו לי הכל!”. זו ההזדמנות שלכם להעביר לילדכם מסר חיובי ואוהב בנוגע למערכות היחסים בין מבוגרים, במקום להניח לו לקבל את הרושם הנפוץ מדי, הנגעל והילדותי שיכה אותו בתדהמה.

הסיפור האמיתי

ילד בגיל בית הספר כבר יכול להבין שיחסי מין הם הדרך שבה מבוגרים מפגינים את אהבתם ומתענגים ביחד, וגם האופן שבו הם נוצר תינוק. כמו כן, אם אתם מאמינים בכך, תוכלו להעביר לילדכם מסר על תכנון המשפחה כבר בגיל צעיר – כלומר, שאנשים יכולים לבחור אם להביא תינוקות לעולם או לא, מתי וכמה ילדים הם רוצים במשפחה.

חפשו הזדמנויות ללימוד כדי להציג את הנושא: למשל, כשאתם רואים אישה בהיריון, קוראים ספר על היריון ולידה או צופים בזוג במיטה באחת מתוכניות הטלוויזיה. חשבו על הערכים שאתם רוצים ללמד: האם משפחתכם מאמינה שיחסי מין הם התפתחות טבעית במערכת יחסים אוהבת בין מבוגרים, או שצריך לקיים יחסים רק אחרי הנישואים – או אולי משהו באמצע?

לכל ילד, בכל גיל, מתאים הסבר בהתאם לרמתו. בכל שלב התפתחותי תוכלו להוסיף עוד מידע. לדוגמא, בגילאי הגן, תוכלו להסביר כי כשההורים אוהבים, הם שוכבים ביחד במיטה, ובתנאים המתאימים, הביצית של אימא יכולה להתחיל ולהתפתח לעובר. בשלב מאוחר יותר תוכלו להסביר את התהליך הפיזיולוגי, שבו זרע מהאב צריך להיפגש עם ביצית מהאם, על ידי החדרת הפין של הגבר לפות של האישה, וכך מתפתח עובר.

אם ילדכם בגיל בית הספר, כדאי להגדיר לו בפשטות מהם יחסי מין. תוכלו לומר “כמו שהיום, כשאתה אוהב מישהו אז אתה מחבק ומנשק אותו, אצל מבוגרים יש עוד ביטויים של אהבה, כמו לשכב ביחד במיטה ולהתחבק. לפעמים כששני מבוגרים (או אנשים נשואים) אוהבים אחד את השני, הם נהנים מכך שהגבר מכניס את הפין שלו לפות של האישה. אחרי זמן מה, תאי הזרע יוצאים מתוך הגוף של הגבר ומטיילים במעלה הנרתיק של האישה – עד הרחם שלה. כשהזרע פוגש בביצה בתוך הרחם נוצר עובר, שבקרוב יגדל ויהיה תינוק”.

הדגישו בפני ילדכם שיחסי מין הם דבר ששני הצדדים צריכים לרצות בו באותה המידה. אי אפשר להכריח מישהו לעשות את זה, או ללחוץ עליו לעשות זאת. כמו כן, הדגישו כי ישנם דברים שמותרים רק למבוגרים, כי יש לכך השלכות. כמו שלחצות כביש לבד מותר רק מגיל מסוים, ורישיון לרכב או הליכה לצבא נעשים בגיל מסוים, כך גם עם יחסי מין.

המתינו לתגובתו של ילדכם. תנו לו זמן לקלוט את המידע. יכול להיות שהוא יגיד, “אימא, זה מגעיל!” ואז תוכלו לענות לו, “אני מבינה שאתה מרגיש שזה מגעיל. זה בסדר גמור, כיוון שזה משהו שמבוגרים עושים. כשתהיה מבוגר, תוכל להחליט אם אתה אוהב לעשות את זה או לא. בכל מקרה, נוכל להמשיך לדבר על זה מאוחר יותר”. בחילופי הדברים הקצרים הללו אתם מכירים ברגשותיו, מסבירים לו שלדעתכם, יחסי מין נועדו למבוגרים, מאפשרים לו לדעת שהוא זה שמחליט על המיניות שלו בתהליך ההתבגרות ומשאירים את הדלת פתוחה לדיונים בעתיד. בגילאים בוגרים יותר, חדדו את נושא ההסכמה והמוגנות המינית.

חשוב לנצל הזדמנויות ללמידה, ולא להסתפק בשיחה חד פעמית. כמו כל למידה אחרת, גם בנושא הזה זוהי למידה רציפה, בכל גיל לפי הרמה וההבנה. גם אם נראה לכם שכבר אמרתם הכל, חפשו הזדמנויות נוספות להטמיע את התכנים והערכים שלכם.

שיטת שלושת השלבים בפעולה

שיטת שלושת השלבים בשילוב עם הזדמנות ללימוד יעזרו לכם להציג בפני ילדכם בן השש, למשל, את הרעיון שמאחורי אינטימיות מינית. כשילדכם רואה שני מבוגרים מתנשקים, הוא אומר, “אוי, אבא, הם עושים סקס”. ראשית, שאלו אותו למה הוא מתכוון כשהוא אומר “סקס”. שנית, תקנו את המידע השגוי. בהתאם לתשובתו, ספרו לו שנשיקה בפומבי אינה נחשבת בדרך כלל לסקס, ושהמילים האלה מתייחסות בדרך כלל ליחסי מין בין מבוגרים. שלישית, ספרו לו איך אתם מרגישים כלפי הבעת חיבה בפומבי, למשל, “לא נוח לי לראות שני אנשים מתנשקים בסופרמרקט”, או “אתה לא חושב שזה נהדר לראות אנשים שאוהבים אחד את השני ומפגינים חיבה?”

אפשר להשתמש בהזדמנות הלימוד הזו מאוחר יותר ולהעלות את עניין יחסי המין: “אתה זוכר שראינו את הזוג ההוא אתמול, וחשבת שנשיקה זה סקס? אני חושב שאתה מוכן לדבר קצת יותר על הדרך המיוחדת שמבוגרים (או זוגות נשואים) מפגינים חיבה זה כלפי זה”. המתינו רגע ובדקו אם ילדכם נראה מעוניין, ואז המשיכו והגדירו לו בפשטות מהם יחסי מין.

© raisingchildren.net.auהמידע תורגם ונערך באישור האתר Raising Children Network.