אלרגיות שאינן קשורות למזון

אם ילדכם סובל מאלרגיה לדברים כגון קרדית אבק הבית, אבקנים, סוגים שונים של דשא, בעלי חיים, לטקס (גומי), עקיצות ונשיכות חרקים, חשוב מאוד להימנע מקרבה לאלרגנים הללו. כמו כן, חשוב לדעת כיצד להגיב במקרה של תגובה אלרגית.

אלרגיות שאינן למזון

ילדים רבים סובלים מאלרגיה לדברים יומיומיים שנמצאים בכל בית ובכל סביבה, כגון קרדית אבק הבית, עקיצות ונשיכות חרקים, בעלי חיים, דשא, עשב ואבקני פרחים. חלק מהילדים אלרגיים גם לדברים נפוצים פחות כגון תרופות או לטקס (מוצרי גומי).

כמו כן, ילדים עשויים להראות סימני אי סבילות לכמה כימיקלים המשמשים במוצרים אחרים, כגון דבק שטיחים, סוגי צבע וממסים שונים. במקרים כאלה אין בדרך כלל תגובה חמורה, והילדים אינם מפתחים נוגדני אלרגיה. אם אתם חושבים שילדכם סובל מאלרגיות, פנו לרופא הילדים.

התסמינים לתגובות אלרגיות

אם התגובה האלרגיה היא קלה או בינונית, ילדכם יפתח אחד או יותר מן התסמינים הבאים:

 • פריחה או הופעה של כתמים אדמדמים על פני העור (אורטיקירה)
 • נפיחות בפנים, בעיניים או בשפתיים
 • עקצוצים בפה
 • כאבי בטן או הקאות (הופעת תסמין זה לאחר עקיצת חרק משמעה תגובה אלרגית חמורה)

תגובות חמורות לאלרגיה שאינה למזון עשויות להתרחש לאחר מגע עם תרופות שונות, לטקס ועקיצות חרקים. במקרה כזה (הלם אנפילקטי), ילדכם יפתח אחד או יותר מן התסמינים הבאים:

 • צפצופים או קוצר נשימה
 • לשון נפוחה
 • נפיחות בלוע
 • קושי בדיבור ו/או קול צרוד
 • שיעול מצפצף או בלתי נפסק
 • סחרחורת מתמשכת או התעלפות
 • במקרה של אסתמה, אקזמה וקדחת השחת, התסמינים הללו עלולים להיות חריפים מבדרך כלל.
 • ילדים קטנים עשויים להחוויר ולהיראות נפולים.

הלם אנפילקטי הוא מסכן חיים ודורש התערבות רפואית דחופה. התקשרו מיד למד”א בטלפון 101. אם אתם מחכים לאמבולנס, השכיבו את ילדכם על משטח ישר כדי לייצב את לחץ הדם שלו.

מה לעשות במקרה של תגובה אלרגית

אם אתם חושבים שילדכם סובל מתגובה אלרגית, ניתן לתת לו טיפול בתרופה אנטי-היסטמינית (נוגדת אלרגיה), בטיפות, סירופ או כדור. אם ילדיכם סובל מתגובות אלרגיות חוזרות, כדאי להחזיק תרופות אלו בתיק עזרה ראשונה בבית, למקרה הצורך.

אלרגיה לקרדית אבק הבית

קרדית אבק הבית נמצאת כמעט בכל בית בישראל. אלה חרקים קטנטנים הניזונים מקשקשי עור ומעובש. הם חיים במקומות חמימים ולחים כגון מזרונים, כריות, צעצועי פרווה, רהיטים רכים ושטיחים.

תסמיני האלרגיה לקרדית אבק הבית דומים לאלה של קדחת השחת – התעטשויות, עיניים מגרדות, אקזמה, נזלת ואסתמה. כשאפו של ילדכם נסתם, הוא עשוי לנחור. אלרגיה לקרדית אבק הבית אינה גורמת לפריחה אלרגית, והיא אינה אלרגיה עונתית אלא מתרחשת כל השנה.

מניעה

אפשר לעשות דברים רבים כדי להפחית את חשיפתו של ילדכם לקרדית אבק הבית:

 • כבסו את המצעים מדי שבוע
 • שמרו על בית נקי ומסודר ככל האפשר
 • שאבו שטיחים בתדירות גבוהה באמצעות שואב אבק עוצמתי .
 • אווררו את הבית ושמרו על רמת לחות נמוכה. בדקו, לדוגמה, אם מאווררי המטבח וחדר האמבטיה (ונטה) עובדים כראוי, ואם אפשר לפתוח חלון לזמן מה.
 • נסו להימנע משטיחים בבית, במידת האפשר
 • השתדלו שלא לכסות רהיטים בבדים או בשמיכות קלות, שעלולים להוות מקום דגירה לקרדית.
 • ספרים, צעצועים ובובות פרווה- השתדלו לשמור בארונות סגורים או בקופסאות והימנעו במידת האפשר מתצוגה חיצונית בחדר הילדים על מדפים מעלי אבק.

אלרגיות לבעלי חיים

ילדים עלולים לפתח אלרגיה לשיער/פרווה, קשקשים ורוק של בעלי חיים כגון חתולים, כלבים, סוסים וארנבות. אלרגיה לבעלי חיים מתבטאת בדרך כלל בתסמינים המופיעים על העור, באף ובעיניים כתוצאה ממגע עם קשקשי בעלי החיים. אלרגיה כזו גורמת לרוב לגירודים בעור, פריחה אלרגית, נזלת ועיניים דומעות. כמו כן, היא עשויה להחריף את האסתמה או האקזמה של ילדכם.

מניעה

ייתכן שילדכם לא יפגין סימני אלרגיה במגע עם בעל החיים שלו, אך יגיב לבעלי חיים של אחרים. במקרה כזה, תוכלו לתת לו מנה של תרופה אנטי-היסטמינית כ-30 דקות לפני הביקור בבית שבו מתגורר אותו בעל חיים. כמו כן, כדאי להחליף את בגדיו של הילד ולקלח אותו מיד כשאתם מגיעים הביתה, כדי למנוע את כניסת האלרגן לביתכם. על ילדכם להימנע מלגעת באותו בעל חיים. כל הצעדים הללו מספיקים בדרך כלל לריסון התסמינים.

אם בעל החיים שלכם מהווה בעיה, כדאי להחזיק אותו מחוץ לבית כדי שילדכם לא ייגע בו. אל תתנו לבעל החיים לישון במיטתו של הילד.

אלרגיות לדשא, עשב ואבקנים

אלרגיות לאבקנים, דשא ועשב הן נפוצות, וגורמות בדרך כלל לתסמיני קדחת השחת, ובהם עיניים דומעות ומגרדות ונזלת. יש ילדים שמפתחים פריחה לאחר מגע בדשא, או שהאקזמה שלהם מחמירה. סוג זה של אלרגיה נוטה להחמיר בחודשי האביב והקיץ, כאשר הצמחייה גדלה ופורחת.

מניעה

כך אפשר להפחית את החשיפה לדשא, עשב ואבקנים:

 • אם ילדכם מפתח פריחה כשעורו בא במגע עם דשא, הלבישו לו חולצות עם שרוולים ארוכים ומכנסיים ארוכים בזמן ישיבה או משחק בחוץ
 • הכניסו אותו לאמבטיה או למקלחת לאחר משחק בחוץ, בעיקר אם הוא מתגרד
 • הישארו בבית כשיש רוח חזקה
 • סגרו את החלונות והדלתות בזמן כיסוח הדשא.

אלרגיות לתרופות

ילדכם עשוי לסבול מתגובה אלרגית לתרופות מרשם. האלרגיה עשויה להתעורר גם משימוש בתרופות ללא מרשם, שאפשר לקנות בכל בית מרקחת או חנות פארם. אם ילדכם סובל מפריחה אלרגית  או מנפיחות לאחר נטילת מנה או שתיים של תרופה מסוימת, כנראה שיש לו אלרגיה לאותה תרופה. פנו מיד לרופא הילדים וספרו לו על התגובה. אם ילדכם סובל מקשיי נשימה, הזעיקו מיד אמבולנס וקחו אותו לבית החולים.

מה אינו נחשב כאלרגיה לתרופות

תגובות כגון שלשול או הקאה נגרמות לרוב בגלל מחלה, או כחלק מהשפעתן של תרופות מסוימות (כגון אנטיביוטיקה) על החיידקים הידידותיים במעיים. אם ילדכם נוטל אנטיביוטיקה וסובל משלשול, כדאי לתת לו תוסף פרוביוטיקה או יוגורט פרוביוטי. אם יש דם בשלשול, פנו לרופא הילדים.

לאחר קבלת חיסון, ישנן בדרך כלל תגובות מקומיות כגון כאב, נפיחות במקום הזריקה וחום נמוך. תגובות אלרגיות אמיתיות לחיסונים הן נדירות ביותר.

אלרגיה ללטקס

אם ילדכם מפתח אדמומיות, פריחה או נפיחות לאחר מגע עם מוצר המכיל לטקס, כנראה הוא סובל מאלרגיה ללטקס. דוגמה למוצרים כאלה היא בלונים, כפפות גומי, פטמות בקבוקים או מוצצים.

אם ילדכם אכן סובל מאלרגיה ללטקס, יידעו את כל אנשי המקצוע המטפלים בילדכם, כולל רופא הילדים, רופא השיניים ומומחים אחרים, שיצטרכו להימנע מלהשתמש במוצרי לטקס בסביבתו.

ישנם אנשים הסובלים מתגובות חמורות (הלם אנפילקטי) ללטקס. אם ילדכם חווה את אחד הסימנים של הלם אנפילקטי, הזעיקו אמבולנס וקחו את ילדכם לבית החולים.

אלרגיות לחרקים

עקיצות ונשיכות חרקים הן נפוצות, בעיקר אם ילדכם מבלה זמן רב מחוץ לבית. עקיצה או נשיכת חרק גורמת בדרך כלל לכאב מקומי ולנפיחות באזור העקיצה. עם זאת, ילדים מסוימים עלולים להגיב באופן חמור יותר. בישראל עלול ילדכם להיעקץ מחרקים כגון דבורים, צרעות, ולהינשך על ידי עכבישים, פרעושים או קרציות. כמו כן, עקיצות יתושים נפוצות גם הן, אולם התגובה האלרגית החמורה אליהם נדירה מאוד.

התסמינים הרגילים של עקיצת חרק הם כאב חד ומעקצץ במקום העקיצה או הנשיכה, וכן סימן לבן מוקף באזור נפוח ואדמומי. הכאב נעלם בדרך כלל בתוך כמה שעות.

תגובות לעקיצות ולנשיכות חרקים

ילדים שונים רגישים במידה שונה לעקיצות חרקים. כ-10% מהילדים יחוו נפיחות, חבורות או פריחות אלרגיות רבות יותר מאחרים. הנפיחות עלולה להחמיר בתוך כמה ימים. כ-1% בלבד מהילדים סובל מתגובה אלרגית חמורה לעקיצה או לנשיכת חרקים. אם זה קורה, פנו מיד לבית החולים.

טיפול

כך תטפלו בעקיצות חרקים:

 • במקרה של עקיצת דבורה – המחדירה יחד עם העוקץ גם שקית ארס- הסירו את העוקץ, אם הוא עדיין נעוץ בעור. הסירו אותו במהירות רבה ככל האפשר, רצוי בתנועת גירוד; אם תתפסו אותו בחוזקה, אתם עלולים לסחוט עוד ארס לאזור העקיצה
 • שטפו את אזור העקיצה או הנשיכה
 • הניחו קרח על אזור העקיצה או הנשיכה
 • תנו לילדכם מנת אנטי-היסטמין, אם האזור מגרד מאוד

במקרה של תגובות אלרגיות חמורות, השתמשו במזרק אדרנלין אוטומטי ופנו מיד לקבלת עזרה רפואית. אם גיליתם קרצייה על ילדכם, הסירו אותה באמצעות פינצטה. אל תנסו להזיז אותה, שכן היא עלולה להחדיר את האלרגן לעור ולעורר תגובה אלרגית. אם ילדכם נמצא בסיכון ללקות בהלם אנפילקטי כתוצאה מנשיכת קרצייה, פנו מיד לקבלת עזרה רפואית. אל תנסו להסיר את הקרצייה בעצמכם.

מניעה

כך תמנעו עקיצות ונשיכות חרקים:

 • הלבישו את ילדכם היטב – בזמן המשחק בחוץ הקפידו לנעול נעליים, ללבוש חולצות ומכנסיים עם שרוולים ארוכים (בגדים בצבעים בהירים מושכים פחות את הדבורים והצרעות), או לעטות כפפות בזמן גינון
 • שימו לב למקומות שבהם ישנה פעילות רבה של חרקים – למשל, ליד כוורות או בריכות שחייה
 • דאגו להסיר קני חרקים בעזרת מומחה
 • אל תשאירו פחיות של משקאות ללא כיסוי כשאתם נמצאים בחוץ.

אלרגיות ואי סבילויות לכימיקלים

כימיקלים הנמצאים בפריטים נפוצים כגון תכשיטי מתכת, צבע לבגדים, פלסטרים ודבקים שונים עלולים לגרום לתגובות אלרגיות  מקומיות של העור בשם קונטקט דרמטיטיס. ילדכם עשוי להגיב גם לקרמים, משחות או קרמי הגנה נגד שמש. תגובות אלה לרוב אינן מסכנות חיים ואינן מעוררות נוגדני אלרגיה.

אם יש לכם היסטוריה משפחתית של עור רגיש, נסו להשתמש במוצרים היפואלרגניים. לפני השימוש, כדאי למרוח כמות קטנה מאוד של קרם באזור קטן כדי לבדוק שאין תגובה אלרגית.

© raisingchildren.net.auהמידע תורגם ונערך באישור האתר Raising Children Network.