שבחים, חיזוקים ותגמולים

לא משנה בני כמה הילדים שלכם, שבחים וחיזוקים יעזרו להם להרגיש טוב עם עצמם כיוון שהם מגבירים את ההערכה העצמית ואת הביטחון שלהם. אם אתם רוצים לחזק התנהגות טובה, לפעמים כדאי להשתמש גם בשיטת התגמולים.

שבחים

כשאתם משבחים את ילדכם, אתם אומרים לו מה אתם אוהבים בו ובהתנהגות שלו. השבחים מסייעים לילדכם להרגיש טוב עם עצמו.

שבח תיאורי הוא תיאור מדויק של מה שאתם אוהבים במה שילדכם עושה.  לדוגמה, “מאוד אהבתי את זה שחלקת את הלגו עם אחיך כרגע”. השבח התיאורי טוב להעלאת ההערכה העצמית וליצירת התנהגות טובה – כשילדים מקבלים שבחים על התנהגות טובה, סביר להניח שירצו להמשיך ולהתנהג יפה.

אפשר לשבח ילדים מכל הגילאים עבור דברים שונים. תוכלו לשבח ילד צעיר על כך שהסכים לצאת מהפארק כשהתבקש, או כשניסה לקשור את שרוכי הנעליים לבדו. אפשר לשבח בני נוער על כך שחזרו הביתה בשעה שביקשתם, או שהתחילו להכין את שיעורי הבית בלי תזכורת.

כיצד להשתמש בשבחים כדי לשנות את ההתנהגות

אפשר להשתמש בשבחים ככלי לשינוי התנהגות מאתגרת, ולהחליף אותה בהתנהגות הרצויה. הצעד הראשון הוא לחפש זמנים שבהם ילדכם מתנהג באופן הרצוי. כשאתם רואים שהוא מתנהג כך, או מתנהג באופן אחר שאתם אוהבים, נסו מיד לתפוס את תשומת לבו.

לאחר מכן אמרו לו בדיוק מה אהבתם בהתנהגותו. תוכלו לשבח את המאמצים שעשה וגם את ההישגים – לדוגמה, “השתמשת במילים בצורה נהדרת כדי לבקש את הצעצוע!”. אפשר לתגמל אותו על התנהגות רצויה בדרכים נוספות – למשל, לתת לו כיף או חיבוק מיוחד.

כשאתם מתחילים להשתמש בשיטה, שבחו אותו בכל פעם שאתם רואים את ההתנהגות הרצויה. כשילדכם מתחיל להתנהג כך לעיתים קרובות יותר, תוכלו לשבח אותו מעט פחות.

חיזוקים

חיזוקים הם שבחים על מאמץ – לדוגמה, “עבדת קשה מאוד על שיעורי הבית במתמטיקה”. דברי שבח על מאמץ יכולים לעודד את ילדכם להתאמץ יותר בעתיד. אפשר להשתמש בהם כדי לעזור לילדכם לפני ובמהלך פעילות, או כשעליו להתנהג בצורה מסוימת.

לדוגמה, “בוא תראה לי איך אתה יודע לאסוף את הצעצועים”, או “אני יודע שאתה לחוץ בגלל המבחן, אבל למדת הרבה מאוד. לא משנה מה יהיה הציון, אני יודעת שעשית את הכי טוב שיכולת”.

חלק מהילדים, ובעיקר ילדים שאינם כה בטוחים בעצמם, זקוקים לחיזוקים רבים יותר מאחרים. חיזוקים חשובים במיוחד לילדים גדולים יותר.

תגמולים

תגמול הוא תוצאה של התנהגות טובה. זו יכולה להיות דרך להגיד “כל הכבוד” אחרי שילדכם עשה משהו היטב או התנהג יפה. התגמול יכול להיות פינוק קטן, הפתעה או רשות לעשות משהו מיוחד.

תגמולים יכולים לשפר את יעילותם של השבחים והחיזוקים ולחזק התנהגות טובה. רוב סוגי ההתנהגות מושפעים מהתוצאות שלהם, כך שאם אתם מתגמלים את ילדכם על התנהגותו, סביר להניח שהוא יתנהג כך יותר בעתיד.

לפעמים קל יותר לבקר מאשר להחמיא. התנהגות “רעה” היא ברורה יותר מהתנהגות “טובה” – סביר יותר להניח שתשימו לב לילד צורח מאשר לילד שקורא ספר בשקט. נסו לשים לב גם להתנהגות טובה!

טיפים לשימוש בשבחים, חיזוקים ותגמולים

  • כשהילד שלכם גורם לכם להרגיש טוב, אמרו לו. נסו לתת לילדכם כמה מילות שבח וחיזוקים מדי יום. עם הזמן, הדברים הקטנים שאתם אומרים מצטברים ומשפיעים עליו מאוד.
  • תארו בדיוק מה אתם אוהבים. שבח זה נקרא “שבח תיאורי”. כשאתם אומרים בדיוק מה משמח אתכם, ילדכם יודע למה אתם מתכוונים. לדוגמה, “אהבתי את הדרך שבה סידרת את החדר. מצאת בדיוק את המקום הנכון לכל דבר!” או “אני אוהבת את הציור שציירת. התאמת את הצבעים בצורה נהדרת”. תיאור מדויק של מה שאהבתם הוא משכנע ואמיתי יותר מאשר שבח כללי כמו “אתה ילד טוב”.
  • שבחו את ילדכם על התכונות החזקות שלו. לכל ילד יש מערכת ייחודית של חוזקות וחולשות. העריכו את הנקודות הטובות של ילדכם. נסו להימנע מהשוואת ילד אחד לאחר, כיוון שההשוואה עלולה להוביל לתרעומת וכעס או ליצור ציפיות בלתי מציאותיות.
  • חזקו את ההתנהגות הטובה באמצעות שבחים, במקום לציין את ההתנהגות הרעה. כלומר, נסו לתת יותר שבחים מאשר דברי ביקורת.
  • נדרשים הרבה יותר שבחים כדי לנצח ביקורת אחת. מומחים טוענים כי כדאי לתת לילדים שישה שבחים על כל ביקורת.
  • חפשו את השינויים וההצלחות הקטנים. אם אתם מחכים עם מתן המחמאה עד שילדכם יעשה משהו מושלם, ייתכן שתחכו לנצח.
  • קבלו את העובדה שכולם שונים זה מזה, וחבבו את ההבדלים. עודדו כל ילד לפתח תחומי עניין שונים ולהתרגש מהם. עזרו לילדכם לפתח תחושת גאווה וביטחון בבחירותיו ובפעילויותיו.
  • הפתיעו את ילדכם ותגמלו אותו על התנהגות טובה. לדוגמה, “תודה שאספת את הצעצועים – עכשיו בוא נלך לפארק ונחגוג”, או “תודה שעזרת לי להכין ארוחת ערב. עכשיו תוכל לבחור את הקינוח”.
  • שבחו את המאמצים וגם את ההישגים. זהו ושבחו את המאמצים של ילדכם – למשל, “עבדת ממש קשה על העבודה הזאת”, או “תודה שזכרת לתלות את המעיל על הקולב”.

שאלות נפוצות

האם הילד שלי יהפוך ליהיר אם אשבח אותו יותר מדי?

יש הורים שמודאגים שאם ישבחו את ילדם יותר מדי, הוא יהפוך ליהיר או רברבן. ילדים מרגישים טוב ונוטים יותר לחזור על התנהגויות שמזכות אותם בשבחים, והשבחים מטפחים את ההערכה העצמית ואת הביטחון שלהם. הסכנה העיקרית היא לשבח את ילדיכם פחות מדי, ולא יותר מדי.

האם הילד שלי יתחיל להזדקק לשבחים כדי להרגיש טוב?

ייתכן שאתם מודאגים שילדכם יתחיל להזדקק לאישור מצד אחרים כדי להרגיש טוב, אך אין זה כך. למעשה, ילדים שמקבלים ביקורת בלתי פוסקת נוטים יותר לחפש אישורים כדי להרגיש טוב. כשאתם משתמשים בשבחים, אתם מראים לילדכם כיצד לחשוב ולדבר עליו באופן חיובי. אתם עוזרים לו ללמוד לזהות כשהוא פועל היטב, וכיצד לטפוח לעצמו על הגב.

מדוע מתן שבחים מרגיש כמו עבודה קשה כל כך?

מתן השבחים אכן עשוי להיות מאומץ, ואפילו לגרום לכם להרגיש קצת מוזר בהתחלה. אך אם אתם עושים זאת דרך קבע, עד מהרה תתחילו להרגיש טבעי ואפילו נורמלי. נסו להתאים את השבחים להתנהגותו של ילדכם ולא לתחושותיכם. ייתכן שתגלו שההרגשה שלכם משתפרת בעקבות ההתנהגות – ככל שתחפשו התנהגות טובה שראויה לשבחים, כך תרגישו חיוביים יותר.

האם מתן שבחים רבים מדי יגרום להם לאבד את ההשפעה?

השימוש בשבח תיאורי עובד כיוון שאתם אומרים לילדכם בדיוק מה אתם אוהבים בהתנהגותו. השבחים עלולים לאבד את השפעתם אם הם עמומים ולא מכוונים, או אם אתם משתמשים בהם גם כשילדכם לא עשה דבר, כיוון שאז הוא עשוי ללמוד שאין צורך לעשות דבר כדי לקבל שבחים.

האם תגמול זהה לשוחד?

הורים רבים חשים שמתן תגמולים לילדיהם על התנהגות טובה נראה מעט כמו שוחד – אולם שוחד ותגמולים אינם זהים. ההבדל הוא ששוחד ניתן לפני ההתנהגות המבוקשת, או שאתם מודיעים מראש לפני ביצוע ההתנהגות שאם הוא יתנהג בצורה כזו הוא יקבל אותו, ותגמול ניתן אחריה, ללא שהודעתם על כך מראש. תגמולים מחזקים התנהגות טובה, אך השוחד אינו עושה זאת. לדוגמה, כתגמול על כך שחדרו נשאר נקי ומסודר, תוכלו להציע לילדכם לבחור מה לאכול לארוחת הערב.

תגמולים יכולים להיות יעילים מאוד (בעיקר בתור התחלה), אך לא כדאי להשתמש בהם יותר מדי. אם אתם זקוקים להם לעיתים קרובות, אולי כדאי לחשוב מחדש על המצב – האם תוכלו לנסות שיטות חדשות שיחזקו את ההתנהגות הרצויה? האם המשימה או ההתנהגות קשות מדי עבור ילדכם?

למידע נוסף על שיטות ורעיונות אחרים, קראו את המאמר 15 טיפים לעידוד התנהגות טובה.

© raisingchildren.net.auהמידע תורגם ונערך באישור האתר Raising Children Network.