בעיות שיניים אצל ילדים בגיל הגן

מציצת אצבעות, חריקת שיניים ופגיעות בשיניים הן בעיות נפוצות בקרב ילדים בגיל הגן. אם אתם מודאגים בגלל אחת מהבעיות הבאות, דברו עם רופא השיניים.

פרידה מהמוצץ

ילדים רבים קשורים מאוד למוצץ שלהם, אך מומלץ לנסות לעודד את ילדכם להיפרד מהמוצץ בשלב זה.

מציצת אצבע

מציצת אצבע היא רפלקס טבעי אצל תינוקות וילדים קטנים. רוב הילדים נגמלים ממציצת האצבעות בסביבות גיל שנתיים עד ארבע. ילדים נוטים למצוץ יותר את אצבעם כשהם עייפים, לחוצים או רעבים.

מציצת אצבע נמרצת (מה שקורה כאשר הילדים מוציאים את האצבע מהפה ונשמע קול פקיקה), ומציצת אצבע שנמשכת שנים רבות, עלולות להשפיע על צמיחת הלסתות של הילד ועל האופן שבו שינים מסודרות בפה. אם ילדכם ממשיך למצוץ אצבע גם לאחר ששיניו הקבועות צמחו, הוא עלול לסבול מבעיות דנטליות. אם אתם מודאגים בגלל מציצת האצבע, דברו עם רופא השיניים.

חריקת שיניים

חריקת שיניים אצל ילדי גן היא נפוצה למדי ואינה זקוקה בדרך כלל לטיפול. חלק מהילדים נועלים את לסתותיהם בחוזקה, ואחרים חורקים את שיניהם חזק כל כך עד שהם משמיעים רעש. חלק מהילדים חורקים שיניים תוך כדי שינה. ברוב המקרים הם אינם מתעוררים מכך, אך אנשים אחרים עלולים להתעורר!
בדרך כלל חריקת השיניים אינה נמשכת לאורך זמן ואינה מזיקה לשיניו של ילדכם. אם החריקה נמשכת, כדאי לדבר עם רופא השיניים. היא עשויה לגרום לכאבי ראש, כאבי שיניים או כאבי לסת, או לשחיקת השיניים.

פגיעות בשיניים

ילדכם עלול לסבול מפגיעות בפנים ובשיניים כשהוא רץ, מטפס, רוכב על אופניים וכדומה. כדאי לפנות לרופא או לרופא השיניים אם ילדכם מקבל מכה בשיניים או בפנים, ובעיקר אם אחת משיניו משנה את צבעה לשחור או לסגול.

אם אחת משיני החלב של ילדכם יוצאת החוצה בגלל מכה, אל תנסו להכניס אותה בחזרה פנימה, כיוון שהדבר עלול לגרום לבעיות מאוחר יותר, כשהשיניים הקבועות יתחילו לבקוע.

אובדן שן חלב לפני שהיא מוכנה לצאת אינו מהווה בעיה דנטלית חמורה, בדרך כלל, אך חשוב לקחת את הילד לרופא השיניים מיד לבדיקה.

© raisingchildren.net.auהמידע תורגם ונערך באישור האתר Raising Children Network.