מניעת נפילות של תינוקות ופעוטות

בוודאי שמתם לב באיזו קלות תינוקות ופעוטות יכולים ליפול. כדי לוודא שילדכם סופג כמה שפחות נפילות וחבלות, כדאי לשים לב להתפתחותו ולהתאים את הסביבה שבה הוא גדל.

נפילות הן גורם התאונות השכיח ביותר בכל קבוצת גיל. כשתינוקות וילדים נהיים ניידים יותר, הם חשופים יותר לנפילות ולחבלות. ילדים נחבלים באופן בלתי צפוי, כיוון שהמבוגרים אינם מבינים מה הילדים יכולים לעשות ובאיזו מהירות הם מפתחים מיומנויות חדשות. הדבר היעיל ביותר שתוכלו לעשות כדי לשמור על בטחונו של ילדכם הוא לשים לב לכל מיומנות חדשה שהוא לומד ולמקומות החדשים שאליהם הוא יכול להגיע – ולהתאים את סביבתכם בהתאם. הבנת התפתחותו של ילדכם תעזור לכם להתכונן מראש ולשמור על בית בטוח. עם זאת, נפילות הן חלק טבעי בתהליך הגדילה. רוב הנפילות גורמות לחבלות ולמכות בלבד, אך לעיתים הן עלולות להריץ אתכם למרפאה או לבית החולים.

שלושה גורמים חשובים יכולים להשפיע על מידת החומרה של נפילה:

  • הגובה שממנו הילדים עלולים ליפול: ככל שהגובה נמוך יותר, כך קטנה הסכנה. יש למנוע מילדים בני פחות מחמש לגשת למקומות גבוהים ממטר וחצי, ושל ילדים גדולים יותר למקומות גבוהים משני מטרים.
  • המשטח שעליו נופלים הילדים: משטחים קשים כגון בטון, אריחי קרמיקה ואפילו חול דחוס מסוכנים יותר לנפילה מאשר משטחים רכים. משטחי גומי וחול רגיל בגני שעשועים מומלצים לנחיתה רכה יותר. עומקו של חול כזה צריך להיות לפחות 30 ס”מ. בדקו אם גן השעשועים עומד בדרישות התקן.
  • במה הילדים עלולים לפגוע כשייפלו: יש למקם רהיטים בעלי פינות חדות, כגון שולחנות קפה או שידות לילה, במקומות שסביר להניח שילדים לא ייפלו עליהם.

למידע נוסף על מניעת נפילה של ילדים גדולים יותר, קראו את המאמרים בטיחות בגן המשחקים ובטיחות בזמן רכיבה על אופניים וצעצועים בעלי גלגלים.

עצות למניעת נפילות בבית

ריהוט
ילדים נמצאים בסכנת נפילה גם כשהם עדיין תינוקות רכים ואינם יכולים לשלוט בתנועותיהם. אם התינוק שלכם נמצא על משטח גבוה כגון שידת החתלה, מיטת ההורים או ספה, הניחו עליו יד בכל עת. כשהוא גדל, הוא עלול להתגלגל מהמיטה או מכל רהיט אחר. הקפידו להשתמש באביזרי הבטיחות במוצרי תינוקות כגון חגירה בעגלה, בטרמפולינה או בכסא האוכל. הקפידו דם על הרמת מעקה מיטת התינוק.

בדקו את יציבותם של הרהיטים בבית, כדי שילדכם לא יוכל למשוך ולהפיל אותם. יש לחזק ולקבע לקיר רהיטים כגון כונניות ספרים או ארונות. הניחו את הדברים שילדכם רוצה במקומות הנמוכים ביותר, כדי שלא יתפתה לנסות ולטפס על הרהיטים. כמוצא אחרון, תוכלו להזיז את הרהיטים למקום בבית שילדכם אינו נכנס אליו, או לשים מחסום כדי שלא יוכל להיכנס. אל תניחו סלקל של תינוק או טרמפולינה על משטח גבוה, כדי למנוע משיכה או נפילה.

הרחיקו רהיטים בעלי פינות חדות ממקומות שבהם הילדים מתרוצצים, כגון מסדרונות או ליד הכניסה לחדר. אם אי אפשר להזיז את הרהיטים, רפדו את הפינות בספוג או במגני רהיטים שנמכרים בחנויות כלי עבודה או בחנויות ציוד לילדים.

חלונות, דלתות זכוכית ומרפסות
יש לנעול את החלונות או להגן עליהם בעזרת סורגים או אביזרי בטיחות מתאימים כדי שילדכם לא ייפול למטה. שימו לב כי רשתות בחלונות אינן מגינות מפני נפילה. כדאי להזיז כיסאות, לשנות את מיקומם של השולחנות ולהרחיק את העציצים מהחלונות, כיוון שילדים אוהבים לטפס ולהציץ החוצה. מידע אודות אביזרי הבטיחות המתאימים תוכלו למצוא באתר בטרם.

הדביקו מדבקות על דלתות זכוכית כדי שאפשר יהיה לראות אותן, והציבו לידן רהיטים כדי שילדכם לא ירוץ לעברן. שקלו להשתמש בזכוכית מחוסמת או להדביק שכבה נגד התנפצות על חלונות ועל דלתות זכוכית.

כשאתם במרפסת, השגיחו על הילדים הקטנים בכל עת. התקינו מגני בטיחות על הכניסה לכל מרפסת, וודאו שאין קורות אופקיות או מקומות להניח עליהם את כף הרגל, שעליהם הילדים יכולים לטפס.

מעקות
יש להעדיף מעקות הבנויים לאורך ולא לרוחב, כדי למנוע אפשרות של טיפוס.

עזרי בטיחות ואמצעי זהירות
בסוף היום, פנו וסדרו את הצעצועים כך שכל בני הבית יוכלו ללכת לשירותים בלילה בלי למעוד על שום דבר. אם נשפך משהו על הרצפה, נקו אותו היטב כדי שהרצפה לא תהיה חלקלקה. השתמשו בשטיחון גומי נגד החלקה מתחת לשטיחים, או גלגלו את השטיחים כשאין בהם צורך.

התקינו שערי בטיחות על המדרגות, כחלק מהכנת הבית לקראת תינוק חדש ועד גיל 3. ברגע שהתינוק שלכם יידע לזחול, תתקשו מאוד להרחיק אותו מהמדרגות. השאירו את השערים במקומם עד שילדכם ישפר מאוד את ההליכה שלו, ויצליח לעלות ולרדת במדרגות לבדו. פתחו תמיד את השער במקום לדלג מעליו – קל מאוד למעוד, ואם תדלגו מעליו, תהוו דוגמה רעה לילדיכם.

נסו לגרום לילדכם להפסיק לעמוד באמבטיה. האמבטיה היא מקום חלקלק מאוד, ואפילו מבוגרים עלולים למעוד בה בקלות.

הזיזו, הרחיקו או נעלו כל דבר שעלול להיות לא בטוח ושעלול לשמש ילדים לטיפוס למקומות לא בטוחים.

למידע נוסף אודות נפילות ומניעתן תוכלו להיכנס לאתר בטרם.

© raisingchildren.net.auהמידע תורגם ונערך באישור האתר Raising Children Network.