הקשר בין שינה ללמידה

השינה יכולה להשפיע על הריכוז, הזיכרון וההתנהגות. אין פלא שאיכות השינה של ילדכם משפיעה על יכולתו ללמוד.

שינה ולמידה

שינה איכותית עוזרת לילדכם להתרכז, לזכור דברים ולהתנהג היטב – וללמוד בהצלחה. שינה לא טובה- מבחינה איכותית, או מבחינה כמותית-  מחסור בשינה, עלולים להשפיע על הריכוז, הזיכרון וההתנהגות, ולהקשות על ילדכם ללמוד. ילדים שאינם ישנים היטב נוטים להיות ישנוניים יותר ולסבול מקשיים בלימודים.

ריכוז

ילדים ישנוניים מתקשים להתרכז במהלך היום. אם ילדכם אינו מצליח להתמקד במה שהוא מנסה ללמוד – בין אם מדובר בטיפוס על מתקן שעשועים או בשיר שהוא שר בבית הספר – הלמידה שלו תושפע מכך.

זיכרון

הצורך לזכור דברים הוא חלק חשוב מהלמידה. לילד עייף קשה לזכור דברים בסיסיים כמו איות מילים, לחשב חישובים מתמטיים פשוטים, או למצוא מידע בספר או באינטרנט. כמו כן, קשה לו יותר לזכור כיצד לעשות דברים כמו לנגן בכלי נגינה.

מוחנו יוצר סוגי זיכרון שונים ומחזק אותם במהלך מחזורי השינה השונים. לדוגמה, ממש לפני שילדכם מתעורר בבוקר, מוחו משתמש בשלבים האחרונים של שנת תע”ם (REM) כדי למיין ולאחסן זיכרונות ונתונים מהיום הקודם, ולהתכונן ליום הקרוב.

התנהגות

ילדים ישנוניים נוטים להתנהג באופן בעייתי יותר בגן ובבית הספר – וגם בבית! ילד ישנוני עשוי להתפרע בכיתה או לסרב למלא את הוראות המורה. כמו כן, הוא עלול להפסיד את תהליך הלמידה כיוון שהמורה עסוקה מדי בטיפול בהתנהגותו, ולא לשחק עם ילדים אחרים שאינם אוהבים את התנהגותו.

אם ילדכם מתקשה להתרכז, לזכור ולהתנהג היטב, כדאי לבדוק קודם כל את דפוסי השינה שלו. אם אתם מודאגים, או שהבעיות נמשכות יותר משבועיים עד ארבעה שבועות, דברו עם רופא הילדים או עם אחות טיפת חלב.

לטפל בבעיות שינה

ילדים רבים סובלים מבעיות שינה, ובדרך כלל אפשר לטפל בהן באמצעות שיטות התנהגות פשוטות. כדאי להתחיל בבחינת הרגלי השינה של ילדכם. לפעמים, שינוי הרגלי השינה במהלך היום והלילה גם יחד יכול לשנות מאוד את שנתו של הילד. לדוגמה, אפשר “לאתחל” את השעון הביולוגי של ילדכם באמצעות שגרת השכבה קבועה, חשיפה לאור שמש במהלך היום, התעמלות ותזונה בריאה.

כ-50% מבעיות השינה שמתחילות לפני שהילד נכנס לבית הספר ממשיכות גם בשנות בית הספר המוקדמות. כדי לעודד את הלמידה של ילדכם, טפלו בבעיות השינה מיד כשהן צצות ועזרו לו לפתח הרגלי שינה טובים. פנו לרופא אם אתם חושבים שבעיות השינה של ילדכם קשורות לבעיה רפואית או אם אתם חוששים שהוא סובל מהפרעת שינה.

© raisingchildren.net.auהמידע תורגם ונערך באישור האתר Raising Children Network.