קעקועים, פירסינג ובני נוער

קעקועים ופירסינג מאפשרים לאנשים צעירים להביע את הזהות שלהם. אם ילדכם רוצה לעשות קעקוע או פירסינג, עזרו לו להבין את הסיכונים ולקבל החלטה מושכלת.

מדוע בני נוער אוהבים קעקועים ופירסינג

אנשים צעירים עושים קעקועים ופירסינג מסיבות רבות – אופנה, לחץ חברתי והצורך להשתלב בחברה, כדרך להביע את הזהות והייחודיות שלהם, מרד נגד ערכי ההורים, או כחלק מטקס מעבר תרבותי.

להמון אנשים – צעירים ומבוגרים כאחד – יש קעקועים ופירסינג. גם אם אתם לא בטוחים איך אתם מרגישים כלפי התופעה, דעו שהרבה אנשים מסתדרים איתם מצוין, ולפעמים אפילו לא מבחינים בהם.

מאיזה גיל אפשר לעשות קעקועים?

לפי החוק בישראל, לבני נוער מותר לעשות קעקועים מגיל 16. כהורים, עליכם לתת למקעקע אישור בכתב, ולציין בדיוק את סוג הקעקוע והיכן בגוף מותר לילדכם להתקעקע. רוב המקעקעים פועלים לפי סטנדרטים של התעשייה, ולעתים קרובות מבקשים אישור מההורים.

איברים לא אינטימיים

לפי החוק בישראל, לבני נוער מותר לעשות פירסינג מגיל 16. המקום היחיד שניתן לנקב לפני גיל זה הוא האוזן. כהורים, עליכם לתת אישור בכתב ולציין היכן מותר לילדכם להתנקב.

איברים אינטימיים

רוב המקומות שעושים פירסינג יסרבו לנקב איברים אינטימיים, כגון פטמה אצל נערות או איברי מין, לפני גיל 18.

קעקועים ופירסינג: הסיכונים

כשעושים קעקועים ופירסינג, עלולים להיות כמה סיכונים, למשל:

 • זיהומים (בייחוד בעיתי בהקשר של פירסינג גבוה באפרכסת האוזן – פריכונדרוטיס ולשון.)
 • מחלות מידבקות חמורות כגון הפטיטיס (דלקת כבד נגיפית) ונגיף HIV (איידס)
 • הצטלקות יתר שנקראת קלואיד (נפוצה יותר אצל כהי עור)
 • תגובות אלרגיות
 • התפרצויות אקזמה
 • מחלות חניכיים או נזק לשיניים מפירסינג בפה ונסיגה של החניכיים מפירסינג בלשון

שיקולים נוספים

יש כמה דברים שכדאי לחשוב עליהם לפני שעושים קעקועים ופירסינג, למשל:

 • כיצד לטפל בפירסינג או בקעקוע בשבועות או בחודשים הראשונים, בזמן ההחלמה (למשל- ביקור בים, בבריכה, טיולים וכו’)
 • עלות, כאב וקושי להסיר את הקעקוע אם מתחרטים
 • השלכות על אפשרויות תעסוקה עתידיות – לדוגמה, אם ילדכם מבקש לעשות קעקוע או פירסינג בפנים
 • חרטות עתידיות, אם מדובר בקעקוע הנושא את שם החבר או החברה.

אנשים עם בעיות רפואיות מסוימות, או אנשים שנוטלים תרופות קבועות, צריכים להימנע מעשיית קעקועים ופירסינג, כיוון שהם נמצאים בסיכון גבוה יותר לזיהומים או לסיבוכים.

כיצד לדבר עם ילדכם על קעקועים ופירסינג

אם ילדכם רוצה לעשות קעקוע או פירסינג, קודם כל דברו איתו. כדי שהשיחה תתנהל היטב, בחרו זמן ומקום שבו שניכם תוכלו לחשוב ולדבר ברוגע, בלי הפרעות.

סביר יותר שילדכם ידבר איתכם בפתיחות אם ירגיש שאתם מעריכים את המחשבות והרגשות שלו, ולכן הקשיבו קודם לנקודת מבטו. בקשו ממנו להגיד לכם מדוע הוא רוצה קעקוע או פירסינג, ומדוע זה חשוב לו. נסו לכבד את דעתו, גם אם אינכם מסכימים איתו.

מותר לכם להגיד לילדכם איך אתם מרגישים בנוגע לקעקועים או לפירסינג. יכול להיות שאין לכם בעיה עם הרעיון, יכול להיות שאתם ממש מתנגדים אליו, או שהרגשות שלכם נמצאים איפה שהוא באמצע.

אם אתם מתנגדים לרעיון של קעקועים ופירסינג, ילדכם יהיה מוכן יותר להקשיב אם תסבירו לו כיצד אתם מרגישים במקום לכפות עליו את הערכים שלכם. לדוגמה, אפשר להגיד, “אני לא אוהבת את הרעיון שתעשה קעקוע בגיל 16, כי יכול להיות שלא תאהב אותו בעוד חמש שנים. ואז, אם תרצה להסיר אותו, זה עלול להיות קשה ולעלות הרבה כסף”. ספרו לו על הסיכונים הבריאותיים שטמונים בקעקועים ובפירסינג, ונסו להבין מה יקרה מאוחר יותר, אם יתחרט.

אפשר לנסות למצוא פשרה. אם ילדכם רוצה לעשות קעקוע גדול מאוד וגלוי מאוד, או פירסינג שאינכם רוצים שיעשה, אפשר להתפשר על הגודל והמיקום. אפשרות נוספת היא לעכב את הקעקוע או הפירסינג עד שיגדל. אפשר, למשל, להציע לשלם על כך בגיל 18, אם עדיין ירצה.

מומלץ שלא לאסור לגמרי על קעקועים או פירסינג, כיוון שאתם עלולים לגרום לכך שילדכם יעשה זאת בכל זאת בלי לנקוט את אמצעי הזהירות המתאימים.

הציעו לו להתייעץ עם מישהו שיש לו קעקוע או פירסינג, כדי לקבל נקודת מבט נוספת. שאלו אותו כיצד הרגיש כלפיו בהתחלה, וכיצד הוא מרגיש כלפיו כעת. אפשר לשאול אם לקעקוע היו השלכות שליליות, או אם היה מתנהג אחרת כיום.

אם אתם מסכימים שילדכם יעשה קעקוע או פירסינג, או אם הוא הולך לעשות קעקוע או פירסינג בלי להתחשב בדעתכם, חשוב מאוד לשמור על בריאותו ובטיחותו. לצורך כך, עזרו לו לחפש מקעקע או מנקב ש:

 • משתמש בכפפות
 • מעקר את כל הציוד (שימו בל כי משרד הבריאות מחייב נוכחות של אוטוקלב (מכשיר חיטוי)
 • משתמש במחטים חדשות לכל לקוח
 • מחזיק צוות עם כל האישורים והרישיונות הדרושים.

כמו כן, דברו איתו על הסכנות בעשיית קעקועים או פירסינג לבד או במקומות לא מאושרים. חלק מההורים מבקשים המלצות מהמקעקע לפני הבחירה, או מבקשים המלצה מחברים עם ניסיון מוצלח.

אם קשה לכם לדבר עם ילדכם על קעקועים ופירסינג, קראו את המאמרים לנהל משא ומתן, להתמודד עם עימותים, פתרון בעיות וכיצד לנהל שיחות קשות.

©  raisingchildren.net.au, המידע תורגם ונערך באישור האתר Raising Children Network