כיצד ללמד ילדים צעירים על איברי מין

ילדים צריכים להכיר את השמות הרשמיים של איברי המין שלהם, בדיוק כפי שהם צריכים ללמוד ולהכיר את הראש, הכתפיים, הברכיים והאצבעות.

לדבר על איברי המין

כשילדיכם מגיעים לגיל שנה, אפשר להתחיל להכיר להם את השמות התקינים של איברי גופם. הורים רבים הופכים זאת למשחק פשוט – לדוגמה, “הנה הראש שלך, הנה האף שלך, הנה הבטן שלך, ואלה הברכיים שלך, והנה הבהונות!”. למרבה הצער, הורים רבים מדלגים על חלק חשוב מאוד בגופם של הילדים – איברי המין. בכך, הם מעבירים בהיסח הדעת את המסר שאיברים אלה שונים, וגורמים לאימא ולאבא חוסר נוחות. הורים אחרים מתייחסים לאיברי המין, אך משתמשים בשמות חמודים ומומצאים.

עדיף שההורים ילמדו לומר ברוגע וללא מבוכה – “הנה הראש שלך, הנה האף שלך, הנה הבטן שלך, הנה הפות (או הפין) שלך, ואלה הברכיים שלך, והנה הבהונות!”. כך ילמד ילדכם שכל איברי גופו הם טובים ומועילים, ולכולם יש שמות משלהם. וחשוב מכך, הוא ילמד שאתם פתוחים ויכולים לדבר על תחושות ועל נושאים מיניים.

לנצל הזדמנויות ללימוד

נצלו הזדמנויות ללימוד כדי להציג את שמותיהם של איברי הגוף. לדוגמה, נסו להשתמש בשמות הנכונים כשאתם רוחצים את הילד באמבטיה או מחליפים לו חיתול או בגדים. כמו כן, אפשר להקריא ספרים בנושא המתאימים לילדי גן, או להשתמש בבובות אנטומיות.

כשילדכם יגדל, תוכלו לדבר על האופן שבו המגדר קשור לזהות הביולוגית שלו – לדוגמה, לבתכם תוכלו להגיד, ל”מיכאל יש פין והוא בן. לך יש פות ואת בת”. אם היא מתעניינת, הרחיבו את הנושא: “לכל הבנים ולכל הגברים יש פין. לכל הבנות ולכל הנשים יש פות”.

כשילדכם מגיע לגיל בית הספר, אפשר לפרט יותר על שמותיהם של חלקים מסוימים באיברי המין. בנים בגיל ארבע-חמש יכולים ללמוד על שק האשכים שלהם – לדוגמה, “לשק שבין הרגליים שלך קוראים שק האשכים. בתוך השק יש איברים מיוחדים שנקראים אשכים”. לבנות בגיל ארבע-חמש אפשר להגיד, “הפתח בין הרגליים שלך נקרא נרתיק, והכפתור הקטנטן שמעליו, זהו הדגדגן שלך”. בנים ובנות גם יחד יכולים להכיר את שמו הרשמי של הישבן, וכי הפתח שממנו יוצא הקקי נקרא פי הטבעת.

כשאתם מלמדים את ילדיכם שכל איברי גופם מיוחדים באותה מידה, אתם עוזרים להם לגדול ולהתפתח למבוגרים שמעריכים היטב את גופם.

© raisingchildren.net.auהמידע תורגם ונערך באישור האתר Raising Children Network.