טלוויזיה לילדים בגיל הגן

הדלקת הטלוויזיה נראית כמו אפשרות טובה כשצריך להאט מעט ילד פעלתן וגם לתת לעצמכם רגע של מנוחה. אך חשיפה ממושכת מדי לטלוויזיה משמעה פחות זמן למשחק פעיל ויצירתי. הנה כמה רעיונות שיעזרו לכם לשמור על איזון.

זמן טלוויזיה לילדי הגן

רוב המומחים להתפתחות ילדים ממליצים על זמן מסך של לא יותר משעה ביום לילדים בגיל הגן, כולל טלוויזיה, די.וי.די ומחשב. מגבלה זו מומלצת מהסיבות הבאות:

 • יש לאזן את הזמן שילדים מבלים במשחקי מחשב ובצפייה בטלוויזיה עם פעילויות שטובות להתפתחותם, כגון יציאה החוצה, משחק בצעצועים, הרכבת פאזלים ועוד.
 • בשנות הגן מתעצבים הרגלים רבים להמשך החיים. הילדים עלולים להישען יותר מדי על הטלוויזיה שתמלא את זמנם.
 • אפילו הדלקת הטלוויזיה ברקע עלולה להשפיע על יכולת הריכוז של ילדים בגיל הגן.

ילדי גן אינם יודעים עדיין מהו ההבדל בין דמיון למציאות, ותפיסת הזמן שלהם אינה דומה לזו של מבוגר. כלומר, בדרך כלל הם אינם מבינים פלאשבקים או חלומות שמוצגים בטלוויזיה. כמו כן, הם אינם מבינים כיצד העובדה ש”הכל הסתדר בסוף” הופכת את כל מה שקרה ל”בסדר”. קראו את המאמר כיצד ילדים צופים בטלוויזיה. כשמבינים שהאופן בו ילדים צופים בטלוויזיה שונה מאוד מזה של מבוגרים, ההמלצות הללו נראות הגיוניות יותר.

להפיק את המיטב מזמן הטלוויזיה

ילדים צעירים רבים נחשפים לטלוויזיה במידה מסוימת- אך כדאי להשקיע מעט מחשבה באופן שבו ילדכם יוצר אינטראקציה עם הטלוויזיה.

בדקו את התוכניות לפני שאתם נותנים לילדכם לצפות בהן, והשתמשו בסיווגי גיל כדי להבין מה מתאים לקבוצות הגיל השונות.

כשאתם צופים בטלוויזיה יחד עם ילדכם, הסבירו לו מה קורה על המסך וענו לתגובותיו. ציינו בפניו מקרים שבהם דמויות מתנהגות בדרכים טובות ולא כל כך טובות. כמו כן, הצפייה המשותפת תוכל לתת לכם רעיונות לפעילויות נוספות. לדוגמה, אם צפיתם יחד בתוכנית על בעלי חיים, תוכלו ללכת לבקר בגן החיות, בחנות החיות או בספרייה.

ילדים בגיל הגן נהנים בדרך כלל מצפייה בתוכניות בעלות קצב אטי, שמאפשרות להם לחשוב על מה שמתרחש מולם. הם אוהבים גם תוכניות שמבוססות על פעילויות, כמו רחוב סומסום. תוכלו לבחור כמה תוכניות מועדפות שילדכם מתעניין בהן, ולצפות רק בהן. אפשר גם להשקיע בכמה סרטי די.וי.די מתאימים. כשאתם בוחרים תוכנית טלוויזיה או די.וי.די לילדכם, כדאי להימנע מהדברים הבאים:

 • דימויים או סיפורים מפחידים או עצובים: ילדי גן מוטרדים מסיפורים שבהם אחד ההורים מת או שהילדים נמצאים בסכנה, למשל.
 • תוכן אלים: ילדים בגיל הגן אינם מבינים שהאלימות בטלוויזיה אינה אמיתית ולא תקרה להם. כמו כן, בדקו אילו מסרים שמעבירה האלימות בטלוויזיה. למשל, ישנם גיבורים בטלוויזיה – בתוכניות אמיתיות ומצוירות כאחד – שמשתמשים באלימות כדי לפתור בעיות או להשיג את מה שהם רוצים.
 • דימויים פנטסטיים מפחידים: ילדים בגיל הגן עשויים לפחד מדימויים בעלי אלמנטים פנטסטיים או על-טבעיים, וכן מבעלי חיים או דמויות שמתוארים כמסוכנים או מפלצתיים, כמו למשל בסרטי הארי פוטר.
 • פרסומות: מוזיקה קליטה ודימויים צבעוניים אמורים למשוך את תשומת לבם של הילדים, אך הם אינם מבינים שהמטרה היא למכור להם משהו. אחת הדרכים להגביל את “הנדנוד” של הילדים כשהם משכנעים אתכם לקנות להם דברים מסוימים, היא להימנע מצפייה בפרסומות בטלוויזיה.

הגבלת זמן טלוויזיה לילדי הגן

השתדלו לכבות את הטלוויזיה כשהתוכנית נגמרת. כך תוכלו לעבור בצורה חלקה מפעילות אחת לאחרת.

ילדכם יכול להסתדר בקלות בלי טלוויזיה במשך שעות רבות מדי יום, ולכן, במקרים כאלה אל תדליקו את הטלוויזיה. לדוגמה, בבוקר הילדים רעננים ומצליחים להעסיק את עצמם בצורה טובה יותר, וגם אתם עייפים פחות וסבלניים יותר! אם התוכנית המועדפת על ילדכם משודרת בשעות הבוקר, הקליטו אותה וצפו בה מאוחר יותר, כשאתם וילדכם עייפים וזקוקים להפסקה.

הימנעו מטלוויזיה בשעות הארוחה וסמוך לשעת ההשכבה לישון.  ארוחת ערב היא זמן משפחתי רגוע, בו תוכלו להחליף חוויות עם ילדיכם. צפייה בטלוויזיה בזמן זה תסיח את דעתם של ילדכם מהזמן המשפחתי, ועלולה להפריע גם ללמידת מנגנוני רעב ושובע. כמו כן, צפייה בטלוויזיה לפני ההשכבה לישון, מפריעה להפרשת מלטונין, ההורמון המסייע בהשראת שינה, ועלול לכן לגרום להרעות שינה בילדים כמו גם במבוגרים. זו הסיבה שמומלץ להימנע מטלוויזיה בשעות אלו.

הוציאו את הטלוויזיה והמחשב מחדרי השינה של הילדים. מחקרים מראים כי ילדים שיש להם טלוויזיה בחדר צופים בה יותר מילדים ללא טלוויזיה בחדר. כמו כן, הם נוטים לסבול יותר מקשיי שינה, עלייה במשקל וביצועים פחות טובים בבית הספר.

ילדים בגיל זה מתעניינים יותר ויותר בטלוויזיה, ולכן כדאי לקבוע כמה כללים משפחתיים ומגבלות על זמן הטלוויזיה. היו חזקים. כשאתם אומרים “לא” לטלוויזיה, עמדו בדבריכם. ילדכם יתרגל לרעיון שהטלוויזיה דלוקה רק בימים מסוימים ובשעות מסוימות ביום.

ללמד ילדים בגיל הגן להיות צרכני טלוויזיה אקטיביים

אפשר לעזור לילדכם להיות בררנים בכל הנוגע לטלוויזיה שבה הם צופים. כמו כן, אפשר לעודד אותם להיות פעילים מנטלית כשהם נמצאים מול הטלוויזיה, במקום לקבל כפשוטו את מה שהם רואים.

 • דברו עם ילדיכם על זמן הטלוויזיה המותר ועל התוכניות שמומלץ לצפות בהן. אם תשוחחו על התוכניות המוצעות, תוכלו לעזור להם לבחור במה הם רוצים למלא את זמן הטלוויזיה שלהם.
 • אפשרו לילדיכם לשאול שאלות על מה שהם רואים בטלוויזיה. אמרו להם מה דעתכם, בעיקר על דברים כמו אסונות טבע, אלימות והאופן שבו דמויות שונות מתנהגות, אך גם על הדברים הטובים שאתם רואים.
 • דברו על מצבי הרוח והרגשות שהם חווים אחרי הצפייה בטלוויזיה. בקשו מהם לתאר את רגשותיהם במילים – למשל, משועמם, שמח, מפחד, עצוב, מתרגש, עצבני או מודאג.
 • דברו על הדמויות, הסיפורים והנושאים בתוכנית הטלוויזיה, ותארו את מה שאתם אוהבים ולא אוהבים. שאלו שאלות כמו “מה האיש הזה עשה?” או “מה קרה להם?”
 • קבעו כלל שלא מדליקים את הטלוויזיה עד שכל המטלות בוצעו. אפילו ילדים בגיל הגן יכולים לעשות משימות ומטלות פשוטות שיעזרו לתפקוד משק הבית. הסבירו בצורה ברורה מה צריך לקרות לפני שמדליקים את הטלוויזיה.
 • אם אפשר, הוציאו את הטלוויזיה מחלל המגורים העיקרי. כך תהיה זו החלטה מודעת לשבת ולצפות בה.

מה לעשות כשהטלוויזיה כבויה

אנחנו יודעים היטב שלפעמים, הטלוויזיה היא פשוט האפשרות הקלה ביותר. היא מעסיקה את הילדים כשאתם צריכים להכין את ארוחת הערב, לדבר בטלפון או פשוט לקחת הפסקה של כמה דקות.

הנה כמה רעיונות שיעזרו לכם להעסיק את הילדים בלי להדליק את הטלוויזיה:

 • הקשיבו למוזיקה או לסיפור מוקלט בדיסק. ילדים בגיל הגן יכולים להמציא צעדי ריקוד ולהתנועע לצלילי המוזיקה האהובה עליהם, והם גדולים מספיק לדעת כיצד להפוך את הדף כשהם שומעים את האות בדיסק.
 • הכינו קופסה מיוחדת ובה משחקים, פאזלים, צעצועים או דברים שמוציאים אך ורק בזמנים הקשים אחר הצהריים – לא בהכרח דברים יקרים או מפוארים, אלא כאלה שילדכם אינו רואה כל הזמן. אפשר להציע לילדכם להרכיב פאזל, בעיקר אם יש לכם משטח מיוחד לפאזלים שמאפשר לו להרכיב פאזל קשה במשך כמה ימים. אפשר לשים בקופסה גם ספרי צביעה.
 •  צאו מהבית לפעילות בחוץ: טיול רגלי קל, גן שעשועים, אפילו פיקניק מאולתר שתכינו יחד במקום ארוחת ערב.

© raisingchildren.net.auהמידע תורגם ונערך באישור האתר Raising Children Network.