שכיבה על הבטן

מדוע חשוב להשכיב תינוקות על הבטן, מתי ואיך עושים את זה?

© raisingchildren.net.au, המידע תורגם ונערך באישור האתר Raising Children Network.

מדוע חשוב לשכב על הבטן

רוב זמנו של התינוק על הרצפה אמור לעבור עליו בשכיבה על הבטן, שמחזקת את שרירי הצוואר ואת פלג הגוף העליון. חיזוק השרירים יעזור לו להרים את ראשו, לזחול ולקום לעמידה.

התחילו להשכיב את התינוק על הבטן מיד לאחר הלידה, כחלק משגרת המשחק היומית שלו (בזמן החתלה, הלבשה). בשבועות הראשונים נסו להשכיב אותו על הבטן למשך דקה-שתיים, פעמיים-שלוש ביום בזמנים שונים. עם הזמן תוכלו להאריך  את הזמן עד ל-15-10 דקות מספר פעמים ביום. עד גיל 3חדשים מומלץ שהתינוק ישכב על הבטן שעה בכל יום.

התינוק שלכם מבלה זמן רב על גבו כשהוא ישן, וראשו פונה בדרך כלל לצד אחד מועדף. השכיבה הזו עלולה לגרום לאזור שטוח באחורי הגולגולת, או לצורת ראש מעוותת. שכיבה על הבטן עוזרת למנוע מצב זה.

כיצד להשכיב על הבטן

הניחו חפצים וצעצועים בטוחים בקרבת התינוק. הניעו אותם מצד לצד מול פניו כדי לעודד אותו לזוז, להרים את ראשו ולסובב אותו. שימו לידו מראה בלתי שבירה כדי שיוכל לראות את השתקפותו. חשוב לבחור צעצועים שמעניינים את התינוק. המשחק הוא המטרה, ולא רק האמצעי לסיוע בהרמת הראש.

שבו על הרצפה ליד התינוק. הפכו את הדפים בספר האיורים, כדי לעזור לו לפתח את השרירים בעיניים ולשמור על עניין. כך תוכלו לעודד אותו להתעניין בתמונות המוצגות בספר וכן לשמור על קשר טוב ונעים.

נסו להשכיב אותו על הבטן במקומות שונים, למשל על שמיכה בחוץ.

ליהנות ולהתעניין בזמן השכיבה על הבטן

יידעו את התינוק שאתם שם: דברו אליו או שירו לו, לטפו את גבו או דגדגו אותו.

אם התינוק אינו אוהב להיות על הרצפה, השכיבו אותו על הבטן כשהוא מונח על החזה שלכם או על מזרון שמתחתיו מונח קלסר גדול, כך שכל גופו של התינוק מונח על המזרון בשיפוע, כולל ידיו וזרועותיו. נענעו אותו בעדינות, שירו לו שירים או שפשפו את גבו, כדי להרגיל אותו לשכיבה על הבטן ולהארכת משך הזמן בעתיד.

השגיחו על ילדכם בזמן השכיבה על הבטן. כשהוא מתפתח, מתחזק ומתחיל לנוע מסביב, זכרו לפנות מהאזור חפצים שעלולים להיות מסוכנים.