טיפול בחבל הטבור

הטבור של התינוק הוא שריד לחבל הטבור המחבר בין התינוק לאמו לפני הלידה. דרך חבל הטבור מועברים רכיבים תזונתיים וחמצן מהאם לתינוק. הוא נחתך לאחר הלידה, ובמקומו נותר גדם קטן המחובר לבטנו של התינוק.

גדם הטבור: למה לצפות

לאחר הלידה, המיילדת מניחה תפס פלסטיק חוסם על גדם הטבור. התפס מוסר לאחר יום-יומיים, לאחר שהגדם התייבש ונסתם. בימים הראשונים שלאחר הלידה הגדם ישחיר ויצטמק, ובסופו של דבר ינשור. זה יכול לקחת שבוע או שבועיים. אם הגדם לא נפל לאחר יותר משבועיים, פנו לבדיקה אצל אחות טיפת חלב או רופא הילדים.

בזמן שהגדם מתייבש ומיד לאחר שהוא נושר, אתם עשויים להבחין בהפרשה סביב הטבור. ההפרשה עשויה להיות צלולה, דביקה או חומה, והיא עשויה להשאיר סימן על בגדיו של התינוק או על החיתול. כמו כן, ייתכן שיהיה לה ריח קל. ההפרשה היא חלק מתהליך ההחלמה.

לנקות ולטפל בטבור

שטפו ידיים לפני שאתם מטפלים בגדם הטבור, והשתדלו שלא לגעת בו ללא צורך.

נקו את אזור הטבור במים.

ודאו שהגדם יבש לאחר האמבטיה. הגדם יתייבש ויחלים מהר יותר אם תחשפו אותו לאוויר במידה רבה ככל האפשר, לכן הקפידו שלא לכסות אותו בחיתול. קפלו את החיתול כלפי חוץ כדי להרחיק אותו מהגדם.

אם הגדם מתלכלך מפיפי או מקקי, שטפו אותו בעזרת מים נקיים וסבון.

מאמרים חודשים מוכיחים כי עבור תינוקות שנולדו בלידה סטרילית, אין צורך לחטא את גדם חבל הטבור באלכוהול אלא רק לנקות אותו היטב במים וסבון. חלק מבתי החולים כבר פועלים על פי הנחייה זו. עם הזמן, וככל שתמשיכו לנקות, בסיס הטבור יתייבש, וחבל הטבור יתנתק וינשור.
ניתן גם לנקות את גדם חבל הטבור באמצעות ספוגית/צמר גפן או מקלון אוזניים טבול באלכוהול לחיטוי או להשתמש בחומר הנקרא אלכוקסידין- אלכוהול עם חומר מחטא. הרימו את החלק היבש של חבל הטבור, ומירחו את החומר עם מקלון האוזניים בתוך הטבור, בחלק הרטוב. הפעולה לא מכאיבה לתינוק.
לעיתים גם לאחר נפילת חבל הטבור, תמשיכו לראות הפרשות לבנות/צהבהבות או דמיות. המשיכו למרוח את חומר החיטוי לעוד מספר ימים עד לסיום ההפרשות.

מתי לפנות לרופא

אם אתם עדיין רואים הפרשה מספר ימים לאחר שהגדם נשר, כדאי לפנות לרופא הילדים ולבדוק שהכל תקין.
פנו מיד לרופא אם בטנו של התינוק נהיית חמה, אדומה או נפוחה, אם יש לו חום או שהוא מרגיש לא טוב.
אם מתפתח גוש ליד הטבור ייתכן שזהו בקע טבורי. הבקע אינו מסוכן. ניתן לפנות לרופא הילדים או לאחות טיפת חלב לברר אם אכן זו האבחנה.

© raisingchildren.net.auהמידע תורגם ונערך באישור האתר Raising Children Network.