מה אומרים כשאין מילים? מילון מונחים לילדים לשעת לחימה

אין מילים "נכונות" לתאר מציאות שהיא כל-כך לא "נכונה". לפעמים מאוד קשה למצוא את המילים... ויחד עם זאת, מתן המקום לשיח עם הילדים.ות הוא חשוב מאין כמוהו. לכן, הכנו עבורכם מילון מונחים לילדים.ות למלחמת 'חרבות ברזל': מילים שנכנסו לנו לצערנו ללקסיקון ולא תמיד קל למצוא את הדרך להסביר אותן לילדים.ות.

הורים יקרים. אין מילים “נכונות” לתאר מציאות שהיא כל-כך לא “נכונה”. לפעמים מאוד קשה למצוא את המילים… ויחד עם זאת, מתן המקום לשיח עם הילדים.ות הוא חשוב מאין כמוהו.
לכן, הכנו עבורכם מילון מונחים לילדים.ות למלחמת ‘חרבות ברזל’: מילים שנכנסו לנו לצערנו ללקסיקון ולא תמיד קל למצוא את הדרך להסביר אותן לילדים.ות.

אין “גיל נכון” להתחיל לדבר על זה, אבל יש רמות פירוט שונות שיתאימו לילדים וילדות בגילאים שונים. המילון מציע ניסוחים שונים לאותה המילה, בהתאם ליכולת שלכם.ן לספר וליכולת של הילדים.ות לשמוע.

לפני הניסוחים – איך משוחחים? 6 עקרונות

  1. אמרו את האמת לילדים.ות (גם אם לא את כולה), אבל מצאו את דרך להגיד אותה באופן שישמור על תחושת הביטחון שהם זקוקים לה. חשוב לא להציף את הילדים והילדות באינפורמציה מפחידה וקטסטרופלית. ניסינו לתת כאן הסברים אמיתיים, מינימליים, עם אפשרות לשאול שאלות, לתת מקום לתקווה, מוגנות, ביטחון.
  2. דברו עם הילד.ה במילים שהוא או היא יכולים להבין. שמרו על קשר עין והוסיפו גם מגע או חיבוק, כדי לייצר תחושה של בטחון ושיש על מי לסמוך.
  3. נסו לקחת נשימה או לעשות משהו שמסייע לכם.ן לשמור על עצמם אסופים, כדי לנהל את השיחה ברוגע עד כמה שאפשר.
  4. תמיד שאלו קודם את הילדים.ות “מה אתה יודע? מה את שמעת?”, והזמינו אותם לשאול אתכם הכל. העבירו את המסר שאתם מקור המידע שלהם לדעת מה קורה. אפשר גם להגיד “יש לך שאלות ממש טובות וחשובות. גם לי יש, אבל לא תמיד יש לנו תשובות להכל. ברגע שאדע יותר, אעדכן אותך”.
  5. לפעמים, גם כשהילדים.ות לא שואלים שאלות, ניתן לראות על פי ההתנהגות שלהם שהם במצוקה כלשהי. על כן חשוב לתת להם מילים, לתווך ולפרש את החוויה הרגשית שלהם.ן. כך יוכלו להבין את מה שהם.ן חווים טוב יותר וזה כשלעצמו מווסת ומרגיע.
  6. חשוב לסכם את השיחה: תוכלו לשאול- איך היה לך לדבר על זה? אם הילד.ה לא עונה, זה גם בסדר. תוכלו גם לומר “זה באמת כבד וקשה. כולנו מרגישים הרבה דברים (כעס, פחד, עצב) ואנחנו ביחד”.

רגע לפני…

בחוברת זו יש מספר הצעות לניסוחים, בהתאם לגיל הילדים והילדות ולרמת ההבנה שלהם. בחרו את ההסבר שמתאים למשפחה שלכם.ן.

מה זה חדירה?

הסבר בסיסי

אנשים רעים נכנסו למקום שבו אנשים גרים. זה משהו שכמעט אף פעם לא קורה כי יש גדר ושומרים. כשזה קורה נשארים בתוך החדר עם המשפחה עד שהחיילים יתפסו את המחבלים ואפשר יהיה לצאת.

הסבר ביניים

ליישובים יש גדר גדולה שמגינה עליהם וגם שומרים. אבל מה שקרה הפעם זה שמחבלים הצליחו להיכנס ליישוב ישראלי וכל התושבים היו צריכים להישאר בבתים בחדר המוגן עד שהחיילים תפסו את המחבלים והיה בטוח לצאת.

הסבר מתקדם

ליישובים יש גדר גדולה שמגינה עליהם וגם שומרים. אבל מה שקרה הפעם זה שמחבלים הצליחו להיכנס ליישוב ישראלי במטרה לפגוע באנשים, וכל התושבים היו צריכים להישאר בבתים בחדר המוגן עד שהחיילים תפסו אותם והיה בטוח לצאת.

מה זה גדר?

הסבר בסיסי

מסביב לבית, לגן, ליישוב ולמדינה יש גדר. בעצם הגדר שומרת על מי שבפנים, שלא ייכנסו פנימה אנשים שלא צריכים להיכנס.

הסבר ביניים

מסביב לכל בית, גן או בית ספר, יישוב ומדינה יש גדר שבדרך כלל שומרת על מי שבפנים שלא ייכנסו פנימה אנשים שלא צריכים להיכנס. הפעם המחבלים הצליחו לעבור את הגדר ולהיכנס לחלק מישראל ועכשיו החיילים שלנו עסוקים בלתפוס אותם ולשמור יותר חזק על הגדר כדי שזה לא יקרה שוב.

הסבר מתקדם

בינינו לבין עזה יש גדר שהיא בעצם הגבול שלנו שמונע מעבר מעזה לשטח שלנו.
יש שם שומרים ומצלמות ותצפיתניות. האירוע שקרה בשבת בבוקר הוא חריג, ובו הצליחו לתקוף את כל אמצעי השמירה ולעבור את הגדר. עכשיו מתקנים את הגדר וצה”ל שומר עליה יותר.

מה זה נעדרים?

הסבר בסיסי

אנשים שלא הצליחו למצוא איפה הם מאז המלחמה, ועדיין מחפשים אותם.

הסבר ביניים

אנשים שאנחנו לא יודעים איפה הם, והם לא יכולים להתקשר. כולנו דואגים להם ויש המון אנשים עכשיו שמחפשים אותם.

הסבר מתקדם

אנשים שאנחנו לא יודעים איפה ומה קרה להם. יכול להיות שהם בסדר ויכול להיות שקרה להם משהו. הם לא יכולים להתקשר וזה קשה לא לדעת. כולנו דואגים להם ויש המון אנשים עכשיו שמחפשים אותם.

הסבר מתקדם+

אנשים שאנחנו לא יודעים איפה ומה קרה להם. יכול להיות שהם בסדר ויכול להיות שהם מתים או פצועים או שבויים. הם לא יכולים להתקשר וזה קשה לא לדעת. כולנו דואגים להם ויש המון אנשים עכשיו שמחפשים אותם.

מה זה שבויים, חטופים?

הסבר בסיסי

אנשים שהאויבים של ישראל/המחבלים תפסו אותם, והם אצלם בינתיים. אנחנו מנסים להחזיר אותם הביתה.

הסבר ביניים

אנשים טובים שהאויבים שלנו לקחו אותם אליהם והם לא יכולים לחזור אפילו אם הם ממש רוצים. אנחנו דואגים להם ולא יודעים אם ומתי נפגוש אותם שוב אבל אנחנו, יחד עם הרבה מאד אנשים, עושים הכל כדי להחזיר אותם הביתה.

הסבר מתקדם

אנשים שהמחבלים חטפו לעזה ואנחנו דואגים להם ועושים הכל כדי להחזיר אותם הביתה. לפעמים יש משא ומתן על התנאים ומה צריך לתת לחמאס בתמורה כדי ישחררו אותם. היו כבר מקרים של שבויים שחזרו הביתה כמו גלעד שליט, וזה יכול לקחת הרבה זמן.

מה זה מחבלים, חמאס?

הסבר בסיסי

אויבים של ישראל שרוצים לעשות רע לאנשים שגרים בישראל. אנחנו עכשיו נלחמים בהם כדי להגן על עצמנו.

הסבר ביניים

אויבים של ישראל ששייכים לארגון טרור ונלחמים בנו באופן לא מוסרי ואכזרי. אנחנו עכשיו נלחמים בהם כדי להגן על עצמנו. יחד איתנו כל העולם נאבק בהם, ותומך בנו מולם.

מה זה עזה?

הסבר בסיסי

המקום שממנו באים האויבים של ישראל.

הסבר ביניים

עיר מחוץ לישראל, שיש בה גם מחבלים/אויבים של ישראל (אפשר להראות על מפה או ציור אם זה מתאים).

הסבר מתקדם

ליד ישראל יש מקום שקוראים לו עזה, ויש לנו גבול איתו, וממנו באים מחבלים של החמאס או הג’יהאד ויורים טילים. אם הילד או הילדה שואלים, אפשר להגיד שלשם הם לקחו את האנשים שהם חטפו וכעת הם מסתתרים שם.

מה זה נצורים?

הסבר ביניים

אנשים שכרגע לא יכולים לצאת מהבית או מהממ”ד או מהיישוב, כי יש שם מחבלים וזה מסוכן.

מה זה אזעקה?

הסבר בסיסי

רעש חזק עם צליל מיוחד שאומר לנו שעכשיו צריך ללכת יחד לממ”ד / מרחב מוגן.

הסבר ביניים

רעש חזק עם צליל מיוחד שמסמן לנו שעכשיו יש טילים וצריכים ללכת יחד לממ”ד / מרחב מוגן ששומר עלינו.

הסבר מתקדם

רעש עם צליל עולה ויורד שמופעל כשיורים עלינו טילים. כששומעים אותו צריך ללכת לממ”ד או למרחב מוגן.

הערה כללית

תוכלו להתנסות עם הילד.ה בחוויה של משך הזמן שיש לכם לכניסה לממ”ד בזמן רגוע, על ידי טיימר למשל.

מה זה טילים, רקטות?

הסבר בסיסי

האויבים של ישראל לפעמים שולחים לכאן דברים שנקראים טילים או רקטות. יש לנו “כיפת ברזל” שהורסת את הטילים האלה כדי שלא ייפלו עלינו.

הסבר ביניים

המחבלים/חמאס יורים עלינו טילים/רקטות. לצבא שלנו יש מערכת שנקראת “כיפת ברזל” והיא הורסת את הטילים שלהם כך שהם לא יוכלו לפגוע בנו.

מה זה מרחב מוגן, ממ”ד?

הסבר בסיסי

חדר מיוחד בתוך הבית/מחוץ לבית שבו הטילים לא יכולים לפגוע. כשנשמעת אזעקה- אנחנו צריכים להיכנס במהירות ובזהירות למרחב המוגן , ושם נהיה בטוחים עד שכבר לא יהיו טילים.

הסבר ביניים

חדר מיוחד בבית/מחוץ לבית הבנוי חזק יותר משאר הבית, עם קירות מבטון, ודלתות וחלונות מיוחדים, שמגן מפני הנזק שטילים יכולים לעשות. כשנשמעת אזעקה- צריך להיכנס במהירות ובזהירות למרחב המוגן ולחכות שם עד שתסתיים התקפת הטילים.

מה זה מילואים, צו 8?

הסבר בסיסי

אבא או אמא יצאו לעזור עם עוד חיילים וחיילות לאנשים שצריכים עזרה ולשמור עלינו.

הסבר ביניים

אבא או אמא שלנו חייל/חיילת והוא או היא יצאו עם עוד חיילים לעזור לאנשים שצריכים עזרה. כמו שאבא או אמא יוצאים כל יום לעבודה, הפעם הם לא יצאו לעבודה אלא
הלכו לצבא.

הסבר מתקדם

יש בדרום /צפון עכשיו טילים ויריות והאנשים שם צריכים שהצבא יעזור להם. היחידה של אבא או אמא, שזה הם והחברים שלהם, הולכים לעזור להם. יש להם את מה שצריך כדי לשמור עליהם (אפשר להוסיף: טנק חזק/אפוד/נשק) והם התאמנו לזה. הם לא תמיד יהיו זמינים ואנחנו כולנו חושבים עליהם ומחכים שיחזרו מהר ובשלום.

הערה כללית

אם שואלים מתי ההורה י.תחזור, אפשר לענות שאבא או אמא לא יישנו בבית ויודיעו לנו מתי הם יחזרו או יבואו לבקר. אפשר לדבר על הגעגוע. אפשר להציע לילדים או הילדות הקטנים לצייר להורה ציור, להקליט מסר שאפשר יהיה לשלוח ועוד.

מה זה חללים?

הסבר בסיסי

אנשים שמתו במלחמה ועכשיו הם בלב ובזיכרונות שלנו.

הסבר ביניים

כשמישהו מת במלחמה, קוראים לו חלל. יש בית קברות מיוחד לחיילים וחיילות. עכשיו הם בלב ובזכרונות שלנו.

מה זה לוויה?

הסבר בסיסי

כשמישהו מת, הגוף שלו כבר לא מרגיש כלום ושמים אותו באדמה, במקום מיוחד שנקרא בית קברות.

הסבר ביניים

בהלוויה, האנשים שאהבו את מי שמת.ה הולכים למקום שקוראים לו בית קברות / בית עלמין ונפרדים. הגוף של מי שמת.ה כבר לא מרגיש כלום, אז שמים אותו באדמה ונפרדים. הנשמה, שזה כל מה אותם א.נשים שמתו חשבו והרגישו ואהבו, נשארת בלב ובזכרון שלנו.

מה זה לשבת שבעה?

הסבר בסיסי

אחרי שאדם מת, המשפחה שלו או שלה נשארת בבית במשך שבוע כדי להיפרד יחד.

הסבר ביניים

אחרי שאדם מת, המשפחה שלו או שלה נשארת בבית במשך שבוע, ולבית באים חברים כדי לבקר ולספר ביחד סיפורים ולהמשיך לזכור אותו או אותה. בחלק מהזמן יהיו סיפורים עצובים ואנשים יבכו, כי מתגעגעים לאלו שנפטרו/נהרגו/מתו, אבל בחלק מהזמן אפשר גם להיזכר דווקא בסיפורים המצחיקים ומותר גם לצחוק.

זכרו, מתן המקום לשיח עם הילדים.ות הוא חשוב מאין כמוהו.
היו שם עבורם.ן, ומצאו אוזן קשבת וידיים מחבקות גם עבור עצמכם.ן.

שנדע ימים טובים.

להורדת קובץ המילון המלא, לחצו על השפה המתאימה:
עברית | אנגלית | רוסית | צרפתית