משפחה משולבת: מערכות היחסים במשפחה המורחבת

עזרו לילדיכם לשמור על קשר עם בני משפחתם המורחבת גם במעבר למשפחה משולבת, ולבנות מערכות יחסים עם בני המשפחה החדשים. הקשר עם בני המשפחה המורחבת עוזר לילדים להרגיש מוגנים ולדעת שהם שייכים.

מערכות יחסים משתנות בתוך המשפחה המשולבת

מערכות היחסים עם הסבים והסבתות, הדודים, הדודות ובני הדודים נוטות להשתנות אחרי פרידה וגירושים. לדוגמה, ייתכן שלא תמשיכו לשמור על קשר עם בני המשפחה של בן או בת הזוג לשעבר. ואם הקשר כן נשמר, אך טבעי שיצטמצם לאורך השנים. אם אתם מוצאים בני זוג חדשים, יהיו שינויים נוספים. למשפחה יתווספו עוד כמה קרובים, וילדכם יכיר את בני המשפחה המורחבת ואת הוריו של בן או בת הזוג החדשים שלכם.

ילדים נוטים להרוויח מהקשר עם בני המשפחה המורחבת, כל עוד מערכות היחסים הן חיוביות. הם אוהבים להרגיש תחושת שייכות, ולדעת שיש המון אנשים שדואגים להם ומטפלים בהם. גם לסבים ולסבתות יש תפקיד חשוב בתמיכה בילדים במהלך הפרידה של הוריהם, או כשההורים מכירים בני זוג חדשים.

לשמור על מערכות היחסים הקיימות במשפחה המורחבת

רוב המשפחות מגלות שקל להן יותר כשכל אחד מההורים שומר על קשר עם המשפחה שלו. כלומר, הילד פוגש את בני המשפחה המורחבת של אבא כשהוא נמצא אצל אבא, ואת בני המשפחה המורחבת של אימא כשהוא אצלה.

יש משפחות שמתכנסות כולן יחד לאירועים מיוחדים כמו ימי הולדת, מסיבות סיום וחתונות. אם שתי המשפחות יכולות לשתף פעולה, האירועים האלה נוטים לעבור בשלום.

לפעמים המצב מאתגר יותר. אם בן או בת הזוג לשעבר נפטרו, אינם גרים קרוב, מרוחקים מבני משפחתם או אינם שומרים על קשר רב עם ילדכם, השמירה על הקשר בין ילדכם לבין סבא וסבתא וקרובים אחרים תלויה בכם.

כדאי לחשוב אם ההורים והקרובים של בני הזוג חשובים לילדכם, ועד כמה הוא רוצה לפגוש אותם. אם הוא שמח לראות אותם ואם בני הזוג לשעבר מסכימים לכך שתהיו איתם בקשר, סביר להניח שזה טוב.

לפתח מערכות יחסים עם המשפחה המורחבת החדשה

מציאת בן או בת זוג חדשים מובילה, בדרך כלל, לכך שילדיכם מרוויחים סבא וסבתא חדשים. יש סבים כאלו ששמחים להיות מעורבים ואחרים פחות, אך אם כולם שומרים על פתיחות, הילדים יכולים לפתח מערכות יחסים ידידותיות, תומכות ולפעמים אפילו קרובות עם הוריהם של בן או בת הזוג החדשים לאורך זמן.

הקרבה במערכת היחסים תלויה בדברים הבאים:

  • גילו של ילדכם כשפגש את הורי בן או בת הזוג- ילדים צעירים מתחברים בקלות רבה יותר
  • ·מידת העניין של הסבים החדשים בילדכם ויכולתם ליצור איתם קשר
  • כמות הזמן שילדכם מבלה עם הסבים החדשים
  • מידת הפתיחות שלכם ושל ילדכם להכיר את הסבים החדשים.

כדי לתמוך בפיתוח מערכות יחסים עם הסבים החדשים ובני המשפחה המורחבת, קבלו בברכה כמה שיותר הזמנות למפגשים איתם. אם נוח לכם, נסו לארגן בעצמכם מפגשים עם בני המשפחה המורחבת החדשה.

טיפים לסבים שלובים במשפחות משולבות

כך תוכלו לפתח מערכת יחסים טובה עם ילדיהם של בן או בת הזוג החדשים של ילדכם, ולעזור להם להרגיש בנוח במשפחה החדשה:

  • קבלו אותם במאור פנים והראו שאתם רוצים להכיר אותם – למשל, פנו זמן לדבר איתם במפגשים משפחתיים
  • הציעו לעזור לפעמים עם ילדיו של בן או בת הזוג של ילדכם, בעת הצורך
  • התייחסו לילדים של בן או בת הזוג של ילדכם באותו אופן שאתם מתייחסים לנכדים האחרים – לדוגמה, תנו גם להם מתנות בימי ההולדת.

© raisingchildren.net.au, המידע תורגם ונערך באישור האתר Raising Children Network.