התרחקות הדרגתית

שיטת ההתרחקות ההדרגתית היא שיטה עדינה שעוזרת לילדים בני יותר משישה חודשים ללמוד להירדם בעצמם.

מהי שיטת ההתרחקות ההדרגתית?

התרחקות הדרגתית היא שיטת טיפול התנהגותי לפתרון בעיות הירדמות והתעוררות מתמשכות אצל תינוקות וילדים קטנים. השיטה יכולה לעזור גם לילדים גדולים יותר שמתקשים ללכת לישון, בעיקר אם הם חווים חרדה או מפחדים.

הטיפול מתבסס על הרעיון שלפיו יש לעזור לילדים להירגע ולהירדם בעצמם, במקום שאתם תאכילו אותם, תלטפו אותם או תערסלו אותם עד שיירדמו.

הצעדים להתרחקות הדרגתית

 1. הניחו מיטה או כיסא ליד מיטתו של התינוק.
 2. שכבו או שבו לצדו, ולטפו אותו עד שהוא נרדם.
 3. כשהוא ישן, צאו מהחדר.
 4. לאחר שהתינוק מתרגל להירדם כך (בדרך כלל אחרי שלושה לילות), שבו או שכבו בצד המיטה עד שהוא נרדם. אל תגעו בו.
 5. לאחר שהתינוק מתרגל להירדם כך (בדרך כלל אחרי שלושה לילות), הרחיקו מעט את הכיסא או המיטה (40-30 ס”מ). שבו בכיסא עד שהתינוק נרדם.
 6. הרחיקו את המיטה או הכיסא בהדרגה לכיוון הדלת, ומחוץ לחדרו. היציאה הסופית מהחדר עשויה להתרחש אחרי שבוע עד שלושה שבועות.
 7. אם התינוק מתעורר באמצע הלילה, החזירו את הכיסא או המיטה (עד לנקודה שאליה הגעתם קודם). הישארו שם עד שהתינוק חוזר לישון.

טיפים חשובים להתרחקות הדרגתית

 • כשאתם יושבים או שוכבים ליד התינוק, שמרו על השקט. אל תדברו ואל תשחקו איתו.
 • נסו להימנע מיצירת קשר עין כשאתם מרגיעים אותו. כל זה אומר לתינוק שלכם שזמן המשחק נגמר. תוכלו לעצום עיניים בזמן שאתם יושבים ליד התינוק.
 • יש תינוקות שכועסים מאוד שההורים אינם מרימים אותם, אבל חשוב לעמוד בפיתוי ולא להרים את התינוק. אם אתם מרימים אותו, אתם מסתכנים בפגיעה בהרגל. בסופו של דבר, התינוק ילמד שאתם שם כדי לנחם אותו, אך אינכם מרימים אותו.
 • כשמנסים שיטות הרגעה חדשות, הדבר החשוב ביותר הוא לשמור על עקביות. ככל שתשמרו על עקביות רבה יותר, כך ילמד התינוק להירדם לבדו מהר יותר.

אם המצב אינו משתפר אחרי שבועיים, דברו עם רופא המשפחה או עם אחות טיפת חלב. הם יוכלו לעזור לכם לפתח תוכנית שמתאימה במיוחד לצרכיו של הילד.

היכן לקבל תמיכה ועזרה נוספת

התרחקות הדרגתית אינה הטיפול היחיד שבו אפשר להשתמש. למידע נוסף על שינוי דפוסי השינה של התינוק שלכם, קראו את המדריך לפתרון בעיות השינה.

עבודה עם איש מקצוע אמין יכולה להגדיל את סיכויי ההצלחה שלכם לפתור את בעיות השינה של התינוק. שקלו להיעזר בתמיכה כזו לפני שאתם מתחילים בשיטת ההתרחקות ההדרגתית.

© raisingchildren.net.auהמידע תורגם ונערך באישור האתר Raising Children Network.