קשקשת תינוקות (סבוריאה תינוקות)

קשקשת תינוקות היא השכבה השומנית והקשקשית שמופיעה לעיתים על ראשם של תינוקות, בקפלי גופם או על פלג גופם העליון. אף שנראה כי הקשקשת מפריעה לתינוק, לרוב היא אינה מטרידה אותו. היא מופיעה זמן קצר לאחר הלידה, ויכולה להישאר שם עד גיל 12 חודשים.

הגורמים לקשקשת תינוקות

הקשקשת מופיעה כאשר עורו של התינוק מפריש שומן רב מדי (סבום). השומן העודף מפריע לנשירת העור הטבעית בקרקפתו של התינוק, ויוצרת מצבור של עור מת על הקרקפת. קשקשת תינוקות אינה מידבקת ואינה מסוכנת.

ככל הנראה, עורו של התינוק שלכם מפריש שומן עודף כיוון שההורמונים של אמו עדיין נמצאים במחזור הדם שלו לאחר הלידה. קשקשת עשויה להתפתח גם כאשר מערכת החיסון של התינוק מפעילה תגובת יתר נגד נוכחותו של סוג מסוים של שמרים/פטריות החי על הקרקפת, שגורמת לדלקת.

תסמיני קשקשת תינוקות

קשקשת תינוקות נראית בדרך כלל כמו קליפה או שכבת קשקשים בצבע צהוב חיוור על ראשו של התינוק. לעיתים היא מתפשטת אל הגבות ואל מאחורי האוזניים. אצל חלק מהתינוקות, הקשקשת עשויה להופיע גם על פלג הגוף העליון. מרקם הקליפה עשוי להיות שמנוני וקשה לקלף אותה. שימו לב: הקשקשת אינה מפריעה לתינוק.

מתי לפנות לרופא הילדים

קחו את ילדכם לרופא אם:

  • הפריחה אדמדמה והתינוק שלכם מגרד אותה
  • נראה כי הפריחה מתפשטת
  • נראה כי התינוק מוטרד ממנה
  • יש לכם ספק שאכן מדובר בקשקשת תינוקות.

איך לטפל בקשקשת תינוקות

אין צורך לטפל בקשקשת תינוקות. ברוב המקרים, הקשקשת נעלמת מעצמה כמה חודשים אחרי הלידה, כשההורמונים של האם עוזבים את מחזור הדם של התינוק.

אם אתם רוצים להיפטר מהקשקשת, עסו את הקשקשים על קרקפתו של התינוק בשמן תינוקות (בלנאום) או בווזלין לפני האמבטיה והניחו להם להיספג כחצי שעה. השתמשו בשמפו תינוקות עדין כדי לשטוף את השמן. עם הזמן, הקשקשים יתרככו וייפרדו מהקרקפת בקלות בעזרת מקלון אוזניים או מברשת רכה. אל תנסו להפריד את הקשקשים בכוח, כיוון שהדבר עלול לגרום לדימום.

אם הקשקשים מודלקים, הרופא שלכם יכול להמליץ על מריחת משחת קורטיזון עדינה בשילוב משחה נגד פטריות. מרחו את המשחה על ראשו של התינוק בהתאם להוראות הרופא ולדף המידע של התרופה. תינוקות זקוקים לשמפו נגד קשקשים לעיתים רחוקות בלבד.

אל תדאגו אם הקשקשת חוזרת אחרי הטיפול. משמעות הדבר היא שהבלוטות על ראשו של תינוקכם ממשיכות להפריש שומן עודף. קשקשת התינוקות תעבור בגיל 12-6 חודשים.

© raisingchildren.net.auהמידע תורגם ונערך באישור האתר Raising Children Network.