התפתחות בגיל 5-6 חודשים

תינוקות באים לעולם בשלל צורות וגדלים, אך הם מתפתחים באופן דומה למדי בגיל 5-6 חודשים. מה התינוק שלכם צפוי לעשות, כיצד תוכלו לעזור, ומתי יש לגשת לרופא הילדים?

כיצד מתפתחים תינוקות בגיל 5-6 חודשים

בגיל חמישה-שישה חודשים התינוק שלכם לומד מי הוא. הוא מתחיל להבין את ההבדלים בין הוריו לבין האנשים שמטפלים בו, זרים, מבוגרים וילדים. הוא כבר יצר מערכות יחסים ופיתח התקשרויות חשובות עם הוריו ועם בני משפחה קרובים או מטפלים, ואוהב לבלות איתם.

בשלב זה של התפתחות התינוק הוא מתחיל להיות מודע יותר לקיומם של מבוגרים שאינו מכיר היטב או לפחד מהם – זהו “פחד מזרים”. זהו חלק טבעי בתהליך שבו הוא לומד להרגיש בטוח בעולם, ובתוך זמן קצר הוא יתרגל גם לאנשים חדשים.

התינוק שלכם יכול להביע רגשות – צחקוק, צווחה וחיוך מביעים אושר, שמחה והנאה. כמו כן, הוא ייאנח, יזדעף ויבכה כשהוא מרגיש עצבני, כועס או עצוב. הוא כבר שולט באמנות החיוך, ומחייך מתי שהוא רוצה. הוא עשוי למלמל ולהשמיע קולות כמו “בה-בה” או “דה-דה”. מלמול והשמעת קולות נוספים, תנועות וחיוכים – כל אלה הם חלק מהניסיון שלו לתקשר איתכם. לדוגמה, הוא עשוי להרים את זרועותיו כדי להגיד לכם שהוא רוצה שתרימו אותו “למעלה”.

עיניו של התינוק מדריכות את תנועות ידיו, והוא יכול להגיע לחפצים ביד אחת. הוא יחזיק במשהו ויביא אותו לפיו, או יעביר אותו מיד ליד. הנגיעה בדברים והכנסתם לפה היא הדרך שבה הוא לומד עליהם. בגיל זה, התינוק שלכם כבר יכול לשלוט במצב של ראשו והוא מתחיל להניע יותר את גופו – הוא מושיט ידיים, מתפתל ומתגלגל.

התיאבון שלו גדל, והוא מוכן להתנסות בטעמים ובמרקמים חדשים. זה הזמן להציג לו מזון מוצק. כמו כן, בגיל זה הוא עשוי:

 • להקיש צעצועים זה בזה או לנער אותם כדי ללמוד כיצד הם עובדים
 • לשבת בעזרת תמיכה או להשתמש בידיו כדי להתייצב
 • להפסיק את מעשיו לרגע כשהוא שומע אתכם אומרים “לא”.

כיצד לעזור להתפתחות התינוק

הנה כמה פעולות פשוטות שיעזרו להתפתחות התינוק שלכם:

 • הגיבו לבכיו: תינוקות בוכים לפעמים כי משהו לא נוח להם – החיתול שלהם רטוב, או שהם רעבים, או שהאור חזק מדי. כשאתם מגיבים לכך, התינוק שלכם מרגיש נינוח ובטוח יותר, והוא לומד לבטוח בכם ולסמוך עליכם. גם אם אינכם יודעים מדוע הוא בוכה, חשוב לנחם אותו. התינוק לא יהפוך למפונק מדי אם תרימו אותו, תערסלו אותו או תדברו אליו בקול מרגיע.
 • דברו עם התינוק שלכם והקשיבו לתגובתו: כך אתם עוזרים לו ללמוד את עקרונות הבסיס של השפה והתקשורת. כשאתם מדברים או מקשיבים, הביטו בעיני התינוק והשתמשו בהבעות פנים שונות. כך יוכל התינוק שלכם ללמוד על הקשר בין מילים לרגשות.
 • השכיבו אותו על הבטן על שמיכת פעילות/מזרון פעילות בשעות הערנות שלו, ופזרו מסביבו משחקים תואמי גיל רעשנים, קוביות ועוד, כדי לעודד אותו לזחול ולהתקדם. בשכיבה על הגב- הניחו משחקים משני צדדיו, ועודדו אותו להתהפך, באמצעות משחק, או תוך הצלבת רגליו אחת מעבר לשנייה ותמיכה בישבן לתנועת התהפכות.
 • התחילו לתת לתינוק מזון מוצק: המוצקים מספקים לו ברזל ורכיבים תזונתיים אחרים, עוזרים לו ללמוד כיצד לאכול, ומסייעים להתפתחות השיניים והלסתות. אכילת מזון מוצק בונה מיומנויות נוספות שהתינוק יזדקק להן בשלב מאוחר יותר, למשל, להתפתחות השפה.
 • שחקו ביחד: קראו ספרים, שירו שירים, השכיבו את התינוק על הבטן, שחקו בצעצועים ועשו קולות מצחיקים. הוא יאהב את זה! משחק משותף עוזר לכם ולתינוק להכיר אחד את השני וגורם לו לחוש אהוב ומוגן.
 • שימו לב שילדכם רגוע כשהוא פוגש אנשים חדשים: אם תנחמו את התינוק שלכם כשהוא בוכה או מוטרד, הוא ילמד שהוא מוגן. אם הוא מוטרד בנוכחות זרים, נסו לחייך אליו, לגעת בו או לחבק אותו בקצרה.
 • בדקו אם השגרה שלכם עובדת: כל חיבור בין הילד לבין מי שמטפל בו הוא מיוחד, ועלול לקחת זמן עד שתמצאו את השגרה שעובדת היטב לשניכם. ככל שילדכם יגדל וישתנה, תצטרכו לבדוק את השגרה שלכם ולשנות אותה בהתאם.
 • הכינו את ביתכם לתינוק בתנועה: כדאי לבדוק כיצד להפוך את הבית לבטוח לתינוק שמסתובב בו. תתפלאו לגלות עד כמה רחוק הוא יכול להתגלגל או לאן הוא יכול להגיע, אפילו בגיל זה.

יהיו פעמים שהתינוק שלכם לא ירצה לעשות דבר מכל מה שהצענו – אם הוא עייף מדי, למשל, או רעב.

להיות הורים לתינוק בן שישה חודשים

מדי יום, אתם והתינוק שלכם מכירים זה את זה מעט יותר. ככל שהתינוק גדל ומתפתח, כך תכירו יותר ויותר את צרכיו ואת הדרך שבה תוכלו למלא אותם.

כהורים, אנחנו לומדים ללא הרף. כל הורה עושה טעויות ולומד מניסיון. זה בסדר להיות בטוחים במה שאתם יודעים. זה גם בסדר להודות שאינכם יודעים ולשאול שאלות – לעיתים קרובות, השאלות  שנראות לכם טיפשיות הן הטובות ביותר!

בריאותכם הגופנית והנפשית היא חלק חשוב מאוד מתפקידכם כהורים. כשכל תשומת הלב מתרכזת בטיפול בילד או בתינוק, הורים רבים שוכחים לדאוג לעצמם, או שפשוט אין להם זמן לכך. תפקידכם כהורים דורש מכם הבנה, סבלנות, דמיון ואנרגיה – ותעשו זאת בצורה הטובה ביותר אם תטפלו בעצמכם.

אם אתם מרגישים מתוסכלים, לחוצים או שאינכם יכולים להתמודד, הניחו את התינוק במקום בטוח – בעריסה, למשל – והתרחקו לזמן מה, עד שתירגעו. כמו כן, אתם יכולים לבקש ממישהו אחר להחזיק אותו לזמן מה. לעולם אל תטלטלו תינוק. הטלטול עלול לגרום לדימום בתוך המוח, ולעיתים קרובות לנזק מוחי קבוע. מותר לכם לבקש עזרה.

מתי לבקש עזרה

קבעו פגישה אצל אחות טיפת חלב או רופא הילדים אם אתם דואגים או מבחינים שבן ששת החודשים שלכם:

 • אינו יוצר איתכם קשר עין
 • אינו ממלמל
 • אינו מחייך או משתמש בהבעות אושר, ואינו מראה טווח רגשות
 • אינו שולט היטב בראשו
 • אינו מנסה להגיע לחפצים
 • אינו מתהפך לאף כיוון
 • אינו עוקב בעיניו אחר חפצים נעים
 • אחת מעיניו פונה כלפי פנים או כלפי חוץ רוב הזמן
 • אינו פונה לכיוונם של צלילים וקולות
 • מאבד מיומנויות שכבר רכש באופן מובהק ועקבי.

קבעו פגישה אצל אחות טיפת חלב או רופא הילדים אם אתם מבחינים בסימנים של דיכאון אחרי לידה אצלכן או אצל בת או בן הזוג שלכם. הסימנים כוללים תחושת עצב ובכי ללא סיבה נראית לעין, התרגזות, קושי להתמודד ותחושת חרדה עמוקה. אם אתם מבחינים בסימנים אלה, בקשו עזרה מאיש מקצוע.

תינוקות גדלים ומתפתחים בקצב שונה. אם אתם תוהים האם קצב ההתפתחות של התינוק “נורמלי”, כדאי לזכור ש”הנורמה” היא טווח רחב. אם אתם עדיין מרגישים שמשהו לא בסדר, קבעו פגישה אצל אחות טיפת חלב או רופא הילדים.

© raisingchildren.net.auהמידע תורגם ונערך באישור האתר Raising Children Network.