אבהות: למצוא את האיזון בין העבודה למשפחה

אבות רבים מרגישים שהעבודה אינה מותירה להם מספיק זמן לבלות עם המשפחה. זהו איזון חמקמק. הצעד הראשון למציאת איזון מוצלח בין העבודה למשפחה הוא להבין מה הדבר החשוב ביותר לך ולמשפחה.

למצוא את האיזון הנכון בין הבית לעבודה

אין איזון בית-עבודה “מושלם”. כל משפחה שונה ומיוחדת, ולכן האיזון בין הבית לעבודה משתנה ממשפחה למשפחה. בתור התחלה, כדי להבין מה יעבוד במשפחה שלך בצורה הטובה ביותר. דבר עם בת או בן הזוג ונסו יחד להבין מה יהיה נכון עבור המשפחה שלכם. הסיכוי למצוא איזון מוצלח טוב יותר כשעובדים יחד.

להבין מהם התפקידים החדשים במשפחה

אם אינך מרוצה מאיזון בית-עבודה הנוכחי, תצטרכו לחשוב יחד אם תוכל להיכנס לתפקיד חדש או אחר. התבוננו בתפקידים בתוך הבית ומחוצה לו. לדוגמה, אם תרצה להשתתף מאוד בגידול הילדים, סביר להניח שלא תשמח לעבוד 50 שעות בשבוע. באופן דומה, לא בריא לאם להיות בבית כל הזמן אם עבודתה חשובה לה והיא אומללה בלעדיה.

הנה כמה נקודות התחלה לפתיחת שיחה על התפקידים בבית:

  • מה צריך לעשות? הכינו רשימה של הדרישות והצרכים המשפחתיים, בין אם מדובר על לטפל בתינוק, לעשות קניות וכביסה, לבשל, לשטוף כלים או להרוויח משכורת. כך תוכלו להתחיל לתכנן מי יעשה מה.
  • כמה כל אחד מכם רוצה או צריך לעבוד? התבוננו בשאלה זו גם מבחינה אובייקטיבית (מי מרוויח יותר?) וגם מבחינה סובייקטיבית (האם מישהו מכם רוצה יותר להישאר עם התינוק בבית?).
  • כיצד אתה מבלה את זמנך כרגע? ברגע שתהיה לך תמונה שבועית ברורה, תוכל לחשוב על שינוי הרגלים ושגרות.
  • לכמה כסף אנחנו זקוקים? הכינו תקציב משפחתי שיעזור לכם להחליט אם אחד מכם או שניכם יכולים להרשות לעצמכם לקצץ באחוזי המשרה כדי לבלות זמן רב יותר בבית, אם זה מה שאתם רוצים לעשות.
  • למי יש משרה גמישה יותר? ייתכן שתגלו שאחד המעסיקים ידידותי יותר למשפחות מאשר השני.
  • מה יגרום לכם אושר? לא משנה מי לוקח את התפקידים בבית או בחוץ, כל עוד שני הצדדים מרגישים שמחים ומסופקים.

לבלות זמן עם הילדים

אם החלטת לבלות זמן רב יותר עם הילדים כחלק משיפור האיזון בין הבית לעבודה, יש דרכים רבות לעשות זאת. בתור אב טרי, מומלץ לקחת חופש מהעבודה כשהתינוק נולד. כך תקבל הזדמנות להשתתף בטיפול בילד – לקום בלילה, להאכיל, להלביש ולהחליף חיתול, וגם לשחק ולקרוא לו. כל הדברים האלה ישפרו ויעצימו את המיומנויות ההוריות ואת רמות הביטחון העצמי.

כדאי לבדוק את חופשת הלידה לאבות כאפשרות לבילוי זמן רב יותר עם התינוק החדש. חופשת הלידה כוללת שישה ימים לאחר לידת התינוק, והשלמה ל-15 שבועות החל מתום ששת השבועות הראשונים שהאם חייבת לקחת. מידע נוסף ניתן למצוא באתר “כל זכות”.

אם זה אינו הילד הראשון שלך, נסה להקדיש זמן לבילוי מיוחד עם אבא מדי יום, ולעשות מה שהילדים שלך רוצים. זוהי דרך נהדרת להקשיב להם, לגלות עוד על עולמם ולהראות להם שאתה מתעניין.

נסה להיות מעורב באופן פעיל בשגרה היומית של הילדים ובאירועים המיוחדים שלהם. לדוגמה, כשאפשר, קח אותם לגינת המשחקים, לגן או לבית הספר, שמש בתור הורה מתנדב או עזור בשיעורי הבית, בחוג ספורט או בשיעורי נגינה. תכנן עם בת הזוג את מסיבות יום ההולדת ואת האירועים המשפחתיים המיוחדים. כשהילדים גדלים, הצרכים שלהם משתנים, וסביר להניח שתצטרך להתאים את מערכת הזמנים שלך.

לדבר עם המעסיק בנוגע לאיזון בית-עבודה

ייתכן שתגלה שהמשפחה גורמת לשינוי במיקום העבודה בסדר העדיפויות. אבות רבים מתקשים לבחון את אפשרויות התעסוקה שלהם כמו שצריך ולדבר עם המעסיק, אך זוהי התחלה טובה.

נסה לדבר עם המנהל שלך ולהסביר כמה חשוב לך להיות אב מעורב, ולברר בנוגע למדיניות ידידותית למשפחות. אפשר גם לבדוק כמה שעות אתה עובד. האם יש מקום לשינוי? אחת האפשרויות היא לעבור למשרה חלקית. לקבלת רעיונות נוספים, קרא את המאמר לשנות את מיקום העבודה בסדר העדיפויות.

המעבר מהעבודה לבית

אם אתם לחוצים, עייפים, דואגים או מתוסכלים בגלל העבודה, אתם יכולים אמנם לחזור הביתה בגופכם, אך נפשכם נשארת בעבודה. המחשבה על העבודה עלולה לפגוע בזמן אתם מבלים עם הילדים.

לכן, בדרך מהעבודה הביתה, נסה לעשות דברים שיכינו אותך לשהות עם הילדים. אפשר להאזין למוזיקה במכונית או ללכת הביתה מתחנת האוטובוס או הרכבת. הזמן הזה יעזור לך לעשות מעבר חלק בין העבודה לחיי המשפחה.

כמו כן, כדאי לתכנן זמן פנוי לבילוי אישי, שימלא את עתודות האנרגיה ויאפשר לך ליהנות מהילדים כשאתה מגיע הביתה. יכול להיות שלחברים שלך יש רעיונות טובים בנוגע למעבר ממצב עבודה למצב משפחה. למידע נוסף, קרא את המאמר לעשות את המעבר היומיומי בין העבודה לבית.

היתרונות של איזון מוצלח

כשהוא מוצלח ועובד היטב לך ולמשפחה, לאיזון בית-עבודה יש יתרונות רבים. ילדים עם אבות מעורבים שמתעניינים בחייהם מרגישים בטוחים ומוגנים יותר, מאושרים ונהנים מביטחון עצמי. נמצא כי חום והפגנת חיבה גופנית מאבות הובילו להערכה עצמית גבוהה יותר של הילדים, ולסיכוי נמוך יותר להופעת בעיות רגשיות וחברתיות.

מלבד זאת, איזון בית-עבודה מוצלח עוזר לפתח מערכת יחסים טובה יותר עם הילדים ועם בת הזוג. למעשה, אבות שנהנים יותר ממערכת היחסים שלהם עם בני הזוג מבלים זמן רב יותר במשחק עם הילדים, ומשלבים אותם בפעילויות היומיומיות.

חיי משפחה מספקים מעלים את הסיכויים לסיפוק בעבודה. מחויבות חזקה לעבודה ולמשפחה גם יחד נותנת לך סיפוק ותחושת הגשמה בשני התחומים החשובים ביותר בחיים.

 

©  raisingchildren.net.au, המידע תורגם ונערך באישור האתר Raising Children Network