בילוי מיוחד עם אבא: כך עושים זאת

בתור אבא, יש לך השפעה עצומה על התפתחות הילדים. התרומה המשמעותית ביותר שתוכל לתת היא ביצירת אינטראקציות יומיומיות עם הילדים. הנה כמה הצעות להכנסת הבילוי המיוחד עם הילדים לשגרה השבועית.

כיצד ליצור בילוי איכותי עם הילדים

אינטראקציות איכותיות עם הילדים מתרחשות כשאתה עושה קצת יותר ממה שצריך, במקום לטפל בהם וזהו. עם זאת, קשה למצוא זמן פנוי לילדים בשעות העבודה הארוכות, וגם למצוא זמן לעצמך וזמן לבת או בן הזוג. הנה כמה דרכים פשוטות שיעזרו לך להפוך את הבילוי עם אבא למיוחד יותר.

  • דבר עם הילדים. ספר להם סיפורים ובדיחות. האזנה לשיחות של מבוגרים עוזרת לתינוקות ולילדים צעירים ללמוד, גם אם אינם מבינים את הנאמר, ומקרבות אתכם מבחינה רגשית.
  • קרא עם הילדים. הקראת סיפורים היא דרך נהדרת לבלות יחד, ויותר מזה: הקריאה והסיפור עוזרים לקדם את התפתחות השפה, האוריינות והמוח.
  • הסבר וספר להם על כל מיני דברים. ציין בפניהם דברים ששווה לשים לב אליהם – לדוגמה, דחפור באתר בנייה, או נשל של ציקדה בחצר האחורית. אם ילדך שואל שאלות, הסבר לו כיצד הדברים עובדים.
  • מדוע חשוב לדבר? הרגעים שבהם ילדיך מקבלים ממך תשומת לב בלעדית שווים את משקלם בזהב. אם אתה מפסיק את מעשיך באותו רגע ונותן לילדך תשומת לב מלאה, אתה נותן דחיפה עצומה להתפתחותו ולהערכה העצמית שלו.
  • שמש דוגמה. ילדך לומד ממך ומהאינטראקציות ביניכם כיצד לתקשר עם אחרים. כל הורה חייב להגיד “לא” לפעמים, אך אפילו הרגעים האלה יכולים להיות “הזדמנויות ללמידה” אם אתה מציין בבירור לאיזו התנהגות אתה מצפה. שבח את ילדך כשהוא משתף פעולה, והדגם לו התנהגות מנומסת, כדי לתת לו דוגמה חיובית ומלאת עוצמה.
  • צור הזדמנויות למידה מאתגרות. אם תתבונן בקפידה, תבין כיצד לשחק עם ילדך בדיוק בהתאם ליכולתו – לא קשה מדי, ולא קל מדי. לדוגמה, תוכל להצביע לאן שייך חלק מהפאזל, במקום לתת לו להתחבט או לעשות זאת במקומו.
  • הצע אפשרויות אחרות, כשאפשר. למשל, במקום להגיד “תלבש את החולצה”, תוכל להגיד, “אתה רוצה ללבוש את החולצה האדומה או הירוקה?” אפשרויות לבחירה הן תחליף מצוין להוראה. הן עוזרות לבנות עצמאות ומעודדות אחריות, ונותנות לילד תחושה שיש לו שליטה מסוימת על קבלת ההחלטות.
  • השתמש בחוש ההומור כשאתה מקריא או מסביר דברים. אפשר להקניט את הילדים בצורה שובבית, אבל רק אם ילדך משתף פעולה. הקפד שלא לפגוע. השימוש בהומור ובשובבות עוזר לרווחת הילדים כשהם גדלים.
  • תוכל להשתמש במעט משחק תוקפני עם הילדים. שחק עם ילדך במשחקי התאבקות שבהם יוכל לנצח, עם קצת מאמץ. היה שמח ומלא דמיון. משחק משותף שאינו נגמר בדמעות עוזר לילדים ללמוד כיצד להיות חזקים בלי להיות אגרסיביים.

החדשות הטובות הן שאין צורך בהכשרה מיוחדת כדי ליצור את האינטראקציות האלה. רוב הסיכויים שאתה כבר עושה המון דברים טובים. לא כל דקה עם הילדים חייבת להיות איכותית, אך אם תדע כיצד נראות אינטראקציות טובות, תוכל לחפש וליצור אותן יותר.

נמצא כי חום והפגנת חיבה גופנית מאבות הובילו להערכה עצמית גבוהה יותר של הילדים, ולסיכוי נמוך יותר להופעת בעיות רגשיות וחברתיות.

משחק תוקפני

משחק תוקפני יכול להיות מהנה לילדים ולמבוגרים כאחד. הוא נותן לילדים הזדמנות לעשות קצת כושר, וגם מאפשר להם לבחון בבטחה את היכולות והמגבלות הגופניות שלהם. משחק תוקפני מעט עם אבא עוזר לילדים ללמוד כיצד להתמודד עם רגשות כמו כעס והתלהבות, וגם עם הרצון לנצח. כמו כן, משחק כזה עוזר לילדך ללמוד שיעורים חברתיים חשובים כמו איך לשחק בצורה הוגנת (ובלי לרמות!).

הנה כמה רעיונות שיעזרו לך להפיק את המיטב ממשחק תוקפני:

תזמן את המשחק היטב. המשחק עשוי לרגש את הילדים כל כך עד שהם יזדקקו למעט זמן להירגע לפני שהם הולכים לישון, לאכול או להתלבש. פנה זמן להירגע אחרי המשחק.

קבע כללי יסוד. לדוגמה, כשמישהו אומר די או אם מישהו נפגע, הגיע הזמן לעשות הפסקה.

אם קרתה איזו התנגשות מקרית או שמישהו קיבל מכה קטנה, הרגע את העניינים, ודא שילדך מבין שזה היה בטעות והתחל את המשחק מחדש, אחרי שהדמעות יתייבשו.

עודד את הילדים להמשיך לנסות גם כשהם “מפסידים”.

וזכור – כשחקן הגדול והחזק יותר, תצטרך לתת לילדים להכניע אותך או לתפוס אותך, כדי לאפשר לשחקן אחר “לנצח” לפחות כמה פעמים במהלך המשחק!

©  raisingchildren.net.au, המידע תורגם ונערך באישור האתר Raising Children Network