מוצצים: יתרונות, חסרונות ושימוש עצמאי

יש הורים שנשבעים שהמוצצים הצילו את חייהם, אך עלולים להיות להם כמה חסרונות. הנה כמה נקודות שכדאי לשקול לפני שאתם מציגים את המוצץ לילדכם.

יתרונות המוצץ

נראה שלמציצה יש השפעה מרגיעה על תינוקות. ואכן, מציצת מוצץ עוזרת לחלק מהתינוקות להירגע. שימוש במוצץ בזמן השינה והתנומות מפחית את הסיכון למוות פתאומי בלתי צפוי אצל תינוקות (SIDS). הדרך הטובה ביותר להגן על תינוקך מפני תסמונת המוות בעריסה (SUDI) היא להשכיב אותו לישון על משטח גבוה, כשפניו לא מכוסים.

חסרונות המוצץ

לא כל התינוקות מוכנים לקבל מוצץ. ישנם חסרונות נוספים:

 • מוצץ עלול להקשות על ההנקה בארבעת עד ששת השבועות הראשונים לאחר הלידה.
 • נמצא קשר בין שימוש במוצץ לבין אחוזים גבוהים של זיהומים בדרכי הנשימה וזיהומים באוזן התיכונה.
 • שימוש במוצץ מגדיל את הסיכוי לבעיות דנטליות בהמשך הילדות, כגון צמיחת שיניים עקומה.
 • התינוק עלול להיות מוטרד מאוד אם המוצץ נעלם או אבד.
 • התינוק מפתח תלות במוצץ כדי להירדם.
 • אם התינוק אינו גדול מספיק כדי למצוא את המוצץ בעצמו ולהחזיר אותו לפיו במהלך הלילה, הוא עשוי לבכות ולבקש עזרה. בגיל שמונה חודשים ויותר תוכלו ללמד אותו להשתמש במוצץ באופן עצמאי.

בסופו של דבר ייאלץ ילדכם להיפרד מהמוצץ. ילדים המשתמשים במוצץ זמן מה נוטים להיקשר אליו. במאמר להיפרד מהמוצץ תמצאו עצות לגמילת ילדכם מהמוצץ כשאתם מוכנים.

לבחור מוצץ

מוצצים מגיעים בשלל צורות. הדרך הטובה ביותר לגלות מהו המוצץ הנכון עבור התינוק שלכם היא להתנסות.

הנה כמה עצות לבחירת המוצץ הנכון לתינוק:

 • חפשו דגם שעשוי כולו יחידה אחת עם פטמה רכה. מוצצים שעשויים משני חלקים עלולים להישבר ולהוות סכנת חנק.
 • חפשו מוצץ בעל מגן פה פלסטי קשיח עם חורי אוורור. שימו לב שהמגן מכסה את פיו של התינוק ברוחב של 1.5 ס”מ לפחות מכל צד של הפה, כדי שלא יוכל להכניס את כולו לפה.
 • אם התינוק שלכם בן פחות משישה חודשים, בחרו מוצץ שאפשר לעקר או להכניס למדיח.
 • בדקו את התווית וודאו שהמוצץ מתאים בגודלו לגיל התינוק. רוב המוצצים מתאימים לתינוקות בני פחות או יותר משישה חודשים.
 • קשירת המוצץ לידו של התינוק, לצווארו או לעריסה שלו עלולה להיות מסוכנת, כיוון שהוא עלול להיחנק אם השרשרת או החוט ארוכים דיים.
 • אם אתם מזינים את תינוקכם מבקבוק, ייתכן שהתינוק יחבב מוצץ של אותה חברה כיוון שלעיתים קרובות, הפטמות של המוצץ והבקבוק זהות.

להשתמש במוצץ

כדי לוודא שמציצת המוצץ אינה מפריעה להאכלה, כדאי להציע את המוצץ רק כשאתם בטוחים שהתינוק אינו רעב, למשל אחרי האכלה או בין האכלות.

אם את מניקה, כדאי להתחיל להשתמש במוצץ רק כאשר ההנקה מתבססת, לרוב כשהתינוק בן ארבעה עד שישה שבועות. אם אתם נתקלים בבעיות הנקה, דברו עם אחות טיפת חלב או יועצת הנקה.

אם אתם משתמשים במוצץ, ודאו שיש לכם מוצצים נוספים בהישג יד. סביר להניח שהתינוק יפיל את המוצץ מתישהו בלי שתבחינו, ויתעצבן כשירצה אותו בחזרה.

לשמור על המוצץ

תינוקות בני פחות משישה חודשים צריכים להשתמש במוצצים מעוקרים. מגיל שישה חודשים, ילדכם חסין יותר לזיהומים. כלומר, תוכלו פשוט לשטוף את המוצץ במים וסבון ולא לעקר אותו. רק זכרו לסחוט ממנו את כל המים או הנוזלים שנכנסו פנימה. בדקו באופן קבוע אם המוצץ בלוי או פגום. אם כן, החליפו אותו. תינוקות עלולים להיחנק מחלקים רופפים.

מציצת אצבע

יש תינוקות שאינם משתמשים במוצץ אלא מוצצים את אצבעותיהם. זה נורמלי ונפוץ. היתרון הוא שהתינוק יכול למצוא את אצבעותיו בקלות כשהוא זקוק להם. החיסרון הוא שאי אפשר לאסור על הכנסת האצבעות לפה כשהילד גדל… למרבה המזל, רוב הילדים מוותרים על מציצת אצבע בכוחות עצמם.

ללמד את התינוק שימוש עצמאי במוצץ

מעייף מאוד לקום בלילה כדי להחזיר את המוצץ האבוד של התינוק לפיו. אבל יש חדשות טובות – מגיל שמונה חודשים, רוב התינוקות יכולים ללמוד כיצד למצוא את המוצץ בלילה, ואתם יכולים ללמד אותם!

לפני שאתם מנסים לשנות את הרגלי השינה של התינוק שלכם – כולל שינה עם מוצץ במהלך הלילה – קראו את המאמר כיצד לשנות את דפוסי השינה של התינוק והפעוט. מאמר זה מציע טיפים למקרה שהתינוק פיתח תלות במוצץ כדי להירדם, או זקוק לעזרתכם כדי להחזיר את המוצץ לפיו במהלך הלילה.

כיצד מלמדים שימוש עצמאי במוצץ?

מגיל שמונה חודשים, רוב התינוקות יכולים ללמוד כיצד להחזיר את המוצץ לפיהם. רוב התינוקות זקוקים לשלושה-ארבעה לילות או יותר כדי ללמוד להחזיר את המוצץ לפה.

 1. כשאתם מניחים את התינוק במיטה, שימו את ידו על המוצץ. לאחר מכן, קחו את ידו האוחזת במוצץ והנחו אותה אל פיו.
 2. כל פעם שאתם מחזירים את המוצץ לפיו, שימו לב שידו מונחת על המוצץ. לאחר מכן, הנחו את המוצץ לפה, ושימו לב שהוא עדיין מחזיק בו.

לוותר על המוצץ

אפשרות נוספת להתמודד עם התלות של ילדכם במוצץ היא לעזור לו לוותר על המוצץ לגמרי. אפשר לעשות זאת בבת אחת (היו מוכנים לבכי!) או להפסיק את השימוש בהדרגה.

אחת הדרכים הטובות להפסקה הדרגתית של השימוש במוצץ היא להשתמש בו פחות ופחות בעת ההרדמה של התינוק במהלך הלילה. לדוגמה, בלילה השני, כשהתינוק מתעורר ובוכה, תנו לו את המוצץ כל פעם שנייה, בלילה השלישי תנו לו את המוצץ כל פעם שלישית וכן הלאה.

כדי להאיץ את התהליך, נסו להשתמש במוצץ פחות לצורך ניחומים במהלך היום.

© raisingchildren.net.auהמידע תורגם ונערך באישור האתר Raising Children Network.