מהם טקסים משפחתיים?

גם ה"טקס" הפשוט ביותר, כמו שיר מיוחד ששרים לפני השינה, יכול להיות משמעותי במיוחד במשפחה. טקסים משפחתיים עוזרים לבני המשפחה להרגיש טוב ויוצרים תחושת שייכות: הם מאפשרים לכולם לדעת מה חשוב במשפחה, ומקבלים תחושת זהות והזדהות.

מדוע הטקסים המשפחתיים חשובים

טקסים הם דברים שרק המשפחה שלכם עושה. הם עוזרים לכם להראות “מי אתם” ונותנים לכם תחושת שייכות. יכול להיות שאינכם מודעים לכך שיש לכם טקסים, אך אפילו השיר המיוחד שאתם שרים יחד בזמן האמבטיה תורם לתחושת הביטחון והשייכות של ילדכם.

יש טקסים שהועברו אלינו מהסבים והסבתות או מקרובי משפחה אחרים, למשל, לשחק בסביבונים ביחד בחנוכה, או לאכול תמיד לחם מטוגן עם קוטג’ בבוקר שבת. יש טקסים שכל משפחה יוצרת לעצמה. הטקסים המשפחתיים שלכם עשויים לכלול חגיגות מיוחדים בחגים ומועדים או פסטיבלי תרבות. טקס משפחתי אחר הוא שאתם, ההורים, יוצאים במיוחד כל פעם לבילוי משותף עם אחד מהילדים. אפשר ללחוץ ידיים בצורה מצחיקה ומשוגעת, לשחק במשחק מיוחד במכונית או לקרוץ תמיד לילדים כשמורידים אותם בבית הספר. כל אלה עוזרים לטוות את הקשרים המשפחתיים.

הטקסים יכולים לנחם את הילדים במצבים לא מוכרים. אם ילדכם אוהב להקשיב לכם מספרים לו סיפור לפני שמכבים את האור בלילה, שמירה על המסורת הזו תעזור לו להירדם גם במקום אחר. טקסים ושגרות תורמים לתחושת הביטחון וליכולת החיזוי של ילדיכם.

טקסים משפחתיים שונים

לעיתים קרובות הטקסים קשורים לחגים דתיים כמו חנוכה, חג המולד או הרמדאן. סביר להניח שבמשפחתכם יש טקסים מיוחדים לימי הולדת, זמני הארוחה, שעת השינה, סופי שבוע, ועוד.

הטקסים שלכם יכולים להיות משהו שאף אחד מלבד בני המשפחה לא מבין – נשיקה מיוחדת בבוקר, מילות קוד לדברים שונים, מסעדה שאתם תמיד הולכים אליה אחרי שרואים סרט, שילובי מזון לא רגילים או כללים משלכם למשחקי ספורט.

הטקס יכול להיות קשור לעניין משותף עם מישהו מבני המשפחה, למשל ללכת למשחקי כדורגל יחד, ללמוד על חרקים, לצפות בתוכנית טלוויזיה מיוחדת או לשחק במשחק לוח אהוב. טקסים נוספים הם לרכוב על אופניים בשבת בבוקר, להכין מחברת יצירה, לסדר את אלבום התמונות המשפחתי או להכין קאפקייקס בכמה טעמים.

טיפים לטקסים כיפיים

  • עשו פעילות שילדיכם אוהבים ונהנים ממנה לפחות פעם בחודש.
  • ילדיכם יכולים לשאול אתכם לגבי משהו שהם רוצים לדעת עליכם או על המשפחה – למשל, סיפור על הילדות שלכם, או כיצד אתם ובן או בת הזוג הכרתם – ולשוחח על כך בארוחת הערב.
  • הביטו באלבומי תמונות ישנים כדי שילדיכם יוכלו ללמוד יותר על ההיסטוריה המשפחתית שלכם.
  • אספו רעיונות לשיחה בזמן ארוחת הערב, מהעיתון או מחדשות הפנאי.
  • מדי חודש, בקשו מבני המשפחה להציע רעיונות בתורם לפעילויות משפחתיות.
  • פעם בכמה זמן, כל אחד מבני המשפחה יוכל להביא חבר לאחת מהמסורות המשפחתיות.

הטקסים יכולים לחזק את הערכים המשפחתיים (באותו אופן שבו המסורות, הפעילויות המשפחתיות והכינוסים המשפחתיים עושים זאת), ולעזור להנחיל אותם לדורות הבאים. כמו כן, הטקסים מלמדים את הילדים מיומנויות חשובות, למשל, כיצד ליצור קשר עם אנשים אחרים.

© raisingchildren.net.auהמידע תורגם ונערך באישור האתר Raising Children Network.