לעזור לפעוטות ולילדי גן להסתגל לתינוק חדש

הצטרפותו של תינוק חדש למשפחה היא עניין מרגש מאוד עבור הילדים, אך הם גם עשויים להרגיש שנשכחו מעט. כדי לבנות מערכת יחסים חיובית בינם לבין האח או האחות החדשים, תנו להם המון אהבה, זמן ותשומת לב.

כיצד לעזור לפעוטות ולילדי גן לפתח רגשות חיוביים לתינוק החדש

כשתינוק חדש מצטרף למשפחה, הילדים הגדולים יותר (ובעיקר פעוטות) עשויים להרגיש שאתם מפנים אליו את כל תשומת הלב והאהבה שלכם. שימו לב לרגשות הללו, הקשיבו ותנו לילדיכם המון חיבה, כדי להראות להם שאתם עדיין אוהבים ודואגים להם, ולעזור להם לחוש מוגנים ובטוחים.

רוב הילדים יסתקרנו מהתינוק החדש. תנו להם לגעת בו בעדינות, אך תמיד הישארו לידם והשגיחו על מעשיהם. לעיתים קרובות, ילדים צעירים אינם מבינים שיש להם כוח ושהם עלולים לפגוע במישהו אחר. תוכלו לבקש מילדיכם לעזור לטפל בתינוק החדש. בזמן האמבטיה, למשל, הם יוכלו להכין את הסבון או לעזור לנגב את התינוק לאחר מכן.

כדי לשמור על רוח טובה וחיובית, הסבירו לילדיכם שהם אינם צריכים לעשות יותר מדי. לדוגמה, אם הם חולקים את חדרם עם התינוק, הבהירו להם שאם יבכה בלילה, אתם תטפלו בו.

אף שהתינוק החדש יעסיק אתכם מאוד, נסו לבלות בנפרד עם כל אחד מילדיכם האחרים. תוכלו לאפשר להם ליהנות מתוספת תשומת לב מהורה השני או מבן משפחה קרוב, שייצאו איתם לפארק או יקראו סיפור ביחד.

התנהגות מאתגרת מצד פעוטות וילדי גן

בשנתו הראשונה של התינוק החדש, רוב הפעוטות וילדי הגן נוטים להתנהג באופן מאתגר. ילדיכם עלולים:

 • לבכות, לצעוק ואפילו לבקש להחזיר את התינוק החדש
 • לחזור ולהתנהג כמו תינוקות – לדוגמה, לשכוח כיצד ללכת לשירותים, להזדקק לעזרה בהאכלה או בהתלבשות ולבקש להירדם בידיים
 • להתנהג באופן שדורש תשומת לב, בעיקר כשתשומת הלב שלכם מתמקדת בתינוק – למשל, בזמן ההאכלה
 • לסרב ללכת לישון ולהתעורר באמצע הלילה
 • לכעוס או להתעצבן בנוכחות התינוק החדש.

התנהגות מאתגרת היא בעצם בקשה לתשומת לב. ילדיכם אינם “רעים” בכוונה – הם פשוט רוצים את הקרבה ותשומת הלב שהם רגילים לקבל.

טיפים להתמודדות עם התנהגות מאתגרת

כדי לעזור לילדיכם להסתדר זה עם זה:

 • שבחו התנהגות טובה
 • ספרו לילדיכם כמה דברים למדו וכיצד גדלו מאז שהיו תינוקות
 • בקשו מילדיכם עזרה בטיפול בתינוק החדש – כך תוכלו לבלות יחד, ולעודד אותם להסתכל על עצמם כעל אח או אחות גדולים שעוזרים לטפל בקטנצ’יק
 • התמודדו עם התנהגותם של הילדים הגדולים בסבלנות ובהבנה, ונסו להפגין אהדה ולא ביקורתיות.

הנקה ליד הילדים הגדולים: טיפים לאם המניקה

אם את מניקה, כדאי לחשוב כיצד יגיבו ילדייך הגדולים. הנה כמה רעיונות שיהפכו את ההנקה לזמן מיוחד גם עבור הילדים הגדולים:

 • כשהתינוק יונק, תני לילדים צעצוע אהוב, או העסיקי אותם בפעילות או במשימה מעניינת. כדאי להכין קופסת צעצועים מיוחדת כדי שייהנו מהזמנים שבהם את מניקה. וזוהי גם הזדמנות מצוינת לאבות לבלות עם הילדים המבוגרים יותר זמן בנפרד ממך ומהתינוק.
 • ייתכן שהילדים הגדולים יסתקרנו בנוגע להנקה, ואולי אף ירצו לצפות בך מניקה את התינוק החדש. בזמן שהם צופים, תוכלי להסביר להם שהנקה היא חלק טבעי מהחיים, וכי החלב עוזר לתינוק לגדול ולהיות בריא.
 • הילדים עשויים להסתובב סביבך בזמן ההנקה, ואולי אפילו לטפס לחיקך. אם הם רוצים להיות קרובים אלייך, נצלי את הזמן כדי לספר להם סיפור, להקריא ספר או לצפות בהם מציירים לך ציור או משחקים בצעצוע. עדיף לבחור בפעילות שתאפשר לך בו זמנית לתת תשומת לב לתינוק היונק ולילדיך הגדולים יותר, כמו ציור או הקראת ספר.
 • כמו כן, תוכלי להאזין איתם למוזיקה האהובה עליהם או לסיפור מוקלט.

בשלב מסוים, חלק מהפעוטות ואפילו ילדים בגיל הגן יבקשו לינוק בעצמם. אופן התגובה תלוי בך. בדרך כלל, ילדים שנגמלו מהנקה ינסו פעם אחת ואז יגלו שהחוויה מוזרה מדי, ולא יבקשו לנסות שוב. אם את מעדיפה שילדך לא ינסה, הסבירי לו שחלב האם נועד במיוחד לתינוק, ואז הציעי לו משקה או חטיף מיוחדים שהתינוק אינו יכול לקבל. כמו כן, תוכלי להסיח את דעתו בפעילות אחרת, או אפילו להציע לו לטעום מחלב האם בכפית.

כדי לעודד את ילדייך להסתדר זה עם זה, תני לכולם המון תשומת לב חיובית. כך את מראה להם כיצד את רוצה שיתייחסו זה לזה, והם יחקו את מעשייך.

© raisingchildren.net.auהמידע תורגם ונערך באישור האתר Raising Children Network.