פעילות גופנית לילדים בגיל בית הספר

ההתנסות במגוון פעילויות וענפי ספורט שונים עוזרת לילדים להבין מה הם אוהבים ובמה הם טובים. בדומה לרוב הדברים, אם הילדים מצליחים בפעילות גופנית מסוימת, סביר להניח שימשיכו להתעניין בה.

פעילות גופנית יומיומית

רוב הילדים בגיל בית הספר היסודי עדיין זקוקים לפעילות חופשית כמו ריצה ותפיסה, ומשחק בגן השעשועים. בניגוד לפעילויות וענפי ספורט מאורגנים, הפעילות החופשית זולה יותר וקל יותר לשלב אותה בחיי היומיום העמוסים של המשפחה.

אפשר לצאת להליכה אל וממקומות שונים בשכונה, או לרכוב על אופניים או תלת אופן אל וממקומות שונים ליד הבית. כמו כן, ילדים בגיל זה אוהבים לעזור במטלות שדורשות עבודה פיזית ברחבי הבית כמו גינון או רחיצת המכונית – וגם אתם תרוויחו מזה! כל זה תורם לסגנון חיים פעיל יותר עבורכם ועבור ילדכם.

ספורט לילדים בגיל בית הספר

ילדים רבים מוכנים להשתתף בחוג ספורט באמצע בית הספר היסודי. הפעילויות והחוגים המאורגנים מועילים לילדים בדרכים רבות, ותורמים גם לבריאותם. למשל, הם עוזרים להם:

  • ללמוד להקשיב הוראות ולמלא אותן
  • לשפר את מיומנויות התנועה והקואורדינציה
  • ללמוד להוביל, להיות מובלים ולהיות חלק מקבוצה
  • ללמוד כיצד לנצח ולהפסיד.

ההתנסות הראשונה בספורט מאורגן אינה חייבת להיות קשה או אינטנסיבית כמו בגרסת המבוגרים של אותו ספורט. ישנם ארגונים רבים שמציעים גרסה מותאמת של המשחקים לילדים בגיל זה. לדוגמה, במקום לשחק בכדורגל, הילדים יכולים להתחיל לשחק בגרסה מתאימה יותר כמו קטרגל. כך יכול ילדכם לפתח מיומנויות בלי להיפצע או לאבד את הביטחון העצמי.

לעזור לילדכם להתחיל להשתתף בחוג ספורט

כדי לעזור לילדכם ליהנות מספורט, תנו לו הרבה הזדמנויות לתרגל. המשחק עצמו יכול לגרום לילדים להתעניין בספורט. לדוגמה, אפשר לשחק “מדרכות” או מסירות ברחוב, כדי לבנות את המיומנויות והביטחון.

ילדים בגיל בית הספר עשויים עדיין להזדקק לעזרה בפיתוח מיומנויות גופניות כמו בעיטות, חבטות או זריקות. ראשית, תנו לילדכם להתנסות בחבטה, זריקה ובעיטה ממרחק, ואז נסו לעבוד על מידת הדיוק שלו. למשל, כדי לעבוד על מיומנויות התפיסה, שחקו איתו בכדור גדול ורך, שיכול לקפץ כמה פעמים לפני שהילד תופס אותו.

לעיתים קרובות הילדים זקוקים לעזרה כדי ללמוד להתמודד עם הרגשות שמגיעים יחד עם ניצחון והפסד. אם ילדכם נהיה מתוסכל מאוד כשאינו מנצח, כדאי להתמקד על ההיבטים האחרים של הספורט, כמו לשחק עם החברים בקבוצה ולפגוש אנשים חדשים. כך תוכלו לשמור על העניין שמגלה ילדכם בספורט.

ילדים שונים טובים בפעילויות שונות ונהנים מפעילויות אחרות. אם אפשר, תנו לילדכם להתנסות במגוון חוגי ספורט, קבוצתיים ואינדיבידואליים כאחד, ולעסוק ביותר מפעילות אחת כל פעם. יש חוגים שמאפשרים לבוא לשיעור ניסיון, או לתוכניות קצרות לבניית מיומנויות, כך שילדכם יוכל להתנסות בשיעורים שונים בלי לשלם יותר מדי כסף.

יש ילדים שלא אוהבים ספורט, וזה בסדר. כשיגדלו, חשוב שיהיו להם תחביבים שישמרו על פעילות גופנית כמו רכיבה על אופניים, הליכות משפחתיות, וטיולים מחוץ לבית.

© raisingchildren.net.auהמידע תורגם ונערך באישור האתר Raising Children Network.