התפתחות פגים: בעיות נפוצות

רוב התינוקות שנולדו טרם זמנם מתפתחים באופן תקין. תינוקות שנולדו זמן רב לפני המועד, במשקל נמוך מאוד או שסבלו ממחלות נמצאים בסיכון גבוה יותר לבעיות התפתחותיות - אך אפילו במקרים כאלה, תינוקות רבים מתפתחים באופן תקין.

גיל מתוקן ובעיות התפתחות

אם ילדכם נולד טרם זמנו, חשוב לבחון את התפתחותו בקפידה. עם זאת, כדאי לזכור שכאשר מדובר בהתפתחות, מה שנחשב “נורמלי” הוא חלק מטווח רחב מאוד.

אם אתם מודאגים בנוגע להתפתחותו של ילדכם, גילו המתוקן יכול להיות יעיל מאוד. לדוגמה, אם ילדכם בן שנה אך נולד שלושה חודשים לפני הזמן, גילו המתוקן הוא תשעה חודשים בלבד. משמעות הדבר היא כי עדיף להשוות את התפתחותו לזו של תינוקות בני תשעה חודשים ולא שנה. אם הבאתם בחשבון את גילו המתוקן ואתם עדיין מודאגים מהתפתחותו, דברו עם רופא הילדים שלכם.

לאחר שאתם משתחררים מבית החולים, תצטרכו להגיע עם תינוקכם לביקורות תכופות לצורך מעקב רפואי והתפתחותי. ביקורות אלו יבוצעו במסגרת מרפאת פגים של בית החולים ממנו שוחררתם, או במסגרת קופת החולים. כמו כן, תינוקות שנולדו לפני השבוע ה-32 להריון, או במשקל לידה הקטן מ- 1,500 גר, ונמצאים לכן בסיכון מוגבר לעיכובים ובעיות התפתחותיות, יופנו למעקב במסגרת מכונים להתפתחות הילד.

התפתחות השפה אצל פגים

ילדים מפתחים כישורי שפה בקצב שונה. רוב התינוקות שנולדו טרם זמנם מפתחים מיומנויות שפה באופן תקין, אך לעיתים קרובות (אם כי לא תמיד) התפתחות השפה שלהם מעוכבת.

תינוקות קטנים שנולדו זמן רב לפני המועד נמצאים בסיכון גבוה יותר לכך מאשר תינוקות שנולדו במועד. לעומת ילדים שנולדו בזמן, ילדים שנולדו זמן רב לפני המועד נוטים להיתקל בבעיות רבות יותר בבית הספר, ויכולת ההתבטאות וההבנה שלהם עשויה להיות נמוכה יותר בהשוואה לילדים שנולדו במועד. גם פגים מאוחרים, שנולדו בשבועות 37-34, עלולים להיתקל בבעיות שפתיות. עם זאת, לא כל ילד שנולד מוקדם מהצפוי ייתקל בבעיה שפתית, ויש ילדים שיפתחו מיומנויות שפתיות מצוינות.

תוכלו לעזור לילדכם ללמוד מיומנויות שפה בכך שתוודאו שהסביבה הביתית שלכם מלאה בהזדמנויות של דיבור והאזנה. כמו כן, תוכלו לקרוא לילדכם ולשיר לו.

אם ילדכם אכן מעוכב מבחינה שפתית, כדאי מאוד להבין זאת ולהתחיל לטפל במצב מוקדם ככל האפשר. כמו כן, בעיות שפתיות עלולות לפעמים להצביע על בעיות בשמיעה או על בעיות קוגניטיביות. אם אתם חוששים, דברו עם רופא הילדים. אם רופא הילדים מודאג בנוגע להתפתחות השפה של ילדכם, אחד הצעדים הראשונים שעליכם לעשות הוא לערוך בדיקת שמיעה לילד.

למידע נוסף, קראו את המאמרים התפתחות השפה, עיכובים שפתיים והפרעות דיבור.

התפתחות גופנית אצל פגים

רוב התינוקות שנולדו טרם זמנם מתפתחים מבחינה גופנית ומוטורית בצורה תקינה. ילדים שנולדו לפני הזמן נוטים להיות נמוכים ורזים יותר מילדים שנולדו במועד. אם סבלו ממחלה קשה בינקותם, עלולה להיות לכך השפעה על גדילתם עד גיל 12 לפחות. עם זאת, אחרים מדביקים את הפער בשנות הגן ובית הספר.

בעיות מוטוריות

בעיות גופניות ומוטוריות שכיחות יותר בקרב תינוקות שנולדו זמן רב לפני המועד או במשקל לידה נמוך. הצוות הרפואי בפגייה יבדוק אם קיימים סימנים מוקדמים לבעיות תנועה ושליטה בגוף – לדוגמה, הבדלים בטונוס השרירים בין צד ימין לצד שמאל. לעיתים קרובות, בדיקות אלו הן הבסיס להפניה להתערבות מוקדמת התפתחותית (ריפוי בעיסוק, פיזיותרפיה, קלינאית תקשורת).

לאחר שהתינוק שלכם משתחרר הביתה, אפשר לערוך את בדיקות ההתפתחות במרפאת פגים בבית החולים ממנו השתחררתם או בקופת חולים, או במכון להתפתחות הילד

כ-40% מהילדים שנולדו זמן רב לפני המועד סובלים מלקויות מוטוריות קלות, ובהן בעיות כגון:

  • מיומנויות מוטוריקה עדינה – למשל, הרכבת פאזל או אחיזה בעיפרון
  • תכנון מוטורי – למשל, הבנה, תכנון וביצוע הליכה מסביב למכשולים על הרצפה
  • קשר עין-יד – לדוגמה, כתיבה וציור
  • מיומנויות מוטוריות-תחושתיות – לדוגמה, אומדן משקלה של כוס מלאה והרמתה בלי לשפוך את התכולה.

כ-15%-10% מהפגים סובלים מלקות מוטורית חמורה, הנודעת בשם שיתוק מוחין. הסיכון לשיתוק מוחין גבוה יותר אצל תינוקות שנולדו זמן רב לפני המועד המשוער, ומוחם לא התפתח לגמרי (עד 45% ממקרי שיתוק המוחין מופיעים אצל תינוקות כאלה). תינוקות שסבלו ממחלה קשה בפגייה נמצאים גם הם בסיכון גבוה ללקות בשיתוק מוחין. לא תמיד קל לקבל אבחנה ברורה של שיתוק מוחין לפני גיל 12 חודשים, כיוון שהאבחנה מביאה בחשבון מיומנויות התפתחותיות כגון התיישבות, זחילה והליכה.

שיניים

פגים נוטים לסבול מבעיות שיניים יותר מאשר תינוקות שנולדו במועד. תינוקות קטנים וחולים יותר צפויים לסבול מכך אף יותר. ייתכן שהסיבה לכך היא מחלתם, בגלל לחץ בעת החדרת צינור הנשמה כנגד החך העליון בפיהם, או כיוון שלא קיבלו מספיק סידן וזרחן בזמן שהותם ברחם.

בעיות שיניים עשויות לכלול:

  • פגמים בזגוגית השן (אמייל, או שכבת הציפוי הלבנה שמכסה את השן): השן עלולה להיראות אפורה או חומה, או ששכבת הציפוי שלה אינה אחידה. עששת מתפתחת בקלות רבה יותר בשיניים בעלות זגוגית פגומה. כדי להימנע מכך, כדאי לצחצח שיניים באופן קבוע. אם ילדכם אינו אוהב להכניס דברים לפיו ומתקשה באכילה בשל כך, תוכלו להיעזר במרפאת אכילה, או  בקלינאית תקשורת המתמחה באכילה.
  • בקיעת שיניים מאוחרת: שיניהם של פגים בוקעות לעיתים קרובות כמה חודשים מאוחר יותר לעומת שיניהם של תינוקות שנולדו במועד, אך סדר בקיעתן אינו משתנה.
  • קשת חך גבוהה או חריץ בגג הפה: בעיה שיכולה להשפיע על הדיבור והבליעה. רוב הילדים מסתגלים לצורתו המיוחדת של החך בפיהם, אולם אחרים יזדקקו לפלטה ליישור השיניים.

כדאי לבקר אצל רופא שיניים לילדים שמבין כיצד מתפתחות שיניהם של פגים. רצוי לבקר אצלו לקראת גיל שנה, כדי שהרופא יוכל לבדוק את ההתקדמות הדנטלית של ילדכם כבר משלב מוקדם.

התפתחות תחושתית אצל פגים

לרוב התינוקות שנולדו טרם זמנם יש התפתחות תחושתית תקינה. עם זאת, פגים נוטים לסבול מלקויות שמיעה או ראייה יותר מאשר תינוקות שנולדו במועד.

חלק מההורים טוענים כי לילדיהם שנולדו טרם זמנם יש רגישויות תחושתיות, כגון מודעות גבוהה או רגישות לגירוי תחושתי כגון רעש או סוגי בדים שונים. טענות אלה מגובות על ידי חלק מהמאמרים.

יש פגים שאינם נהנים מכך ששמים משהו בפיהם, מה שעלול להוות בעיה בהאכלה. מחקרים מראים כי סף הכאב אצל פגים עשוי להיות נמוך יותר מאשר אצל תינוקות שנולדו במועד.

שמיעה

ילדים שנולדו לפני הזמן נוטים לסבול מלקויות שמיעה יותר מאשר ילדים שנולדו במועד. לקויות אלה מתגלות אצל 6%-2% מהילדים, ונפוצות יותר אצל ילדים שנולדו זמן רב לפני המועד. מעטים בלבד סובלים מבעיות שמיעה חמורות בשתי האוזניים, שדורשות עזרי שמיעה או שתלי שבלול.

רוב התינוקות עוברים את בדיקת השמיעה הראשונה שלהם בבית החולים, לאחר הלידה. בדיקה זו מצליחה לזהות את רוב בעיות השמיעה, אך יש בעיות שמאובחנות מאוחר יותר. חשוב לאבחן ולטפל בלקויות שמיעה, כיוון שילדים צריכים לשמוע היטב כדי לפתח מיומנויות שפה ותקשורת וכן מיומנויות חברתיות.

ראייה

ילדים שנולדו לפני הזמן נוטים לסבול מלקויות ראייה יותר מאשר ילדים שנולדו במועד. פגים נוטים יותר לפתח בעיות ראייה קלות כגון קוצר ראייה או רוחק ראייה, רגישות לניגודיות, בעיות בתפיסת עומק או פזילה.

רק 12%-1% מהפגים מפתחים בעיות ראייה חמורות, והן נפוצות יותר אצל ילדים שנולדו זמן רב לפני המועד. רוב בעיות הראייה ניתנות לאבחון כבר משלב מוקדם מאוד. פגים שנולדו זמן רב לפני המועד עוברים בדיקות עיניים קבועות כשהם בבית החולים, ויכולים לקבל טיפול כבר משלב מוקדם.

התפתחות החשיבה אצל פגים

כבר מההתחלה, ילדכם לומד כל הזמן על העולם שסביבו, מתנסה באופן פעולתם של דברים שונים ובונה את מיומנויות החשיבה שלו. רוב התינוקות שנולדו טרם זמנם מפתחים מיומנויות חשיבה ולמידה (מיומנויות קוגניטיביות) באופן תקין.

תינוקות שנולדו זמן רב לפני המועד או במשקל לידה נמוך מאוד, וכן תינוקות שסבלו מסיבוכים רפואיים רבים, נמצאים בסיכון גבוה יותר ללקות בבעיות חשיבה. אחוז קטן מאוד מהילדים שנולדו לפני הזמן סובל מלקויות חשיבה ולמידה חמורות.

אנשי מקצוע בתחום הבריאות משתמשים במבחני מנת משכל (IQ) כדי לבדוק את מיומנויות החשיבה של הילדים. הציונים הממוצעים של תינוקות שנולדו זמן רב לפני המועד או במשקל לידה נמוך מאוד נמצאים בדרך כלל בטווח הנורמה, אך הם עשויים להיות נמוכים מעט מהממוצע של ילדים בגילם שנולדו במועד. משמעות הדבר היא שרוב הילדים שנולדו לפני הזמן יכולים להצליח בבית הספר.

קשיי חשיבה ולמידה

יכולות חשיבה נחלקות בדרך כלל למיומנויות שונות, כולל קריאה, איות, כתיבה ומתמטיקה. ייתכן שלילד יש מנת משכל בטווח הנורמה, אך הוא עדיין נתקל בבעיות בבית הספר באחד או יותר מהתחומים הללו.

אולי לא תבחינו בבעיות הללו עד שילדכם יגיע לבית הספר, אז יצטרך לשלב את כל מיומנויות החשיבה שלו לצורך פתרון בעיות. לדוגמה, קריאה משלבת מיומנויות של זיכרון חזותי, זיכרון שמיעתי וזיהוי אותיות. חולשה באחד התחומים הללו עלולה להפריע ליכולתו של ילדכם ללמוד לקרוא. ייתכן שהוא יזדקק לעזרה נוספת בבית הספר.

אם יש לכם חששות כלשהם, שוחחו עם אחות טיפת חלב, רופא הילדים או הגננת בגן. אם לילדכם יש עיכוב התפתחותי במיומנויות החשיבה והלמידה, כדאי לאבחן זאת בשלב מוקדם ולטפל בעניין.

התפתחות חברתית ורגשית אצל פגים

התפתחות חברתית ורגשית משמעה ללמוד לזהות ולהשתלט על רגשות, להבין כיצד אחרים מרגישים, להביע רגשות וליצור אינטראקציות חיוביות עם אחרים. היכולת להשתלט על רגשות חשובה לכל תחומי ההתפתחות. היא עוזרת במתן תשומת לב, בעבודה להשגת יעדים, בפיתוח חברויות, בקבלת עצמאות וביכולת לראות את נקודת המבט של האחר.

לרוב התינוקות שנולדו טרם זמנם יש התפתחות חברתית ורגשית תקינה, אך הם עשויים להתנהג אחרת מאשר תינוקות שנולדו במועד. למשל, בכי הוא דרכו של התינוק לתקשר את מה שהוא צריך. תינוקות בפגייה נוטים לבכות פחות, למעט במהלך פרוצדורות כואבות. אצל תינוקות שנולדו במועד, הבכי מתגבר עם הזמן ומגיע לשיא בגיל 10-6 שבועות, לעיתים קרובות בשעות הערב. פגים בריאים מפגינים אותה עלייה בבכי, שמגיע לשיאו בגיל מתוקן של שישה שבועות.

בשנתם הראשונה, פגים נוטים יותר לרצות לישון מאשר ליצור אינטראקציות. הם עשויים להפנות מבטם או להיות עצבניים, ולהשתלב פחות באינטראקציות חברתיות מאשר תינוקות שנולדו במועד. בעיה זו תפחת ככל שילדכם יגדל. כדי לדעת יותר מתי התינוק שלכם מעוניין באינטראקציה ומתי לא, למדו לקרוא את שפת הגוף של פגים. כשאתם מגיבים לצרכיו של התינוק שלכם, הוא לומד בהדרגה כיצד לצאת לעולם החברתי שסביבו ולתקשר טוב יותר.

בעיות חברתיות ורגשיות

כאשר אנו אומרים שלילד יש “בעיות חברתיות ורגשיות”, המשמעות היא שהילד מתקשה להשתלב בסביבתו, לעמוד בחוקים ולהיות חברותי וחברתי כלפי ילדים ומבוגרים.

כל הילדים מתנהגים לא יפה לפעמים, מתעצבנים או שוברים את הכלים. אולם פגים מתקשים יותר להתמודד עם רגשותיהם ולהשתלט עליהם. הם עלולים להתקשות להישאר רגועים, לאכול היטב ולישון היטב. חלקם יתמודדו עם הערכה עצמית נמוכה או יתקשו ליצור חברויות.

ילדים שנולדו טרם זמנם סובלים יותר מבעיות כגון הפרעת קשב, ריכוז והיפראקטיביות (ADHD), הפרעה בספקטרום האוטיסטי, חרדה ודיכאון. אולם בעיות אלו אינן נפוצות.

© raisingchildren.net.auהמידע תורגם ונערך באישור האתר Raising Children Network.