הורים לאחר פרידה: הימים הראשונים

אם רק כרגע הפכתם להורים יחידנים, יכול להיות שאתם מרגישים שהעולם התהפך. זו תקופה מאתגרת, אך יש כמה דברים שתוכלו לעשות כדי להתמודד עם השינוי העצום הזה בחייכם. תנו לעצמכם זמן, זהו מה אתם עושים היטב ובקשו עזרה בעת הצורך.

השבועות הראשונים כהורים יחידנים: רגשות ואתגרים

המעבר להורות יחידנית טומן בחובו המון שינויים שצריך להתמודד איתם. יכול להיות שאתם מתמודדים עם המציאות של הורות יחידנית, או עם האתגרים שבהורות משותפת, וההסתגלות שלכם ושל בן או בת הזוג לשעבר למצב החדש.

חוסר הוודאות הזה עלול להוביל לרגשות עזים מסוגים שונים: כעס, עצב, תסכול, פחד, הלם, אשמה, חרטה ואבל על החיים שהיו לכם. מצד שני, יכול להיות שתחושו הקלה, תקווה או התרגשות בגלל חייכם החדשים. הורים יחידנים חדשים אומרים שהם מרגישים משוחררים מהעימותים והמתח שבניהול משא ומתן עם בן או בת הזוג. זו תקופה מאתגרת – אבל היא יכולה לעזור לכם ללמוד על עצמכם, ולמצוא אופקים חדשים.

התמקדו בחוזקות שלכם, היזכרו בהתמודדויות טובות עם אתגרים בעבר והציבו לעצמכם יעדים מציאותיים – כל אלה יעזרו לכם למצוא מחדש את הביטחון העצמי ואת החוסן הנפשי שלכם.

הורות יחידנית: טיפים לימים הראשונים

בתור התחלה, מספיק להסתדר עם מה שיש, לעשות מה שצריך ולהתמודד עם הרגשות שלכם. מותר לכם להישאר במצב הישרדותי לזמן מה. הנה כמה רעיונות שיעזרו לכם לעבור את הימים והשבועות הראשונים.

בקשו עזרה

המשפחה והחברים יכולים לשמש כקווי הצלה. אם אינכם יכולים לקבל מהם תמיכה, חפשו הורים יחידנים אחרים או שכנים. נסו לדבר עם צוות הגן, בית הספר או עם אנשים במרכז הקהילתי.

קחו את הזמן להתרגל

רגשות אובדן הם חלק מחוויית הפרידה, ללא קשר לנסיבות המיוחדות במקרה שלכם. מותר לכם להרגיש כך ולדבר על כך – זה יעזור לכם להתאבל.

עקב בצד אגודל

בימים הראשונים, אל תצפו מעצמכם ומבני משפחתכם ליותר מדי. יש דברים שאינכם באמת צריכים לחשוב עליהם עכשיו. מומלץ לדחות החלטות גדולות עד שהמצב יתבהר – למשל, לעבור דירה.

התמקדו במה שבשליטתכם

יש דברים שאינם בשליטתכם, כמו מה שקורה כאשר ילדכם נמצא עם בן או בת הזוג לשעבר. שמרו את האנרגיה שלכם להתמודדות עם דברים שעליהם תוכלו באמת להשפיע.

זכרו שיש לכם אפשרויות בחירה

גם אם אינכם יכולים לשנות את המצב, אתם יכולים לשנות את אופן התגובה שלכם. לדוגמה, תוכלו לבחור להתנהג היטב, גם אם בן או בת הזוג לשעבר אינם מתנהגים כך. כמו כן, ביכולתכם לבחור לטפל בעצמכם וללכת בדרך בריאה ונכונה שתשנה מאוד את הרגשתכם.

אל תחמירו עם עצמכם

קל להתחיל להאשים את עצמכם על כל דבר שמשתבש. אבל אתם לא גיבורי על, ואף אחד לא מצפה מכם להיות כאלה. היו אדיבים כלפי עצמכם, וזכרו שאתם מתקדמים כל הזמן.

חשבו על העתיד בצורה חיובית

הרשו לעצכם לחלום מדי פעם על החיים כפי שהייתם רוצים שיהיו. הציבו לעצמכם ולילדכם יעדים חדשים.

מה אומרים עוד הורים יחידנים

האתגרים בהורות יחידנית משתנים עם הזמן. אתם ו/או בן או בת הזוג לשעבר עשויים למצוא בני זוג חדשים, מה שמוסיף מימד חדש לגמרי להסדרי ההורות שלכם. וכמובן, הילדים אינם מפסיקים לגדול וצרכיהם משתנים כל הזמן.

הנה כמה דברים שאמרו הורים יחידנים:

  • “הצלחתי להשריש תחושת ערכים ואחריות, ולשמש דוגמה חיובית לילדים שלי, בלי הצורך להתעמת עם בן זוג. זו עבודה קשה? כן. בודדה? לעיתים קרובות. אבל קלה יותר? בהרבה!”
  • “אני מרגיש שהסביבה המשפחתית שלנו טובה יותר כעת מאשר כשהייתי נשוי”.
  • “גיליתי את החוזק הפנימי שלי, ושאני יכולה לבטוח ביכולות שלי כהורה וכאישה”.
  • “שמרתי על קשר עם החברה שסביבי ועשיתי מאמץ להישאר פעיל”.
  • “ניסיתי שלא להתקבע על סוף מערכת היחסים, ובמקום זאת, התמקדתי בעתידי עם הילדים”.
  • “קיבלתי לבד את כל ההחלטות שנוגעות לחיים שלי, ועכשיו אני שלווה יותר”.

© raisingchildren.net.au, המידע תורגם ונערך באישור האתר Raising Children Network.