נכנסים לגן

ילדכם מתרגש, חושש מהפרידה, קצת עצוב ולא יודע למה לצפות? אלה רגשות נורמליים לחלוטין שמלווים את הכניסה לגן, ואפילו אתם עשויים לחוש כך! הנה כמה רעיונות שיעזרו לילדכם להיכנס לגן בנוחות ובקלות.

נכנסים לגן: למה לצפות

ילדכם נכנס לגן! סביר להניח שהוא מתרגש וגם קצת לחוץ. ייתכן שכבר ביקר במסגרת חינוכית לפני כן, והוא מרגיש בנוח להצטרף לקבוצה חדשה, או שזו החוויה הראשונה שלו הרחק מהבית. העצמאות של ילדכם עשויה לגרום גם לכם לחוש תערובת של גאווה, התרגשות, אובדן וחרדה, בעיקר אם זו הפעם הראשונה שלכם – או האחרונה.

לפני שילדכם נכנס לגן

אפשר להתחיל להכין את הילד לגן בחודשים ובשבועות לפני היום הראשון. הנה כמה רעיונות.

בקרו בגן

גנים רבים מציעים ימי ביקור, שבמהלכם יוכל ילדכם לראות ולחוות את הפעילויות שיעשה בגן, לפגוש ילדים חדשים ולראות כיצד מתנהל היום. אם אפשר, צלמו את הגן והראו את התמונות לילדכם לפני הכניסה. בדקו מתי ימי הביקור בגן במחלקת החינוך בעירייה.

דברו על הגן

דברו על הדברים שילדכם יעשה בגן, לדוגמה, “גילי, את זוכרת שראינו את הקוביות בגן? תוכלי לבנות מהן מגדל ענקי בדיוק כמו שאת בונה בבית”. התבוננו בתמונות של הגן ודברו על ההבדלים בין הגן לבית, כמו השירותים והחצר.

נסו למצוא איזון שיאפשר לילדכם להרגיש בנוח כשהוא מדבר על הגן, אך אל תזכירו אותו יותר מדי כדי שלא יהיה מוצף. כדאי לשמור על טון נמוך ורגוע. אם תגידו משהו כמו “זה נורא מרגש שאתה נכנס לגן!”, ילדכם עלול לחוש חרדה כיוון שהכניסה לגן תישמע לו כמו מאורע גדול.

קראו ספרים על גן הילדים

הנה כמה ספרים טובים שמדברים על הכניסה לגן:

  • ליאור בכה כשאימא הלכה מאת שולה מודן
  • גן הבוכים מאת אסנת ישפה
  • תגידי איך קוראים לך מאת נירה הראל.

לרשותכם סיפור שאפשר לקרוא יחד עם הילדים

גרסא לבנות

-----

גרסא לבנים

-----

פגשו ילדים אחרים שהולכים לאותו גן

אם אפשר, פגשו הורים וילדים נוספים שהולכים לאותו גן. ילדכם יחוש ביטחון גדול יותר אם יראה פנים מוכרות בגן.

כשילדכם נכנס לגן

הנה כמה רעיונות שיעזרו לילדכם בימים ובשבועות הראשונים בגן.

התחילו בהדרגה

גנים רבים מציעים ימי הסתגלות, שבהם ההורים נשארים עם הילדים בגן לכמה שעות בימים הראשונים. דברו עם הגננת ובדקו מתי מתקיימים ימי ההסתגלות.

בססו שגרה קבועה

השגרה תעזור לילדכם להרגיש מוגן ובטוח, בעיקר כשמתרחשים דברים חדשים בחייו. אפשר ליצור שגרה חדשה לבקרים שבהם הולכים לגן – לדוגמה, לקום, לאכול ארוחת בוקר, לצחצח שיניים, להתלבש, לשים קרם הגנה מפני השמש, לארוז את התיק ולצאת. אפשר להכין תרשים מאויר שמתאר את השלבים השונים בשגרת הבוקר.

בססו שגרת פרידה בכניסה לגן

אמרו לילדכם “להתראות” כדי שיידע שאתם הולכים, וספרו לו מתי תאספו אותו מהגן בסוף היום. אפשר לבחור מקום מיוחד שבו תיפרדו, או לעשות פעילות מיוחדת לפני שהולכים. לדוגמה, “אם תנופף לי מהחלון, אוכל לראות אותך מבחוץ”, או “איזה ספר אתה רוצה שנקרא לפני שאני הולך?” אמרו “להתראות” פעם אחת ואז צאו מהגן. פרידה חוזרת ונשנית עלולה להסב לחץ רב לכם ולילדכם.

דברו עם הגננת וצוות הגן

ילדים מקבלים ביטחון רב כשהם רואים אינטראקציה חמה, חיובית וידידותית בין האנשים החשובים בחייהם, כמו הוריהם והגננת. תקשורת טובה עם הגננת תעזור לכם לחלוק מידע רלוונטי בעת הצורך, ותעזור לגננת לדעת כיצד להגיב באופן הטוב ביותר לילדכם. עדכנו את הגננת בדברים חשובים שעבר ילדיכם בזמן שהייתו בבית ובקשו מהגננת לעדכן אתכם בחוויות הילד בגן.

ציינו את ההישגים של ילדכם

הצטרפות לקבוצה חדשה, מפגש עם אנשים חדשים, היכרות עם סביבה חדשה ולמידת דרכים חדשות לעשות דברים – כל אלה הם הישגים עצומים לילדכם. כדי לבנות את הביטחון ואת תחושת הכשירות של ילדכם, כדאי לחגוג ולציין אותם. כשילדכם פוגש אנשים חדשים או מנסה משהו חדש, שבחו אותו ותארו בדיוק כמה אתם גאים בו.

הכינו תוכנית גיבוי למקרה שלא תצליחו לאסוף את ילדכם

יום הלימודים בגן מסתיים בשעה מסוימת. אם אתם אומרים לילדכם שתבואו לקחת אותו בשעה הזו, חשוב מאוד שתהיו שם. כדאי להכין תוכנית גיבוי, כך שאם תתעכבו או תיתקלו בבעיה, מישהו שאתם וילדכם מכירים וסומכים עליו יוכל לאסוף אותו מהגן.

מה לעשות אם ילדכם מודאג בגלל הגן

הכניסה לגן היא הרפתקה מרגשת, אך גם עלולה להוביל לחרדה מסוימת. אך טבעי שילדים רבים חווים חרדה ועייפות כשהם נכנסים לגן – יש כל כך הרבה דברים חדשים ללמוד ולהתרגל אליהם. ייתכן שתבחינו שילדכם אינו אוכל כרגיל, או רוצה לישון יותר מבדרך כלל. יכול להיות שאפילו ייראה לכם פחות שמח מהרגיל.

ייתכן שהוא מודאג מההיכרות עם חברים חדשים, שלא יידע מה לעשות או שהוא חושש להיפרד מהמשפחה. יכול להיות שהוא יהיה עצוב מאוד כשתלכו. כמו כן, ייתכן שיחשוב על מעשיכם כשהוא בגן: אולי אתם עושים משהו מיוחד שהוא מפסיד?

כיצד להתמודד עם דאגות בגלל הכניסה לגן

  • ספרו לילדכם מה אתם עומדים לעשות, כדי להראות לו שלא יפסיד דבר.
  • ספרו לו על השגרה בגן. אם ילדכם מתקשה לדבר על תחושותיו, ספרה של רינה שליין: היום הראשון בגן יכול לעזור לכם לפתוח דיון.
  • דברו עם הגננת אם ילדכם עצוב מאוד כשאתם הולכים. לגננות יש ניסיון רב בהתמודדות עם ילדים שחווים פרידה, והיא תוכל להציע רעיונות רבים שיעזרו לכם ולילדכם.
  • שאלו את הגננת מה לדעתה מדאיג את ילדכם. היא תוכל לספר לכם מה קורה במהלך יום הלימודים בגן. ייתכן שילדכם אינו בטוחה לגמרי בנוגע לשימוש בשירותים, אינו רגיל לאוכל בגן או חושש כי אינו יודע היכן נמצאים הדברים שלו.
  • דברו עם הגננת על שיטות להפגת דאגות מיוחדות. לדוגמה, אם ילדכם מודאג בגלל האוכל, אולי תוכלו לארוז מזון מוכר בתיק ולהביא לגן. אם הבעיה היא השימוש בשירותים, הגננת תוכל לעזור לילדכם להתרגל אליהם. כמו כן, רצוי לשים מדבקות עם שמו של הילד על חפציו.

מה לעשות אם ילדכם אינו רוצה ללכת לגן יותר

ההתרגשות שמרגישים הילדים לפני הכניסה לגן יכולה לעזור להם לעבור את הימים הראשונים, אך לאחר מכן, החידוש מתפוגג. אולי תבחינו שילדכם נלהב פחות ללכת לגן. אחד הדברים שאפשר לעשות במצב זה הוא להמשיך ולהגיב בחיוב למה שילדכם עושה בגן, כדי להצית את התלהבותו מחדש.

הכירו את הילדים האחרים בגן ואת משפחותיהם, ובנו חברויות שיעזרו לו להסתדר בגן לטווח ארוך. שמירה על שגרה קבועה וצפויה תעזור לילדכם להבין שהגן הוא חלק בלתי נפרד מחייו כעת. עם זאת, אם החרדה שלו ממשיכה, שוחחו עם הגננת או עם רופא הילדים.

כיצד אתם מרגישים בנוגע לכניסה לגן

ילדכם שואב מכם עידוד ומחקה את מעשיכם, כך שאם אתם דואגים בגלל הכניסה לגן, גם הוא ירגיש כך. ייתכן שאתם חוששים אם ילדכם יתאים לגן – ימצא חברים, ירגיש בנוח, ירגיש שייך לגן ויוכל לעשות מה שמבקשים ממנו.

אם אתם מראים לילדכם שאתם חושבים שיוכל להתמודד בגן, גם הוא יתחיל להאמין בכך. נסו לא להראות לו שאתם חוששים. לפעמים כדאי לדבר עם הורים אחרים ולשאול כיצד הם מתמודדים. תקשורת טובה עם הגננת תעזור לכם להתגבר גם על הדאגות האלה.

© raisingchildren.net.auהמידע תורגם ונערך באישור האתר Raising Children Network.