כיצד ללמד ילדים לאכול בעצמם

השלב שבו ילדכם לומד לאכול לבד יכול להיות כיפי ומלוכלך - גם לילד וגם לכם. בכל ארוחה אתם יכולים לתת לילדכם להתנסות ולפתח מערכת יחסים בריאה עם המזון.

בסביבות גיל שמונה חודשים, רוב התינוקות מתחילים לנסות לאכול לבד בידיים. עם זאת, לוקח זמן עד שהם מצליחים באמת להכניס את המזון לפה. בהתחלה הם מועכים את המזון בכפות ידיהם, בדרך לפה.

מזון אצבעות ושימוש בכפית

מזון אצבעות כגון חתיכות פרי רכות יכול לעודד את התינוק לאכול בעצמו. אכילה עצמאית – גם אם היא אינה מוצלחת במיוחד – בונה את הביטחון העצמי שלו. אל תדאגו – הוא ישתפר!

אף שרוב התינוקות אינם מצליחים להשתמש היטב בכפית עד גיל 18 חודשים לערך, חשוב לתת להם להתאמן מגיל צעיר יותר. בדרך כלל הם יודיעו לכם מתי הם מוכנים – הם פשוט ישלחו ידיים ללא הרף לכפית שבידכם. תוכלו להאכיל את התינוק עם כפית אחת ולתת לו להתנסות בכפית אחרת.

לשחק עם האוכל

הבלגן הוא חלק בלתי נפרד מהניסיונות ללמוד לאכול באופן עצמאי. כדי להפוך את זמני הארוחה למלחיצים פחות, תוכלו:

  • לפרוש יריעת ניילון או ניירות עיתון מתחת לכיסא האוכל
  • להשתמש בסינר
  • לחתוך את המזון לרצועות או לאצבעות כדי להקל על האכילה
  • לתת לתינוק לאכול בידיים.

אם אתם מוטרדים מאוד כשהתינוק זורק אוכל על הרצפה, הוא עלול לחשוב שזהו משחק חדש ומרגש. ככל שתגיבו בחריפות רבה יותר, כך המשחק ייראה לו מעניין יותר! תוכלו לעקוף זאת בכך שפשוט תגידו “לא”, ותרימו את האוכל מאוחר יותר.

להשתמש בכוס

תינוקות יכולים ללמוד לשתות מכוס בגיל מוקדם מאוד. השימוש בכוס יכול לעזור לאימהות מניקות שמעוניינות בכך שמישהו אחר יוכל להאכיל את התינוק לפעמים (כדי לקפוץ לסופרמרקט או לראות סרט, למשל). אם אינכם מעוניינים לתת לתינוק בקבוק, תוכלו ללמד אותו לשתות חלב שאוב מכוס וכפית.

כשהתינוק מגיע לגיל שישה חודשים, אפשר להציג בפניו נוזלים חדשים כגון מים. אפשר להשקות את התינוק במים מבקבוק, אך עדיף להשתמש בכוס לשתיית נוזלים אחרים. כשהתינוק שותה חלב או נוזלים אחרים בבקבוק, בטנו עלולה להתמלא מדי מכדי לאכול.

בטווח הארוך, שימוש בבקבוקים עלול גם להוביל לעששת בשיניים. בעיה זו עלולה להיווצר גם כאשר התינוק הולך לישון עם הבקבוק, ונרדם עם חלב בפיו. החלב מכיל סוכרים טבעיים שנצברים מסביב לשיניו של התינוק במהלך הלילה. מצב זה אינו נוטה לקרות כאשר התינוק משתמש בכוס.

© raisingchildren.net.auהמידע תורגם ונערך באישור האתר Raising Children Network.