צעצועים, משחקים וספרים לילדים

איך יודעים אילו צעצועים, משחקים וספרים הם הטובים ביותר לילדיכם? כדי למצוא צעצועים שילדכם ייהנה וילמד מהם, יש להבין אילו משחקים מתאימים לכל גיל, בין אם אלה צעצועים תוצרת בית, יד שנייה, צעצועים "חינוכיים" או יקרים.

צעצועים ומשחקים לילדים

אתם הדבר המעניין ביותר והצעצוע החשוב ביותר של ילדכם – בעיקר אם הוא תינוק שזה עתה נולד, תינוק קטן, פעוט או ילד בגיל הגן. הקדשת זמן יומי למשחק עם ילדכם תעזור לו ללמוד ולהתפתח, והמשחק יכול לבנות את מערכת היחסים ביניכם. אין צורך לעשות שום דבר מפואר. תוכלו פשוט לשיר לו שיר אהוב, למיין קוביות לגו לקבוצות צבעים וצורות, או לעשות מסיבת תה עם הדובון האהוב עליו.

הכנו עבורכם חוברת פעילויות קצרות ומדליקות עם הילדים, שעבורן צריך רק… אתכם!
לחצו כאן, או על התמונה:

הנה כמה רעיונות לבחירת צעצועים ומשחקים שיתאימו להתפתחות ולגדילה של ילדכם.

צעצועים ומשחקים לתינוקות רכים

הצעצוע הטוב ביותר עבור תינוקכם הוא אתם. התינוק ייהנה מאוד מהתבוננות בפניכם, מהאזנה לקולכם ופשוט, מלהיות איתכם. התבוננו בתינוק כשאתם משחקים. אם הוא נראה עייף, מוצף או זקוק לזמן מנוחה, כדאי לעשות הפסקה.

כשהתינוק יגדל, הוא ייהנה גם מהתבוננות במובייל צבעוני, מהאזנה לצעצוע מוזיקלי נמתח או מכך שילמד להגיע לרעשן. כמו כן, הוא ייהנה להתבונן בצעצועים בצבעים מנוגדים כגון אדום, שחור ולבן. כדאי להניח לידו צעצועים עם פנים או עם דפוסים כגון מערבולות או משבצות.

זכרו שתינוקות רכים יכולים להתמקד רק בחפצים שמונחים במרחק של 30-20 ס”מ מפניהם.

צעצועים ומשחקים לתינוקות ולפעוטות

בבית

התינוק או הפעוט שלכם ייהנו בוודאי ממשחק בצעצועי דחיפה, כדורים רכים, דובונים שאפשר להתכרבל איתם, ספרי בד או קרטון שאינם נקרעים, מכוניות ומשאיות צעצוע, קוביות (לבנות ולהפיל, לבנות ולהפיל), או דלי וכף לארגז החול.

מגיל עשרה חודשים בערך, הוא יכול ליהנות מצעצועים לחיצים המקפיצים דמויות או צעצועים אחרים המלמדים על סיבה ותוצאה. ההפתעה הראשונית בקפיצה של הדמויות  עלולה להבהיל חלק מהילדים, ולכן כדאי להציג להם את הצעצועים החדשים בעדינות.

הפעוט שלכם יסתקרן מאוד מפאזלים פשוטים, צעצועים לרכיבה כגון בימבה או ספרי ציורים עם שירים נחמדים ואיורים צבעוניים. ארון הסירים והמחבתות או קופסאות הפלסטיק יכולים להיות מקור של הנאה לתינוקות ולפעוטות. עם זאת, שימו לב שאין בפנים חפצים חדים או מסוכנים לתינוק.

תנו לילד להביע את היצירתיות שלו בעזרת צבעים ודפי נייר, לבלות מעט זמן שקט בקריאת ספר, לשחק עם בצק, בתיאטרון בובות או בתחפושות.

בילוי בטוח ומהנה במים

באמבטיה ייהנה ילדכם ממשחק בכל דבר כמעט: סירות, דגי צעצוע, ספרי פלסטיק שמתאימים למים או צורות צבעוניות עשויות מסול או פלסטיק מוקצף. אפשר להתיז, לשפוך ולטפטף מים בכוסות מדידה או להשיט מיכלים ריקים. במזג אוויר חם, מומלץ ללכת לבריכת פעוטות.

תמיד הישארו בקרבת ילדכם כשאתם נמצאים ליד מים, לא משנה עד כמה הם רדודים.

צעצועים ומשחקים לילדי הגן

בתוך הבית

ילדכם ייהנה מכל דבר שישמש אותו למשחק ב”כאילו”, כמו ארגז כלי צעצוע, טלפון נייד ישן או בגדים למשחק תחפושות. אפשר לשמור לו קופסאות קרטון, שיכולות להפוך למגוון דברים: תנור צעצוע, תיבת מכתבים, מכונית או סירה.

נסו להציע לו חומרי יצירה כגון צבעים, טושים, עפרונות או חומרים לגזירה ולהדבקה. אפשר גם לבלות זמן שקט בקריאת ספרים או בהאזנה לסיפורים.

מחוץ לבית

מחוץ לבית תוכלו להעסיק את ילדכם ברכיבה על אופניים, בבתי עץ, בארגז החול או על הנדנדה (בהשגחת מבוגר). אפשר לצאת מהבית עם כדור, לזרוק אותו, להכות או לבעוט בו.

ילדכם ייהנה מאוד גם ממשחקי שולחן ופאזלים פשוטים, צעצועי בעלי חיים, מכוניות, בובות וצעצועי הרכבה כמו לגו. שמרו על איזון בין צעצועים שיש להם פתרון (כמו פאזלים) לבין צעצועים פתוחים שמגרים את דמיונו של הילד.

צעצועים ומשחקים לילדים בגיל בית הספר

בגיל זה, ילדכם כבר יודע במה הוא רוצה לשחק, ולעיתים קרובות יבקש מכם דברים ספציפיים בהתאם לתחום העניין שלו.

גם אם ילדכם מתלהב במיוחד מהצעצוע הטכנולוגי החדש ביותר, הצעצועים הקלאסיים והבסיסים תמיד נשארים פופולריים: משחקי שולחן, ספרים, חומרי יצירה, מערכות הרכבה, פאזלים וצעצועים למשחק מחוץ לבית כגון כדורים, אופניים, חבלי קפיצה, רולר בליידס ועוד.

בגיל זה הילדים אוהבים גם להשתמש בטכנולוגיה, אולם שימו לב שהם משחקים במשחקי מחשב שמתאימים לגילם. סגנון חיים משפחתי בריא כולל מגבלות על זמן המסך היומי.

עם זאת, ילדכם עדיין ייהנה לשחק איתכם. אפשר סתם לבעוט בכדור אחרי בית הספר, או לשחק במשחק קלפים לפני האמבטיה.

© raisingchildren.net.auהמידע תורגם ונערך באישור האתר Raising Children Network.