זמן מסך לילדים

זמן מסך הוא זמן שמבלים בצפייה בטלוויזיה, במחשב, במשחקי וידיאו או בטאבלט וטלפונים ניידים. סגנון חיים משפחתי בריא כולל מגבלות על זמן המסך היומי.

כמה זמן מסך לתת לילדים?

התשובה הפשוטה ביותר היא: כמה שפחות. מומלץ שילדים בני פחות משנתיים לא ייחשפו בכלל למסכים. ילדים בני שנתיים עד חמש רצוי שלא יצפו במסך יותר משעה ביום. ילדים בני חמש עד 18 שנים רצוי שלא יצפו יותר משעתיים ביום. ילדים זקוקים למגוון רחב של פעילויות כדי להתפתח, כגון משחק גופני אקטיבי, משחק יצירתי ומשחקי דמיון, התנסויות מעשיות ומהנות – וכל דבר שקשור למערכות יחסים ואינטראקציות עם אנשים אמיתיים.

כיצד לפתח הרגלי זמן מסך בריאים

מומלץ לפתח הרגלי זמן מסך בריאים כבר מגיל צעיר, כדי לעזור לילדים ולבני נוער לקבל החלטות טובות יותר בנוגע לשימוש בזמנם הפנוי בהמשך. כך תוכלו לעזור:

  • קבעו זמני מסך בהתאם לגילם של הילדים במשפחה
  • שמשו דוגמה והגבילו את זמן המסך שלכם
  • הציעו מגוון פעילויות וחפצים שונים, וודאו שאתם יכולים להציע לילדים אפשרויות בידור וגירוי, כדי שלא ישתעממו ויבקשו לבהות במסך
  • בחרו היטב במה ילדיכם הצעירים יצפו בטלוויזיה או ישחקו במחשב, והתעניינו במה שילדיכם הגדולים יותר עושים באינטרנט
  • החזיקו טלוויזיה ומחשבים רק בחלל המגורים המשותף, ולא בחדרי הילדים
  • השאירו את הטלוויזיה כבויה בבוקר, לפני שהולכים לבית הספר, וכבו אותה בשעת ארוחת הערב.

טלוויזיה וסרטים

כשילדים קטנים צופים בטלוויזיה ובסרטים, הם אינם רואים אותם דברים כמו המבוגרים. הם עלולים להיות מושפעים לרעה מדימויים מפחידים, אלימים או מיניים, וכן מפרסומות.

טלוויזיה שפועלת ברקע עלולה להפריע ליכולת הריכוז של הילדים בדברים שטובים להתפתחותם, כגון משחק יצירתי או פעילות גופנית.

למידע נוסף על ילדים קטנים וטלוויזיה, קראו את המאמרים:

מחשבים

ילדים ובני נוער משתמשים במחשבים כדי לפתח רעיונות באמצעות מילים, דימויים או מוזיקה. הם יכולים להשתמש באינטרנט כדי לגלות עוד מידע, לבנות רשתות חברתיות ולהביע יצירתיות באמצעות יצירת תוכן משלהם באינטרנט. עם זאת, עליהם ללמוד כיצד לשאול שאלות בנוגע למידע שהם מוצאים באינטרנט.

השגיחו על כמות הזמן שילדיכם מבלים ליד המחשב. אם ילדיכם צעירים, ודאו שאתם יודעים באילו אתרים הם גולשים. מומלץ להתקין תכניות או מסננים שיחסמו את הגישה לתוכן בלתי הולם וראוי לילדים.

למידע נוסף, קראו את המאמרים:

משחקי וידיאו

משחקי וידיאו הם משחקים אלקטרוניים ואינטראקטיביים שאפשר לשחק במחשב הביתי, בטלוויזיה או בקונסולת משחקים. המותגים הגדולים בתחום הם סוני פלייסטיישן, מיקרוסופט אקס בוקס ונינטנדו.

הילדים יפיקו את המקסימום ממשחקי הווידיאו אם ישחקו איתכם, ויש גם בונוס: תוכלו לבלות זמן יחד וליהנות! עם זאת, אם המשחק כולל אלימות, עדיף לדבר על האלימות במשחק ולבדוק אם משחקים אחרים מתאימים לגילו. למידע נוסף, קראו את המאמר משחקי וידיאו לילדים.

עובדות על זמן מסך

  • הצפייה בערוצי הטלוויזיה המסחריים היא הנפוצה ביותר בקרב ילדים בני פחות משמונה בארץ. השימוש גדל ככל שהם מתבגרים.
  • מחקר של ארגון הבריאות העולמי משנת 2012 הראה כי 35% מהילדים ובני הנוער בישראל צופים בטלוויזיה יותר מארבע שעות ביום. באותו מחקר התגלה כי 94% מבנות ה-15 ו-87% מהנערים בגיל זה אינם מבצעים את כמות הפעילות הגופנית המומלצת לגילם – 60 דקות מדי יום.
  • על פי נתוני המועצה לשלום הילד בשנת 2010, לכ-70% מבני הנוער בגילאי 15-18 יש טלוויזיה בחדר.
  • כמו כן, כשני שלישים מהילדים בני 12-6 צופים בטלוויזיה לפחות חמש שעות ביום.

חשוב לזכור: אלו הם נתונים עגומים, הרחוקים מאוד מההמלצות הרשמיות!

© raisingchildren.net.auהמידע תורגם ונערך באישור האתר Raising Children Network.