שימוש מושכל במחשב לילדים בגיל הגן

משחקי מחשב ותוכנות שונות יכולים להיות מהנים מאוד לילדי גן ואפילו חינוכיים, אך יש להם גם כמה צדדים שליליים. כדי לעזור לילדכם להפיק את המיטב מהשימוש בזמן המחשב, כדאי לבחור עבורו את המשחקים והתוכנות המתאימים לגילו.

זמן מחשב לילדי הגן

רוב המומחים להתפתחות ילדים ממליצים להגביל את זמן המסך היומי – לא יותר משעה ביום לילדים בני שנתיים עד חמש, ולא יותר משעתיים ביום לילדים בני חמש ומעלה. זמן המסך כולל טלוויזיה, די.וי.די ומחשב. מגבלה זו מומלצת מהסיבות הבאות:

  • ילדים צעירים משגשגים כשהם נמצאים בקרבת אנשים אחרים, ומפתחים את מערכות היחסים ומיומנויות השפה והתקשורת שלהם.
  • ילדים צריכים לחקור ולגלות את העולם האמיתי, ולפתח את הדמיון והיצירתיות שלהם. עם זאת, יש מחקרים שטוענים כי משחקי וידיאו וטלפונים (אמיתיים או צעצועים) פותחים כמה אפשרויות מעניינות למשחקי העמדת פנים – “אני אימא ואני הולכת עכשיו לעבודה עם הטלפון והמחשב הנייד שלי”.
  • בשנות הגן מתעצבים הרגלים רבים להמשך החיים. הילדים עלולים להישען יותר מדי על משחקי מחשב שימלאו את זמנם.

יש לאזן את הזמן שילדים בגיל הגן מבלים במשחקי מחשב ובצפייה בטלוויזיה עם פעילויות שטובות להתפתחותם, כמו פעילויות גופניות, משחק יצירתי ומשחק בצעצועים וקריאת ספרים.

להפיק את המיטב מזמן המחשב

הצעד הראשון הוא לבחור משחק מחשב או פעילות במחשב המתאימים לגילו של ילדכם מבין המבחר הקיים. ילדים בגיל הגן נהנים בדרך כלל ממשחקים שדורשים הקלדת אותיות על המסך באמצעות תוכנת מעבד תמלילים. כמו כן, הם ייהנו לצייר ציורים בתוכנת ציור פשוטה. ילדכם יוכל ליהנות מכמה משחקים ותוכנות מבדרים וחינוכיים לגילו. באתר קידנט נמצאים משחקים המבוססים על חומר הלימוד לילדי גן ולכיתות א-ג לפי משרד החינוך.

כשאתם מבלים עם ילדכם ליד המחשב, עזרו לו והסבירו מה מתרחש על המסך, והראו לו שאתם מתעניינים במעשיו. רוב הילדים זקוקים לעזרת מבוגר כדי להיכנס לתוכנות ולשמור או להדפיס את עבודתם. כמו כן, לעיתים הם זקוקים לעזרה במשחק, כדי להבין מה לעשות בהמשך. השתתפותכם תעזור לילדכם לפתח אוריינות דיגיטלית.

כדי שילדכם יתרגל לחשוב על הדברים שהוא רואה על המסך במקום לספוג אותם באופן פסיבי, שאלו אותו שאלות בנוגע לפעילויות ולמשחקים במחשב – למשל, “איך משחקים במשחק הזה?”, “מה יקרה אם תזוז לשם?” ו”איזו דמות מדברת עכשיו?”.

תוכנות מחשב ואתרים שמעודדים את היצירתיות יכולים להועיל לילדים בגיל הגן. משחקי מחשב רבים מאפשרים לילדים לצייר ציורים ולהמציא סיפורים וחרוזים. ילדים בגיל הגן יכולים להשתמש בהם כדי להביע רעיונות ורגשות במקום מילים חסרות. משחקי מחשב שונים, שדורשים מהילד לבחור דמות, למצוא רקע לתמונה או לבחור משחק, למשל, יכולים לעזור לילדכם לקבל החלטות יצירתיות.

משחקים בעלי הגדרות חברתיות מאפשרים לילדכם לשחק עם אחרים במקום להתחרות נגדם. עודדו את ילדכם לשחק עם אחיו או עם חברים.

משחקי וידיאו שגורמים לילדים לעשות פעילות גופנית יכולים לעודד את הילדים לעשות פעילות גם בתוך הבית, בעיקר אם קשה לצאת החוצה.

דברו עם ילדכם על זמן המסך שאתם מאפשרים לו ואילו פעילויות מותר לו לשחק, כדי שילמד לחשוב, לתכנן ולבחור כיצד להשתמש בזמנו. אפשר לתת לו רשימת משחקים ופעילויות ולבקש ממנו לבחור על מה הוא רוצה לנצל את זמן המסך באותו יום.

שימוש בריא ובטוח במחשב

הטיפים הבאים יעזרו לכם לוודא שילדכם משתמש במחשב בבטחה ובאופן בריא:

  • שימו את המחשב בחלל המשותף, כדי שתוכלו לראות מה ילדכם עושה ובמה הוא צופה. כך תוכלו גם להצטרף להנאה של ילדכם ולעזור לו להפיק את המיטב מזמן המחשב.
  • היעזרו בסיווג סרטי הקולנוע של משרד התרבות והספורט כדי להחליט במה יוכל ילדכם לצפות. סרטים המדורגים “הותר לכל” מתאימים גם לילדי גן.
  • כדאי להגביל את השימוש של ילדכם באינטרנט למשחקים פשוטים. אם אתם בוחרים להציג לו את הדפדפן או את תוכנות המסרים המיידיים, כדאי להישאר בסביבה כשהוא משתמש בהם. כמו כן, מומלץ  להתקין מסננים או תוכנות לבקרת הורים על המחשב. למידע נוסף, קראו את המאמר לשמור על בטיחות הילדים באינטרנט.
  • הימנעו ממשחקי מחשב שגורמים לאלימות להיראות “מגניבה”, או שמציגים אלימות כדרך להשיג את מה שצריך. אם הילדים רואים שהגיבורים מתוגמלים על שימוש במעשים אלימים, הם עלולים לרצות לחקות אותם. כמו כן, משחקים כאלה עלולים להקהות את רגישותם לאלימות בעולם האמיתי, ולגרום להם לפחד יותר לביטחונם שלהם.
  • מחקרים גילו קשר בין שימוש עודף במחשב לבין סיכון מוגבר להשמנת יתר ובעיות גופניות כגון פגיעות ביד, עיניים מאומצות וכאבי גב ופרק כף היד. הגבלת זמן המסך הכולל של ילדכם אמורה למנוע ישיבה ממושכת מול המסך ולצמצם את הסיכונים לבעיות גופניות כאלה.

© raisingchildren.net.auהמידע תורגם ונערך באישור האתר Raising Children Network.