התפתחות בגיל 3-4 חודשים

תינוקות באים לעולם בשלל צורות וגדלים, אך הם מתפתחים באופן דומה למדי בגיל שלושה עד ארבעה חודשים. מה התינוק שלכם צפוי לעשות, כיצד תוכלו לעזור, ומתי יש לגשת לרופא הילדים?

כיצד מתפתחים תינוקות בגיל 3-4 חודשים

התינוק שלכם עסוק כעת בהבנת עקרונות הבסיס של תחומי הרגשות והתקשורת. הוא לומד לקשר בין המילים שאתם אומרים לבין הבעות פניכם. הוא אוהב את הפנים שלכם, אך יכול לגלות עניין רב גם בפנים חדשות.

בחודשים הראשונים התינוק עשוי לפזול מעט, אך זהו מצב תקין לגמרי. התינוק כבר מכיר את קולכם ומפנה את ראשו לכיוונכם כשהוא שומע אתכם מדברים. בגיל זה, התינוק עשוי לנסות לפתוח איתכם בשיחה. כשאתם מדברים הוא מקשיב, ומנסה להגיב בעצמו. אתם עשויים לשמוע אותו מנסה לדבר גם כשהוא לבדו. התינוק שלכם מתחיל להביע את עצמו יותר ויותר, ויכול לפרוץ בצחוק, לחייך כשהוא רואה או שומע דברים שהוא אוהב, ולהגיד דברים כמו “אה-רוּ”.

בסביבות גיל 12-16 שבועות, הבכי והקיטורים הרבים מתחילים להירגע. תינוקות בוכים בגלל סיבות שונות ומגוונות, אך לפעמים הם בוכים בלי סיבה נראית לעין. בגיל זה יתחיל התינוק לשלוח ידיים ולנסות לתפוס דברים כגון טבעות או רעשנים. הוא יאהב לשחק איתם ויוכל להתבונן בהם ארוכות, לנער אותם או לשים אותם בפיו. הנחת הדברים בפה היא אחת הדרכים העיקריות שבהן ילמד בחודשים הקרובים. עכשיו, כשהתינוק שלכם משתמש יותר ויותר בשתי ידיו, תוכלו להבחין שהוא בוהה בהן בפליאה ובהשתאות.

כשאתם מחזיקים את התינוק או מושיבים אותו עם תמיכה, תוכלו להבחין שהוא שולט טוב יותר על ראשו, ושראשו וצווארו אינם זקוקים לתמיכה רבה כל כך כבעבר. בסביבות גיל זה, התינוק בוודאי כבר החל להתגלגל מהבטן לגב. בזמן השכיבה על הבטן, הוא עשוי להרים את ראשו גבוה ולהחזיק את עצמו על המרפקים. ייתכן שהוא יכול אפילו לשבת בעזרת תמיכה בגבו ובצדדיו.

כיצד לעזור להתפתחות התינוק

הנה כמה דברים פשוטים שיעזרו להתפתחות התינוק שלכם:

 • הגיבו לבכיו: תינוקות בוכים לפעמים כי משהו לא נוח להם – החיתול שלהם רטוב, או שהם רעבים, או שהאור חזק מדי. כשאתם מגיבים לכך, התינוק שלכם מרגיש נינוח ובטוח יותר, והוא לומד לבטוח בכם ולסמוך עליכם. גם אם אינכם יודעים מדוע הוא בוכה, חשוב לנחם אותו. התינוק לא יהפוך למפונק מדי אם תרימו אותו, תערסלו אותו או תדברו אליו בקול מרגיע.
 • שחקו ביחד: שירו שירים, קראו ספרים, שחקו בצעצועים, השכיבו את התינוק על הבטן ועשו קולות מצחיקים. הוא יאהב את זה! משחק משותף עוזר לכם ולתינוק להכיר אחד את השני וגורם לו לחוש אהוב ומוגן.
 • חייכו לתינוק שלכם: כשהוא רואה אתכם מחייכים, מוחו משחרר כימיקלים לגופו שגורמים לו לתחושת אושר וביטחון, ועוזרים למוחו לגדול. לחיוך יש תפקיד חשוב בתהליך ההתקשרות.
 • דברו עם התינוק שלכם והקשיבו לתגובתו: כך אתם עוזרים לו ללמוד את עקרונות הבסיס של השפה והתקשורת. כשאתם מדברים או מקשיבים, הביטו בעיני התינוק והשתמשו בהבעות פנים שונות. כך הוא יוכל ללמוד על הקשר בין מילים לרגשות.
 • היכנסו לשגרה שמתאימה לכם ולתינוק. מומחים רבים בתחום בריאות התינוקות מאמינים כי כשאתם מוכנים, כדאי להתחיל לעשות טקס קטן שמורכב מאותם דברים באותו סדר מדי יום: האכלה, משחק ושינה. הטקס הזה עוזר לתינוק לחוש מוגן ובטוח.
 • השכיבו אותו על  הבטן על שמיכת פעילות/מזרון פעילות בשעות הערנות שלו, ופזרו מסביבו משחקים תואמי גיל: רעשנים, קוביות ועוד, כדי לעודד אותו להתהפך ולהגיע למשחקים. בשכיבה על הגב- הניחו משחקים משני צדדיו, ומעליו (בצורה בטוחה על קשת משחק/אוניברסיטה תלויה) כדי לעודד אותו להושיט ידיים ולמשוך אליו חפצים.
 • הכינו את ביתכם לתינוק בתנועה: כדאי לבדוק כיצד להפוך את הבית לבטוח לתינוק שמסתובב בו. תתפלאו לגלות עד כמה רחוק הוא יכול להתגלגל או לאן הוא יכול להגיע, אפילו בגיל זה.

יהיו פעמים שהתינוק שלכם לא ירצה לעשות דבר מכל מה שהצענו – למשל, אם הוא עייף מדי או רעב. במקרה זה, הוא ישתמש בסימנים מיוחדים כדי להודיע לכם מתי נמאס לו ומה הוא צריך.

להיות הורים לתינוק בן ארבעה חודשים

מדי יום, אתם והתינוק שלכם מכירים זה את זה מעט יותר. ככל שהתינוק גדל ומתפתח, כך תכירו יותר ויותר את צרכיו ואת הדרך שבה תוכלו למלא אותם.

כהורים, אנחנו לומדים ללא הרף. כל הורה עושה טעויות ולומד מניסיון. זה בסדר להיות בטוחים במה שאתם יודעים. זה גם בסדר להודות שאינכם יודעים ולשאול שאלות – לעיתים קרובות, השאלות שנראות לכם טיפשיות הן הטובות ביותר!

בריאותכם הגופנית והנפשית היא חלק חשוב מאוד מתפקידכם כהורים. כשכל תשומת הלב מתרכזת בטיפול בילד או בתינוק, הורים רבים שוכחים לדאוג לעצמם, או שפשוט אין להם זמן לכך. תפקידכם כהורים דורש מכם הבנה, סבלנות, דמיון ואנרגיה – ותעשו זאת בצורה הטובה ביותר אם תטפלו בעצמכם.

אם אתם מרגישים מתוסכלים, לחוצים או שאינכם יכולים להתמודד, הניחו את התינוק במקום בטוח – בעריסה, למשל – והתרחקו לזמן מה, עד שתירגעו. כמו כן, אתם יכולים לבקש ממישהו אחר להחזיק אותו לזמן מה. לעולם אל תטלטלו תינוק. הטלטול עלול לגרום לדימום בתוך המוח, ולעיתים קרובות לנזק מוחי קבוע. מותר לכם לבקש עזרה. אם אתם מתקשים להתמודד עם התינוק שלכם, פנו לרופא הילדים שלכם, לרופא המשפחה שלכם או לאחות טיפת חלב.

מתי לבקש עזרה

קבעו פגישה אצל אחות טיפת חלב או רופא הילדים אם אתם דואגים או מבחינים שבן ארבעת חודשים שלכם:

 • אינו יוצר איתכם קשר עין
 • אינו שם לב לפרצופים
 • אינו משמיע קולות
 • אינו שולט בראשו כשהוא יושב
 • אינו מרים את ראשו
 • אינו מכניס חפצים לפה
 • אינו מנסה להגיע לצעצועים ולתפוס אותם
 • קופץ את ידיו לאגרופים רוב הזמן
 • פוזל רוב הזמן
 • אינו עוקב בעיניו אחר חפצים נעים
 • אינו מגיב לרעשים
 • מאבד מיומנויות שכבר רכש באופן מובהק ועקבי.

קבעו פגישה אצל אחות טיפת חלב או רופא הילדים אם אתם מבחינים בסימנים של דיכאון אחרי לידה אצלכן או אצל בת הזוג שלכם. הסימנים כוללים תחושת עצב ובכי ללא סיבה נראית לעין, התרגזות, קושי להתמודד ותחושת חרדה עמוקה. אם אתם מבחינים בסימנים אלה, בקשו עזרה מאיש מקצוע.

ילדים גדלים ומתפתחים בקצב שונה. אם אתם תוהים האם קצב ההתפתחות של ילדכם “נורמלי”, כדאי לזכור ש”הנורמה” היא טווח רחב. אם אתם עדיין מרגישים שמשהו לא בסדר, קבעו פגישה אצל אחות טיפת חלב או רופא הילדים.

© raisingchildren.net.auהמידע תורגם ונערך באישור האתר Raising Children Network.