משפחות משולבות

כשמדובר במשפחות משולבות, אין נוסחה שמתאימה לכולם, או נכון ולא נכון מוחלטים. יש כמה דברים נפלאים במשפחות משולבות, וגם כמה אתגרים.

מהן משפחות משולבות

משפחות משולבות מגיעות בשלל צורות וגדלים. לדוגמה, לכם ולבני זוגכם עשויים להיות ילדים ממערכות יחסים קודמות, או שאחד מכם הוא הורה חדש יחסית. יכול להיות שהילדים שלכם באותו גיל, או בגילאים שונים לחלוטין. אולי יש לכם ילד משותף.

גם הסדרי המגורים של הילדים משתנים מאוד בכל משפחה ומשפחה. ייתכן שחלק מהילדים מתגוררים איתכם חלק מהזמן, אחרים מרבית הזמן, ואחרים מבקרים לעיתים נדירות. לילדים שונים עשויים להיות הסדרי מגורים שונים – לדוגמה, נער בגיל ההתבגרות יכול לבלות את מרבית זמנו אצל אביו, ואחיו הצעיר יבלה רוב הזמן אצל האם.

כיצד משפחות משולבות מתארות את עצמן

משפחות משולבות רבות מעדיפות פשוט לתאר את עצמן כ”משפחה”, ולהתייחס לכל הילדים כאל אחים ואחיות, במקום אחים למחצה או אחים שאינם ביולוגיים.

בני המשפחה עשויים להשתמש במונחים כמו משפחה משולבת, בן או בת זוג של ההורה וכולי- כשעליהם להסביר את מצבם – לבתי הספר, למשל.

אתם אלה שמחליטים איך לקרוא למשפחה שלכם.

היתרונות במשפחה משולבת

יש כמה דברים נפלאים ביצירת משפחה חדשה. לדוגמה:

  • הילדים מקבלים משפחה מורחבת חדשה, שיכולה להעשיר את חייהם. סבא וסבתא חורגים, למשל, יכולים לתרום מאוד לחיי הילדים ולתמוך בהורים.
  • משפחות משולבות יכולות להיות כיפיות מאוד. יש יותר אנשים בסביבה שמביאים איתם אישיות חדשה, תחומי עניין ונקודות מבט חדשים.
  • בני זוגכם החדשים יכולים לשמש מקור תמיכה נהדר לילדים.
  • ילדים במשפחות משולבות לומדים בדרך כלל כיצד ליצור קשר עם מגוון רחב של אנשים, ולכן עשויים להיות גמישים וסובלנים יותר.

האתגרים במשפחה משולבת

בדומה לכל המשפחות, גם במשפחות משולבות יש אתגרים שונים.

לוקח זמן להתרגל לחיות במשפחה משולבת. בשנתיים הראשונות במשפחה משולבת, כולם מנסים להתרגל למשפחה החדשה ולשגרות החדשות, ולבנות את מערכות היחסים בתוך המשפחה.

כמו כן, ייתכן שייקח לכם קצת זמן לבסס מגבלות וכללים במשפחה המשולבת. למשפחות שונות שמתחברות זו לזו יש כללים משפחתיים שונים, וכל אחד עדיין צריך להתרגל להכיר את השני.

כשאתם מוצאים בני זוג חדשים, גם מערכת היחסים עם בן או בת הזוג לשעבר עוברת שינויים ותקופה מורכבת, כיוון שהם עשויים לחוש כעס, חוסר ביטחון, עצב או דאגה בגלל השינוי. יכול להיות שתצטרכו לשנות את הסכם ההורות המשותפת שלכם כדי להתאים להסדרים במשפחה החדשה.

משפחה משולבת: הגדרה רשמית

בשנת 2013 החליטה האקדמיה ללשון עברית כי הצירוף “משפחה משולבת” מסמל משפחה שבה לאחד מבני הזוג או לשניהם יש ילד או ילדים מלפני הקשר הזוגי הנוכחי.

לצד המונח הרגיל “חורג”, הוחלט לעשות שימוש במונח “שָלוּב” – הורה שלוב, בת שלובה, אח שלוב, בהשראת הצירוף “משפחה משולבת”, כדי להימנע מהקונוטציות השליליות של המונח “חורג” בתרבות.

© raisingchildren.net.au, המידע תורגם ונערך באישור האתר Raising Children Network.