תינוק חדש במשפחה משולבת

הגעתו של תינוק חדש למשפחה המשולבת היא אירוע מרגש לילדים, לכם ולבני הזוג. עם זאת, יש ילדים שעשויים לחוש דאגה וחוסר ביטחון, כיוון שהתינוק החדש מעמיס דרישות נוספות על זמנכם, תשומת לבכם, מצבכם הכלכלי והחלל הביתי. הנה כמה רעיונות שיעזרו לכולם להתרגל למצב.

לתכנן תינוק חדש במשפחה משולבת

תינוק במשפחה משולבת נמצא בעמדה ייחודית – הוא האדם היחיד במשפחה שקשור לכולם מבחינה ביולוגית. מטבע הדברים, תינוק חדש יכול לגרום להתרגשות רבה לילדים, וגם לתחושות דאגה וחששות – ועל אחת כמה וכמה, במשפחה משולבת.

אם אתם חושבים על הבאת תינוק לעולם עם בן או בת זוג חדשים, תוכלו להודיע לילדיכם האחרים מראש שאתם חושבים על כך, ולהגיד משהו כמו, “אתם יודעים, יום אחד אולי יהיה לנו עוד תינוק”.יכול להיות שתרגישו שהמשפחה שלכם זקוקה לזמן נוסף כדי להתאקלם למצב, ותעדיפו שלא לספר לאיש בהתחלה.

מצפים לתינוק: איך הילדים מרגישים

ייתכן שילדיכם האחרים יתרגשו כשתספרו להם על הגעתו של תינוק חדש, אך טבעי לגמרי שיהיו ילדים במשפחה שירגישו מוטרדים, מודאגים או חסרי ביטחון. החיים במשפחה משולבת מוסיפים לתחושות הללו. כמו כן, ילדים עשויים לתפוס את התינוק החדש כאיוּם בגלל הדברים הבאים:

  • ההיריון מושך תשומת לב רבה
  • הם חוששים שיאבדו את מקומם המיוחד כ”תינוק” של אימא או אבא או כ”ילד היחיד”
  • הם חוששים שיהיה להם פחות זמן או קשר עם ההורה כשיבואו לבקר
  • הם חוששים מדברים פרקטיים, כמו היכן התינוק יישן ואם יקבל את החדר שלהם
  • התינוק שייך לשניכם, והם חשים חוסר ביטחון.

מצפים לתינוק: איך אתם מרגישים

אך טבעי שיהיו לכם רגשות מעורבים בנוגע לתינוק חדש – התרגשות, תקווה וחששות מתגובותיהם של הילדים. ייתכן שאתם ובני זוגכם תרגישו אחרת כלפי התינוק, בעיקר אם אחד מכם עומד להיות הורה בפעם הראשונה. אם זהו התינוק הראשון שלכם אך לבני זוגכם כבר יש ילדים, ייתכן שתרגישו שהם אינם מתרגשים כמוכם. זה טבעי – כל הזוגות חווים רגשות ושלבים שונים במהלך ההיריון.

ללא קשר לרגשותיכם, חשוב שתתמכו זה בזו במהלך ההיריון ותדברו על הכנת ילדיכם האחרים להגעתו של התינוק.

להכין את הילדים לתינוק החדש

אם את בהיריון, האופן שבו תכיני את הילדים לתינוק תלוי בך ובגילם של הילדים. כדאי להציג להם את רעיון התינוק החדש בשלב מוקדם יחסית בהיריון, לפחות שלושה או ארבעה חודשים לפני הלידה.

חשוב לדבר איתם על חששותיהם ולהרגיע אותם. אם הם מוטרדים או כועסים מהגעתו הצפויה של התינוק, חבקו אותם, הרגיעו אותם ודברו על הדברים החיוביים בהרחבת המשפחה – לדוגמה, יהיה להם אח או אחות חדשים שיוכלו לשחק איתם. הסבירו להם שיש להם עוד המון זמן להתרגל לרעיון.

תוכלו לשלב את ילדיכם בתכנון ובהכנה לקראת התינוק בדרך שתעניין אותם. אם תהפכו את ההכנה לאירוע חיובי ומרגש, סביר להניח שירגישו שהשינוי נוגע לכולם במשפחה, ולא רק לתינוק החדש.

עזרו לילדיכם להרגיש מעורבים ובקשו את דעתם בנושאים שונים, או בקשו מהם לעזור לבחור צעצועים, למשל. ייתכן שירצו להרגיש כיצד הוא גדל – למשל, לצפות בתמונות מהאולטרה-סאונד או להרגיש אותו בועט. עם זאת, השתדלו שלא להגזים בהתרגשות.

אם אתם חושבים על הכנת מקום או חדר מיוחד לתינוק, חשוב לוודא שגם לכל ילדיכם יש חלל מיוחד משלהם. אם לא, הכינו לתינוק אותו חלל כמו שיש לשאר הילדים, או חשבו כיצד להכין מקום מיוחד לילדיכם האחרים.

לעזור לילדים להתרגל לתינוק החדש

עבדו יחד, כזוג, כדי לעזור לילדיכם להסתגל להגעתו של התינוק החדש הביתה. הנה כמה רעיונות:

  • אם ילדיכם מקנאים בתינוק, השתדלו לקבל את הרגשות שלהם, ובו בזמן הודיעו להם שאתם מצפים מהם להתנהג יפה ובאופן בטוח ליד התינוק – למשל, לגעת בו בעדינות.
  • נסו לגרום לכל הילדים להרגיש מיוחדים, כל אחד בזמנו – לדוגמה, בימי הולדת וכשהם מצליחים להשיג משהו חשוב, כמו תעודה טובה מבית הספר.
  • שמרו על הקשר עם הילדים ונסו להמשיך בשגרה הרגילה שלהם, בעיקר בחודשים הראשונים. אם אתם עומדים לערוך שינויים בשגרות המשפחתיות, עשו זאת בהדרגה.
  • הראו לילדיכם כיצד לשחק עם התינוק בבטחה, או תנו לילדים הגדולים יותר מטלות קטנות כמו לטייל עם התינוק בעגלה כשאתם יוצאים לגינה. כשהילדים עוזרים לכם, שבחו אותם ואמרו להם שהם אח או אחות גדולים נהדרים.
  • ספרו את החדשות הטובות לסבא ולסבתא ולמבוגרים אחרים כמו המורים, ובקשו מהם לתת לילדיכם תשומת לב ותמיכה נוספות אם הם מתקשים.

אם יש במשפחתכם המשולבת ילדים שאינם ילדים ביולוגיים שלכם, ובעיקר אם זה התינוק הראשון שלכם, ייתכן שתגלו שהעיסוק והחיבור לתינוק החדש מוביל אתכם להימנע מעט מקשר עם הילדים של בן או בת הזוג. אל תחושו אשמה. כדי לשמור על הקשר ביניכם לבין ילדיהם של בן או בת הזוג, מספיקות כמה מילים אדיבות וחיבוק טוב מדי יום.

למידע נוסף על בניית מערכות יחסים בין אחים, קראו את המאמרים לעזור לפעוטות ולילדי גן להסתגל לתינוק חדש, ולעזור לילדים גדולים ולבני נוער להסתגל לתינוק חדש.

בני זוג לשעבר והמשפחה המורחבת

ספרו לבני הזוג לשעבר שאתם מצפים לתינוק. עדיף שישמעו זאת מכם ולא ממישהו אחר. ייתכן שייקח להם זמן מה לעכל, גם אם אינכם חושבים שהחדשות יפגעו ברגשותיהם.

גם בני משפחה אחרים עשויים להגיב בדרך בלתי צפויה. לדוגמה, סבים וסבתות שעזרו מאוד עם הנכדים הראשונים עשויים לחשוש שהם מבוגרים מכדי להתמודד עם הנכדים הבאים. הרגיעו אותם, ואמרו להם שהם יכולים לבחור את מידת המעורבות שלהם.

© raisingchildren.net.au, המידע תורגם ונערך באישור האתר Raising Children Network.