לאכול ארוחות משפחתיות עם פעוטות

ארוחות משפחתיות עם פעוטות עוזרות להם לפתח הרגלי אכילה נכונים ובריאים, ומעודדות אותם לנסות מאכלים חדשים. כמו כן, אם ילדכם אינו מתעניין כל כך באוכל, אפשר לבקש ממנו לעזור לכם בהכנת הארוחות המשפחתיות.

מדוע ארוחות משפחתיות עם פעוטות הן חשובות

ארוחות משפחתיות הן הזדמנות נהדרת ללמד פעוטות על ניהול שיחה והתנהגות בחברה, וכמובן – על מאכלים ואכילה. זו גם הזדמנות להעניק לפעוטות תשומת לב, ליצור עימם קשר עין ולתקשר עימם באווירה משפחתית תומכת. אם הארוחות הן אירועים שמחים שבהם כל המשפחה מפטפטת מסביב לשולחן, הפעוטות לומדים לצפות לארוחות וליהנות מהן. הם יראו את שאר בני המשפחה נהנים ומנסים מאכלים חדשים ומזינים, וירצו להשתתף גם הם.  נסו לאכול ביחד לעיתים קרובות ככל האפשר, ושמרו על אווירה נינוחה וידידותית.

להדגים אכילה בריאה

אתם משמשים דוגמה אישית לילדכם. ילדכם לומד מכם ורוצה לחקות את מעשיכם. כלומר, הארוחות המשפחתיות הן הזדמנות נהדרת להדגים לו כיצד לאכול בריא. לכן, אם אתם רוצים שילדכם יאכל היטב, כדאי לאכול בריא בעצמכם. ילדים לומדים לאכול את כל המזונות הבריאים שהמשפחה אוכלת, אך יש להציע להם מנה קטנה יותר.

ילדים צעירים מתרגלים לאכול את המזון שהוריהם אוכלים. ככל שהם גדלים, הם חשופים יותר למאכלים שחבריהם (או הילדים בפרסומות) אוכלים. לכן, כל עוד ילדכם צעיר, יש לכם הזדמנות מצוינת להשפיע על בחירות המזון שלו באמצעות הכנת מאכלים בריאים לכל המשפחה ואכילתם.

הפעוט שלכם לא אוכל? אל תדאגו בנוגע למה שהפעוט אוכל – או לא אוכל! – בארוחה אחת או אפילו במהלך היום כולו. התיאבון והקיבולת של ילדים משתנים כל הזמן. אם תסתכלו על מה שהפעוט אוכל במהלך השבוע כולו במקום ביום אחד, סביר להניח שתראו שהוא אוכל מה שצריך.

הקפידו לחתוך ירקות  ופירות טריים בכל ארוחה והקפידו תמיד שתהייה מנת חלבון דלה בשומן (למשל עוף, טופו, דג, קטניות, גבינה עד 5% שומן) ולצידה מנת פחמימות מורכבות (למשל לחם מלא או אורז מלא).

ארוחות ושגרות משפחתיות

כשאתם אוכלים ארוחות משפחתיות כשאפשר, אתם עוזרים לפעוט ללמוד על ערכי המשפחה שלכם. לדוגמה, יש אנשים שמשתמשים בארוחות המשפחתיות כהזדמנות קבועה לשבת יחד ולהתעדכן בחדשות של כל אחד מבני המשפחה. כמו כן, שגרת הארוחות המשפחתיות תיתן לילדכם תחושת קרבה וביטחון.

קביעת זמני ארוחות מסודרים תעזור לילדכם להיכנס לשגרת אכילה. כשילדים יודעים מתי זמן הארוחה, הם מתעניינים יותר בהכנתה ומתרכזים באכילה. השגרה יכולה לעזור אם דעתו של ילדכם מוסחת מדברים אחרים שמתרחשים סביבו, או אם הוא עייף בסוף היום ופחות מתעניין בארוחת הערב. כמו כן, שגרת ארוחה קבועה מונעת נשנושים במהלך היום. הארוחות המשפחתיות עוזרות לילדכם ללמוד מכם מיומנויות אכילה.

אם נימוסי שולחן חשובים לכם, בארוחות המשפחתיות תוכלו לשמש דוגמה ולהראות לילדכם כיצד להתנהג ליד השולחן. כמו כן, תוכלו למנות בפניו את היתרונות של נימוסי שולחן טובים. לדוגמה, תוכלו להגיד, “הרבה יותר קל להבין מה אתה אומר כשאתה לא מדבר בפה מלא!” עם זאת, רוב הילדים אינם תופסים את הדקויות של נימוסי השולחן עד סביבות גיל חמש, ולכן, אל תצפו ליותר מדי.

שימו לב: חשוב לשבת בזמן האוכל כדי למנוע סכנת חנק. אם הפעוטות מסתובבים או משחקים בזמן האוכל, הם אינם מצליחים להתרכז במה שנמצא בפיהם. חשוב מאוד שאתם תרחיקו את כל המסכים (טלפונים, מחשבים, משחקים וטלוויזיה) מסביבת האכילה ותתרכזו באכילה בלבד. זו דוגמה אישית טובה לילד, והיא יכולה ללוות אותו לכל החיים.

לגרום לילדים להתעניין באוכל

ההתבוננות בהורים ובאחים או באחיות הגדולים אוכלים סוגים שונים של מזון בריא בארוחות המשפחתיות יכולה לעודד את הפעוט שלכם לנסות בעצמו. הארוחות המשפחתיות מומלצות במיוחד אם יש לכם סרבן אכילה במשפחה.

כדי לעורר בילדים התרגשות לגבי הארוחה, אפשר להכין ביחד ארוחות וחטיפים כמו כריכים או סלט פירות, ולהניח אותם על השולחן. כשילדכם עוזר לכם להכין את ארוחת הערב, סביר יותר להניח שיתגאה במעשיו וירגיש מעורב – וככל הנראה ישמח יותר לאכול את מה שהכנתם יחד. ילדים שעוזרים בהכנת הארוחות המשפחתיות לומדים הרבה על מזון, ומתחילים להעריך אותו באמת.

© raisingchildren.net.auהמידע תורגם ונערך באישור האתר Raising Children Network.