להיות סבא וסבתא

הפיכתכם לסבא או לסבתא יכולה לשנות את חייכם.ייתכן שייקח מעט זמן עד שתסתגלו לכך, ואולי אתם מוכנים לקפוץ מיד לתפקידכם החדש. ההחלטה איזה סוג של סבא וסבתא תהיו תלויה בכם.

להפוך לסבא ולסבתא

משפחות משתנות. ילדים גדלים, עוזבים את הבית, מתאהבים ומביאים לעולם ילדים משלהם. התינוק הקטנטן שלכם, הפעוט המתוק והמתבגר המתסכל הוא הורה בעצמו עכשיו – ואתם סבים וסבתות. איך זה קרה?

כשסבים וסבתות נשאלים על הנכדים שלהם, הם מספרים בעיקר על השמחה שהם שואבים מלאהוב ולהיות נאהבים, מצפייה בילדים גדלים ומהאפשרות לחיות בעצמם דרך הנכדים. אחד הדברים הנפלאים בהפיכתכם לסבא ולסבתא הוא האפשרות לאהוב ולדאוג לנכד שלכם בלי האחריות הנלווית.

התפקיד שלכם

אתם אלה שמחליטים מה יהיה תפקידכם כסבא וסבתא. יכול להיות שתרצו להיות מעורבים מאוד בגידול הילדים, או לקחת את העניינים לאט יותר בהתחלה.

סבים וסבתות רבים מגלים שהגעתו של הנכד לעולם מעניקה להם תחושת תכלית חדשה – אך עליהם להבין עם עצמם היכן עומד הגבול בינם לבין ההורים הטריים. כדי להקל על הדברים, כדאי לדבר בפתיחות ובכנות על התפקידים והציפיות שלכם כסבא וסבתא. סבים וסבתות ממלאים תפקיד משמעותי בתמיכה בהורי הנכד. התמיכה יכולה לנוע מפעולות פרקטיות – כמו לבשל ארוחות – ועד הקשבה לדאגות ולחששות.

ייתכן שתרצו להשתתף בטיפול בנכד וייתכן שלא, וזה בסדר גמור. הכי חשוב להגיד בבירור מה תוכלו לעשות ומה לא תוכלו לעשות.

אם הוריו של הנכד אינם יכולים לטפל בו, יכול להיות שתהפכו לאומנת קרובי משפחה. מקרה כזה יציב בפניכם כמה אתגרים, אך גם המון יתרונות.

מה תרגישו

סבים וסבתות רבים נדהמים ומתענגים על ההנאה, השמחה והאהבה שהנכדים החדשים מכניסים לחייהם. הקשרים המיוחדים שיכולים להתפתח ביניכם לבין הנכדים עשויים להוביל למערכת יחסים נפלאה ומתגמלת מאוד.

אבל לא תמיד הכל ורוד. על פי ההערכה של ארגון “משפחה חדשה”, כ-300,000 סבים וסבתות בישראל נתקלים בבעיה כלשהי עם הורי הנכדים שלהם. לעיתים, הבעיות מובילות לנתק בין הנכדים לבין הסבים והסבתות. יש סבים וסבתות שעברו תקופה שבה לא הסתדרו היטב עם הורי הנכדים, אך הצליחו לעבור אותה.

כדאי לשמור על ערוצי התקשורת המשפחתיים פתוחים ומכבדים, כדי שתוכלו לדון בבעיות עם הורי הנכד, ובעיקר אם אתם מודאגים בגללו. נסו שלא להתערב במקומות שאינם דורשים את התערבותכם או אם לא התבקשתם לכך.

מערכות היחסים שלכם

לעיתים קרובות, נכדים חדשים מחזקים ומקרבים את מערכות היחסים בתוך המשפחה. מלבד זאת, למערכות היחסים בין הסבים והסבתות לבין הנכדים עשויה להיות השפעה חיובית מאוד על התפתחות הילדים. מחקרים בינלאומיים שונים הראו כי ילדים שנהנו ממערכת יחסים חמה עם סבא או סבתא מתאוששים טוב יותר מהעליות והירידות בחיים. הדבר נכון לכל המשפחות, אך בעיקר לילדים במשפחות בסיכון גבוה – לדוגמה, ילדים עם מוגבלויות וילדים במשפחות אחרי פרידה.

גם מערכות היחסים יכולות להשתנות, וייתכן שתגלו שמקומכם כסבא וסבתא הוא משמעותי מאוד כשילדכם מתמודדים עם פרידה או גירושים. מתן תמיכה לנכד ולהוריו בתקופות כאלה תעזור לכולם להסתגל לשינויים.

לטפל בעצמכם

רוב הסבים והסבתות עדיין בריאים ופעילים כשנכדיהם צעירים, אך לחלקם יש בעיות בריאותיות. נוסף על היותכם סבא וסבתא, יש לכם בוודאי מחויבויות אחרות – למשל, עבודה, טיפול בהורה קשיש או סתם צורך ליהנות מזמנכם הפנוי.

חשוב לטפל בעצמכם ולהמשיך בשגרת התעמלות קבועה, מנוחה ותזונה בריאה, כדי שתוכלו לעמוד בקצב של הנכדים ופשוט ליהנות מהחיים.

טיפים: איך להיות סבא וסבתא

הנה כמה רעיונות שיעזרו לכם לשמור בתפקידכם כסבא וסבתא:

  • לפני שהנכד שלכם נולד, דברו עם ההורים לעתיד על רגשותיכם. הקשיבו למה שהם חושבים על תפקידכם וכיצד תוכלו לעזור, וספרו להם מה אתם חושבים. הפגינו עניין וספרו להם מה הציפיות שלכם ומה תוכלו לעשות.
  • אף אחד לא מרוויח אם תשחקו את עצמכם עד כלות. לכן, היו חיוביים בנוגע לתרומה שתוכלו לתת, אבל גלויים וכנים – ספרו לילדיכם על מצבכם הבריאותי, על רמות האנרגיה שלכם ועל המחויבויות האחרות שלכם.
  • ברגע שנכדכם יגיע לעולם, הדברים עשויים להשתנות. ייתכן שההורים החדשים יזדקקו למעט יותר עזרה או להפך – לזמן ביחידות עם התינוק שלהם, כדי לגלות את עצמם כהורים.
  • אם יש לכם כמה נכדים, התייחסו לכל אחד מהם כאל אדם נפרד כדי שירגישו כמה הם מיוחדים בעיניכם.
  • משחק ובילוי עם הנכד יעזרו להתפתחותו. אחד המחקרים הראה קשר בין התפתחות המוח של ילדים בני שבעה חודשים לבין ההזדמנויות שקיבלו לפגוש ולשחק עם הסבים והסבתות שלהם באופן קבוע.
  • עם המשך התבגרותכם, או אם יש לכם בעיות בריאותיות שונות, ייתכן שתצטרכו להתאים את המפגשים עם הנכדים ולמצוא פעילויות שקטות יותר. אפשר למשל לקרוא יחד, או לשחק במשחקי קופסה.
  • הרפו מעט מהסטנדרטים הקשוחים שלפיהם אתם מנהלים את משק הבית שלכם. הרחיקו חפצים יקרים. זה יאפשר לכם ליהנות מהזמן עם הנכדים. מניסיונכם כהורים, אתם יודעים כמה קצרות השנים האלה.
  • מושגי גידול הילדים והמחקרים בוודאי השתנו מאז שילדיכם היו צעירים. תוכלו לקרוא עוד על המושגים הנוכחיים במאמרים לטפל בעצמכםהתפתחות ילדים: חמש השנים הראשונותשינההתנהגותמשמעת ועוד.

©  raisingchildren.net.au, המידע תורגם ונערך באישור האתר Raising Children Network