דמיון ויצירה אצל פעוטות

הפעוט שלכם חוקר את העולם באמצעות משחק ויצירתיות. הנה כמה רעיונות למשחק ולפעילויות יצירתיות שימריצו את דמיונו של הפעוט.

משחק ודמיון אצל פעוטות

הפעוט שלכם הוא כמו מדען קטן – הוא מתנסה, צופה, בודק ובוחן רעיונות חדשים, ומנסה להבין את הפתרון לשאלות גדולות בנוגע לעצמו ולעולם שבו הוא חי. כל סוגי המשחק – לבד או עם אחרים, משחק חופשי ומשחק מכוון – חיוניים ללמידה של הפעוט, ומשפרים את הדמיון והיצירתיות שלו.

דמיונו של הפעוט: למה לצפות

ילדכם מלא ברעיונות ובמחשבות יצירתיים, והוא ישמח להביע את כולם במשחק. סביר להניח שהפעוט שלכם ייהנה:

 • לשחק בצורה מבולגנת
 • לשיר שירים וחרוזים בקול רם
 • “לנגן” מוזיקה ולרקוד
 • להעמיד פנים ולחקות את התנהגותם של מבוגרים וילדים גדולים יותר.

הפעוט שלכם הוא חקיין נלהב שמשתמש ביכולת החיקוי שלו כדי ללמוד מאחרים. עד גיל שנתיים, סביר להניח שתראו אותו מקשקש בטלפון, מבשל ארוחה מעלים ודשא בחצר, ומחקה את הפעולות של אנשים סביבו.

בסביבות גיל 15 חודשים הוא יתחיל להתחפש ולהעמיד פנים. הוא עשוי להעמיד פנים שהוא מבשל, מנקה או מסדר את הבית, או לצעוד בחצר האחורית כמו לוחם אש. אם תספקו לו שפע של אביזרים, כמו בגדים וכובעים ישנים, סביר להניח שהפעוט שלכם ייהנה להעמיד פנים שהוא מבוגר.

הוא יתחיל להראות העדפה לצבע מסוים, ולרצות למשל לבחור בצבע הכחול או במכנסיים הכתומים, וייתכן שיעדיף סוג מסוים של יצירה, כמו משחק בחמר, בבצק או בצבעי גואש.

מוזיקה מכל הסוגים תעזור לפעוט לדמיין דברים נפלאים, ולהרגיש שהוא עף או צף בחלל. עוד פעילויות משחקיות שילדים אוהבים הן ריקוד ושירה בקול רם למשמע שירים אהובים, התזת מים או שפיכתם, משחק בחול ומשחק בצבעי אצבעות או בהונות.

הפעוט שלכם ירצה “לעזור לכם” במטלות הבית וכשאתם יוצאים לקניות, ויהיה גאה מאוד בעצמו אם תתנו לו. הוא יכול לעזור לכם לבשל – בהשגחה מלאה, כמובן. גם אם הוא עושה בלגן, זהו חלק מההנאה והלמידה.

כשילדכם באמבטיה, תנו לו לחקור ולשחק במים. הוא ייהנה למזוג מים ממיכל אחד למיכל אחר, לראות מה קורה כשסירה מתמלאת במים, ולהתנסות בהתזת מים על הפנים. עם זאת, תמיד השגיחו על הפעוט כשהוא משחק בקרבת מים. פעוטות הם חקרנים וחסרי פחד מטבעם, ולכן הם נמצאים בסכנת טביעה גדולה יותר.

רעיונות למשחק ולפעילויות יצירתיות עם הפעוט

דמיון ויצירתיות מתפתחים באופן הטוב ביותר באמצעות חוויות חדשות והמון זמן ומרחב. חשוב לתת לילדים לעשות כרצונם בגיל זה, כל עוד הם משחקים בצורה בטוחה. אפשר לעשות דברים רבים כדי לעזור לדמיון של הפעוט שלכם לפרוח:

 • ספרו לו סיפורים וקראו ספרים, בעיקר ספרים המכילים איורים של נופים ויצורים נפלאים, ועלילה מהנה, מטופשת או מרתקת. עודדו את הפעוט שלכם לתרום לסיפור – בקשו ממנו להמציא סוף חדש, למשל, או שאלו אותו מה קורה בהמשך.
 • שחקו מחוץ לבית או צאו להליכה בפארק, על חוף הים או בכל מקום שבו תיחשפו למראות ולצלילים חדשים. אספו עלים שנשרו, חפשו חרקים או יצורים זעירים אחרים והתבוננו בצבעי האבנים השונות בחצר.
 • דקלמו שירי משחק ושירו שירים.

עשו כמה פעילויות מהנות ומלמדות:

 • שחקו בתחפושות עם בגדים ישנים, תיקים וכובעים שאינכם משתמשים בהם עוד.
 • נגנו בכלי נגינה או האזינו למוזיקה.
 • מגיל 12 חודשים, אפשר לשחק במים: כל מה שהפעוט צריך הוא דלי מים עם בועות וכמה כוסות פלסטיק. עם זאת, השגיחו על ילדכם כדי לבלות בבטחה עם המים.
 • שרבטו בצבעים על נייר.
 • תנו לילדכם צעצועים כמו קוביות וקופסאות קרטון, שמעודדים משחק פתוח.
 • הימנעו ממסכים ככל האפשר. לילדים בני פחות משנתיים, מומלץ שלא לאפשר זמן מסך בכלל. ילדים בני שנתיים עד חמש יכולים לצפות במסך לא יותר משעה ביום.

כל ילד מתפתח בקצב שלו. אם אתם מודאגים בנוגע להיבט כלשהו בהתפתחותו של ילדכם, כדאי לפנות לאחות טיפת חלב או לרופא הילדים.

© raisingchildren.net.auהמידע תורגם ונערך באישור האתר Raising Children Network.