משחק מחוץ לבית

משחק מחוץ לבית הוא חלק גדול וחשוב בתהליכי הגדילה, הלמידה, ההתפתחות והרווחה של ילדכם.

מדוע חשוב כל כך לשחק בחוץ

המשחק מחוץ לבית מאפשר לילדכם לחקור את סביבתו הטבעית ולצאת להרפתקאות. הוא יכול לשחק במשחקים שהוא אוהב, לבחון את גבולותיו הגופניים, להביע את עצמו ולבנות את הביטחון העצמי. משחק בחוץ הוא גם מלוכלך יותר – ובדרך כלל, מלוכלך יותר הוא גם כיפי יותר! מחוץ לבית יש לילדכם יותר מרחב וחופש לתנועות גדולות כגון ריצה, קפיצה, בעיטה וזריקה. הפעילויות הגופניות הללו טובות לבריאות, לכושר ולהתפתחות הגופנית של ילדכם.

בילוי זמן מחוץ לבית יכול להפחית את סיכויו של ילדכם להיות קצר רואי (בשל הקשר שבין תאורה מעומעמת במקום סגור בהשוואה לחשיפה לאור יום, והסיכון להתפתחות קוצר ראיה), והמשחק הבטוח בשמש יכול להועיל לו, כיוון שחשיפה מתונה לשמש מעלה את רמת הוויטמין D בדם.

רעיונות למשחקים בחוץ

כדאי לעודד את ילדכם לשחק מחוץ לבית כמה פעמים ביום. זה לא צריך להיות מאורע גדול, בעיקר אם יש לכם חצר. לפעמים – ובעיקר אם יש לכם ילדים גדולים יותר – כל שעליכם לעשות הוא לעודד אותם לצאת החוצה ולראות איך הם מתחילים לשחק. עם זאת, יש להשגיח על ילדים קטנים שמשחקים בחוץ מפני סכנות פוטנציאליות. רוב הילדים הקטנים אוהבים “לעזור”. כלומר, משחק מחוץ לבית יכול לכלול מטלות יומיומיות שילדכם יעזור בהן, כגון ניכוש עשבים, השקיית העציצים או גינת הירק ותליית הבגדים על החבל.

אפשר לשחק בחוץ בקלות ובזול גם אם אין לכם חצר, למשל בפארק המקומי או במגרש המשחקים. במקומות כאלה יש מקום רב יותר להתרוצץ, וילדכם יכול לפגוש ילדים נוספים. בדרך לפארק, במיוחד אם אתם הולכים ברגל, תוכלו ללמד את ילדכם על בטיחות בדרכים. אפילו ילדים קטנים מאוד יכולים לרדת מהטיולון וללכת מעט. ההליכה המשותפת מראה לילדיכם שגם אתם מעריכים את הפעילות מחוץ לבית ונהנים ממנה. כמו כן, מחוץ לבית אפשר לרכוב על אופניים או על קורקינט. כשילדכם יגדל, תוכלו לעודד אותו לנסות להשתתף בפעילות מובנית מחוץ לבית, כגון חוג ספורט לילדים.

משחק מחוץ לבית בגילאים שונים

משחק מחוץ לבית עוזר לתינוק שלכם ללמוד על האזורים השונים שבהם הוא נמצא, ולהרגיש יותר בנוח בעולם שסביבו. מחוץ לבית יוכל התינוק:

 • לשכב על הבטן על שמיכה או מגבת
 • לזחול על הדשא, מתחת לרהיטי הגינה או דרך קופסאות ישנות, ועל משטחים שונים (חול, דשא, אספלט, כורכר ועוד)
 • לצפות בעצים מתנועעים ולהאזין לציפורים
 • להתבונן במכוניות בצבעים שונים, בשלטי רחובות ובאיתותי הרמזור.

פעוטות נלהבים תמיד לחקור את העולם שסביבם ולבחון את המיומנויות הגופניות המשתפרות שלהם. הפעוט שלכם ייהנה:

 • לזרוק כדורים ולרדוף אחריהם
 • לגלגל, לדחוף או למשוך צעצועים וחפצים שונים למרחקים גדלים והולכים, ועל משטחים שונים
 • ללכת, לרוץ או לקפוץ בשלוליות, מסביב לעצים, מעל אבנים או סדקים במדרכה, או לעבר חפצים אהובים
 • לשחק בחול, בבוץ או בכמויות קטנות של מים (אולם זכרו לפקח תמיד על משחק במים כדי למנוע תאונות טביעה).

ילדים בגיל הגן לומדים לשחק עם ילדים אחרים. בתקופה זו הם מתלהבים מאוד ממשחקי “כאילו”. תוכלו להפיק את המיטב משלב זה במשחקים בחוץ כגון:

 • משחקי תופסת, מחבואים או מסירות בכדור
 • זחילה דרך מנהרות או טיפוס על גזעי עצים שנפלו
 • משחקי תנועה עם עלים, פרחים, צעיפים או סרטים צבעוניים
 • בניית טירה מקופסאות, סלי בגדים או ציוד וריהוט גינה.

ילד בגיל בית הספר כבר משחק במשחקים מכוונים יותר כגון חוגי ספורט, אך עדיין חשוב לפנות זמן שבו ישחק במשחק חופשי מחוץ לבית. בגיל זה, ילדכם עדיין ייהנה:

 • לבנות וליצור עם ציוד, ריהוט או דברים אחרים שאפשר למצוא מחוץ לבית
 • לשחק תופסת או תופסת צבעים
 • לטפס על עצים.

גם במזג אוויר חורפי או גשום לא חייבים להישאר בבית – למעשה, מזג האוויר הזה דווקא יכול להצית את הדמיון והיצירתיות של ילדכם. אפשר לצאת להליכה עם מטרייה ומעיל, להתבונן בעלים צפים אחרי הגשם ולקפץ בשלוליות במגפי גומי.

מכות וחבלות כשמשחקים בחוץ

אך טבעי שתדאגו שילדכם ייפגע כשהוא משחק בחוץ. לפעמים ילדכם יחשוש לנסות דברים חדשים. זהו חלק בלתי נפרד מהמשחק מחוץ לבית, ומומלץ שלא לתת לדאגות אלה למנוע ממנו את המשחק.

כשהוא משחק בחוץ הוא יכול לבחון את גבולותיו, לרוץ מהר יותר, לטפס גבוה יותר ולקפוץ רחוק יותר. ייתכן שהוא יבכה מעט, יישרט או ייפול, אך “המשחק המסוכן” הזה יעזור לו ללמוד מטעויות ולחזור לשחק.

ילדים שלא קיבלו הזדמנות לשחק מחוץ לבית נוטים להיפצע באופן חמור יותר כשהם מתנסים במשחק בחוץ. התנסויות במשחק “מסוכן” הן חלק חשוב מאוד מהאופן שבו ילדכם לומד ומתפתח. הן עוזרות לו להבין את גבולותיו, לחשוב בעצמו, להתמודד עם אתגרים ולבנות את הביטחון העצמי.

© raisingchildren.net.auהמידע תורגם ונערך באישור האתר Raising Children Network.