פעילות גופנית: להתגבר על המכשולים

כדי להכניס את הפעילות הגופנית לשגרת יומו של ילדכם, כל מה שצריך הוא לאתר את המכשולים ולהבין כיצד להתגבר עליהם. הנה כמה מהמכשולים הנפוצים, ורעיונות שיעזרו לכם לדלג מעליהם בקלות.

זמן מסך

זמן מסך הוא אחד המכשולים הגדולים ביותר בדרך לפעילות גופנית של ילדים. זהו הזמן שבו הילדים מבלים כשהם מתבוננים או משתמשים במסכים אלקטרוניים – טלוויזיה, מחשב, טאבלט, סמארטפון ומשחקי וידיאו.

זמן המסך גורם לילדים לשבת לפרקי זמן ארוכים, כלומר, מונע מהם לקבל את הפעילות הגופנית שהם זקוקים לה ותורם לבעיות בריאות. הילדים מעדיפים כמעט תמיד פעילויות הקשורות לזמן מסך על פני יציאה לשחק בחוץ, והם מפתחים את ההרגלים האלה כבר בגיל צעיר מאוד.

הגבלת זמן המסך

סגנון חיים משפחתי בריא כולל קביעת מגבלות על זמן המסך היומי ועמידה בהן.

 • ילדים בני פחות משנתיים אינם צריכים לקבל זמן מסך בכלל.
 • ילדים בני שנתיים עד חמש יכולים לצפות במסך לא יותר משעה ביום.
 • ילדים בני חמש ויותר יכולים לצפות במסך לא יותר משעתיים ביום.

כל משפחה תסתדר היטב עם סדרה שונה של כללים ומגבלות. הנה כמה רעיונות להגבלת זמן המסך שתוכלו לנסות במשפחתכם:

 • הגבילו את זמן המסך אחרי בית הספר – לדוגמה, תוכנית טלוויזיה אחת, ואז לצאת לשחק בחוץ.
 • קבעו כמה ימים בשבוע שבהם לא משתמשים במסך בכלל.
 • הקליטו תוכניות טלוויזיה אהובות וצפו בהם כאשר אי אפשר לצאת לפעילות גופנית – לדוגמה, לעת ערב, כשמחשיך.
 • דברו עם מבוגרים אחרים שמשגיחים על ילדכם, ובקשו מהם להגביל את זמן המסך. למשל, אם ילדכם מבקר בבית של חבר, תוכלו לבקש מהוריו של החבר ליידע אתכם כמה זמן ישבו מול המסך. כך תוכלו להתאים את זמן המסך שילדכם יקבל בבית באותו יום.
 • השתדלו שלא להשאיר את הטלוויזיה דלוקה ברקע, כיוון שהיא עלולה להפריע לריכוז בפגישות חברתיות.

כשאתם בודקים כמה זמן מסך ילדכם מקבל, חשוב לכלול גם את הזמן שבו הוא משתמש במחשב, בטאבלט או במכשירים אחרים. ישנם משחקי וידיאו שגורמים לילדים לזוז ולנוע. העדיפו בחירת משחקי וידאו ומחשב אינטרקטיביים המשלבים גם תנועה (ב- will, XBOX   ודומיו). אמנם הם אינם תחליף מושלם לפעילות מחוץ לבית, אך הם עדיפים על פני משחקים בהם מופעלות אצבעות הידיים בלבד…

עגלות, טיולונים ומושבים לתינוק

ישיבה ממושכת בעגלה, בטיולון או במושב לתינוק ברכב עלולה להקשות על תינוקות ופעוטות להיות פעילים. כשאפשר, תנו לילדכם ללכת במקום לשבת בעגלה או במושב לתינוק. למידע ורעיונות נוספים, קראו את המאמר פעילות גופנית לילדים צעירים.

למצוא מקום לפעילות גופנית

לפעמים קשה להכניס את הפעילות הגופנית לשגרה היומיומית בגלל אילוצי הסביבה, לדוגמה, אם ביתכם קטן ואין בו מרחב רב לשחק. הורים רבים חוששים מהמצב הבטיחותי בשכונה, ולכן הילדים משחקים פחות ברחובות או בפארקים. כמו כן, ישנם שכונות שבנויות כך שבתי הספר והחנויות אינם בטווח הליכה מהבית.

כדי להתגבר על המכשולים הללו, אפשר:

 • לקחת את ילדכם לפארק, למגרש ספורט, לחוף הים, לבית של חבר או בן משפחה, לספרייה, לבית הספר, למתנ”ס אן לכל מקום אחר שבו יש מספיק מרחב לשחק
 • לדבר עם שכנים שיש להם ילדים צעירים ולהשגיח על הילדים במשותף כשהם משחקים ברחוב
 • לחנות במרחק מה מהמקום שאליו אתם צריכים להגיע, וללכת את שארית הדרך יחד עם ילדכם.

פעילות גופנית בעבודה

העומס בעבודה עלול לפעמים לעמוד בדרככם למשחק עם הילדים בחוץ. כדאי לדבר עם הורים אחרים או אנשים אחרים בשכונה, כדי להתארגן ולעזור זה לזה. לדוגמה, תוכלו לקבוע ימים שונים שבהם כל הורה משגיח על קבוצת ילדים שמשחקת בחוץ.

למידע נוסף, קראו את המאמרים על זמן מסך, כיצד לעודד את הילדים לעשות פעילות גופנית ופעילות גופנית לילדים בגיל בית הספר.

© raisingchildren.net.auהמידע תורגם ונערך באישור האתר Raising Children Network.