מה עושים כשההתבגרות המינית מוקדמת או מאוחרת

התבגרות מינית מוקדמת יכולה להתחיל עוד לפני גיל שמונה אצל בנות, או לפני גיל תשע אצל בנים. היא נחשבת מאוחרת אם אין סימנים לתחילת ההתפתחות עד גיל 13 אצל בנות, ו-14 אצל בנים.

התבגרות מינית מוקדמת או מאוחרת

כל ילד שונה. תחילת ההתבגרות המינית מתרחשת בגיל שונה מאוד אצל כל ילד, ואפילו אצל ילדים מאותה משפחה. עם זאת, התבגרות מינית מוקדמת או מאוחרת עלולה להשפיע על ההערכה העצמית ודימוי הגוף של ילדכם. לכן, מומלץ לחפש את הסימנים לכך ובמקרה הצורך, לדבר עם מומחה.

למידע נוסף על השינויים הגופניים הצפויים אצל ילדכם, קראו את המאמר על ההתבגרות המינית. במאמר תמצאו גם את הגיל הממוצע שבו מתרחש כל שינוי.

התבגרות מינית מוקדמת

התבגרות מינית מוקדמת יכולה להתחיל עוד לפני גיל שמונה אצל בנות, או לפני גיל תשע אצל בנים. התבגרות מינית מוקדמת נפוצה יותר אצל בנות מאשר אצל בנים, והסיבות לה כוללות השמנת יתר, גנטיקה משפחתית ולעתים נדירות, חוסר איזון הורמונלי.

אצל רוב הילדים, ובעיקר אצל בנות, לא נמצאת כל סיבה ברורה. אם אתם מבחינים בסימנים להתבגרות מינית מוקדמת, פנו קודם כל לרופא המשפחה שלכם שינסה לברר את הסיבה לכך וייתן טיפול מתאים או הפנייה לאיש מקצוע מתאים, במקרה הצורך.

ילדים שהתבגרותם המינית החלה מוקדם עלולים:

  • לסבול מהצקות
  • לחוש מודעים מאוד לעצמם
  • לסבול מדימוי גוף נמוך
  • להתחיל לחקור את המיניות שלהם בגיל צעיר יותר
  • להיראות גבוהים מכפי גילם, ולהפסיק לצמוח לגובה לפני חבריהם
  • לקבל יחס שמתאים לילדים גדולים יותר ממבוגרים וילדים אחרים.

בנות שמתפתחות מוקדם נוטות לסבול מדימוי עצמי נמוך ומרמות גבוהות יותר של דיכאון, חרדה והפרעות אכילה. בנים שמתפתחים מוקדם נהנים דווקא מדימוי עצמי גבוה יותר ומפופולריות בקרב חבריהם.

אם ילדכם התחיל את ההתבגרות המינית מוקדם, חשוב שתסבירו לו מה מתרחש בגופו ותענו על שאלותיו. אמרו לו שגופו מושלם בדיוק כפי שהוא. יכול להיות שילדכם ירצה לדבר עם היועץ בבית הספר או הרופא.

התבגרות מינית מאוחרת

התבגרות מינית נחשבת מאוחרת אם אין סימנים לתחילת ההתפתחות עד גיל 13 אצל בנות, ו-14 אצל בנים. נערה שמראה סימנים להתבגרות מינית אך אינה מקבלת את הווסת הראשונה עד גיל 16 נחשבת כבעלת התבגרות מאוחרת.

התבגרות מאוחרת  נובעת ברוב המקרים מגנטיקה משפחתית. אם אתם או מישהו ממשפחתכם חווה התבגרות מאוחרת, סביר יותר להניח שגם ילדכם יתבגר מאוחר. בני הנוער מדביקים בדרך כלל את הפער עם חבריהם – הם פשוט מתחילים להתפתח מאוחר יותר.

עם זאת, הם עשויים לחוש מודעים לעצמם ונבוכים כיוון שאינם מפותחים כמו חבריהם. לדוגמה, מחקרים מצאו כי בנים שמתחילים את גיל ההתבגרות המינית מאוחר נוטים לסבול מהערכה עצמית נמוכה יותר מבנים אחרים בגילם. דברו עם ילדכם על גופו ועל רגשותיו, והבטיחו לו שהוא ידביק את הפער בסופו של דבר.

התבגרות מאוחרת יכולה לנבוע גם מגורמים סביבתיים כגון תזונה גרועה או לחץ חריף. הפרעות אכילה הן גורם משמעותי נוסף לעיכוב בהתפתחות המינית, שכן החסך הקלורי משפיע מאוד על גופם של המתבגרים. באותו האופן, גם מתבגרים העוסקים בספורט בצורה אינטנסיבית יכולים להימצא בחסך קלורי וכך לגרום לעיכוב דומה. גורמים נוספים ונפוצים פחות הם מחלות כרוניות, בעיות הורמונליות והפרעות גנטיות שונות. אם ילדכם מודאג, פנו לאיש מקצוע.

אך טבעי שהורים חוששים כאשר ההתפתחות הגופנית של ילדם אינה דומה לזו של אחרים. אם אם חושבים שילדכם מתפתח מוקדם או מאוחר, בדקו איתו כיצד הוא מרגיש. לאחר כן, פנו לקבלת עזרה מקצועית מרופא המשפחה או מומחה.

©  raisingchildren.net.au, המידע תורגם ונערך באישור האתר Raising Children Network