ההתבגרות המינית אצל בנים ובנות

גיל ההתבגרות המינית הוא תקופה של שינויים אדירים בתוך גופו של ילדכם ומחוצה לו. מאמר זה ידריך אתכם בנוגע לשינויים העיקריים שחלים בגיל ההתבגרות אצל בנים ואצל בנות.

מהי התבגרות מינית?

גיל ההתבגרות המינית הוא תקופה שבה ילדכם עובר סדרת שינויים משמעותיים, טבעיים ובריאים. השינויים הגופניים, הפסיכולוגיים והרגשיים האלה מאותתים שילדכם עובר מילדות לבגרות. ההתבגרות המינית מתחילה כאשר השינויים במוחו של ילדכם גורמים לשחרור של הורמוני המין לשחלות (אצל בנות) ולאשכים (אצל בנים). תחילת ההתבגרות המינית וקצב השלבים שלה משתנים מאחד לאחד, אך כוללים:

באופן כללי, גיל ההתבגרות המינית מתחיל בדרך כלל בסביבות גיל 11-10 אצל בנות, ו-13-11 אצל בנים. עם זאת, הוא יכול להתחיל גם בגיל 13-8 אצל בנות או 14-9 אצל בנים. תקופת ההתבגרות המינית יכולה להסתיים בתוך 18 חודשים ועד חמש שנים. גם במקרה זה, הטווח הוא נורמלי לגמרי.

כל ילד שונה. לגורמים כמו גנטיקה, תזונה וחברה יש תפקיד חשוב בתחילת ההתבגרות המינית. אי אפשר לדעת מתי בדיוק ילדכם ייכנס לגיל זה. השינויים המוקדמים שמתרחשים במוחו של ילדכם ורמות ההורמונים שלו אינם נראים מבחוץ, ולכן קל לחשוב שגיל ההתבגרות עוד לא החל.

רבים חושבים שגיל הנעורים חייב להיות תקופה קשה, ושכל בני הנוער חווים מצבי רוח משתנים ומתנהגים בדרכים מאתגרות. למעשה, מחקרים מראים כי רק 5%-15% מבני הנוער עוברים סערה רגשית חריפה בגיל זה, מתחילים למרוד או נכנסים לעימותים חמורים עם הוריהם.

גיל ההתבגרות בנות – למה לצפות בהתבגרות מינית אצל בנות

בגיל ההתבגרות המינית עובר גופן של בנות כמה שינויים אופייניים.

גיל 11-10

 • השדיים מתחילים להתפתח. זהו הסימן הגלוי הראשון לכך שגיל ההתבגרות המינית החל. השד הימני והשד השמאלי עשויים שלא לגדול באותה מהירות. לעתים קרובות, השדיים נוטים להיות רגישים מעט בזמן ההתפתחות.
 • בתכם תעבור פרץ גדילה ותגבה. חלקים מסוימים מגופה – כמו ראשה, פניה וידיה – עשויים לגדול מהר יותר מהגפיים ומפלג הגוף העליון, וכנראה שלזמן מה, היא תיראה מעט לא פרופורציונלית. בנות גובהות בממוצע 20-5 ס”מ בתקופה זו. בדרך כלל, בנות מפסיקות לגדול בסביבות גיל 17-16.
 • צורת הגוף של בתכם תשתנה אף היא. לדוגמה, הירכיים שלה יתרחבו.
 • שיער הערווה יתחיל לצמוח. עם הזמן, הוא יהפוך לכהה ולעבה יותר.

גיל 14-12 (כשנתיים אחרי תחילת התפתחות השדיים)

 • שיער יתחיל לצמוח בבתי השחי.
 • חלק מהבנות יגלו הפרשה שקופה או לבנבנה מהנרתיק לפני קבלת הווסת. אם בתכם מדווחת על גירודים, כאב או ריח רע או חזק, פנו לרופא.
 • הווסת (המחזור החודשי) מתחילה להופיע. הווסת היא רירית ודם מן הרחם, שנוזלים מן הנרתיק כל חודש. ייתכן שבתכם תסבול מכאבים לפני הווסת ובמהלכה, כגון כאבי ראש או התכווצויות בבטן. אלה כאבים טבעיים. בהתחלה, הגעת הווסת תהיה בלתי סדירה.

גיל ההתבגרות בנים – למה לצפות בהתבגרות מינית אצל בנים

בגיל ההתבגרות המינית עובר גופם של בנים כמה שינויים אופייניים.

גיל 13-11

 • האשכים והפין מתחילים לגדול. אחד האשכים עשוי לגדול מהר יותר מהשני.
 • שיער הערווה יתחיל לצמוח. עם הזמן, הוא יהפוך לכהה ולעבה יותר.

גיל 14-12

בנכם יעבור פרץ גדילה ויגבה. חלקים מסוימים מגופו – כמו ראשו, פניו וידיו – עשויים לגדול מהר יותר מהגפיים ומפלג הגוף העליון, וכנראה שלזמן מה, הוא ייראה מעט לא פרופורציונלי. בנים גובהים בממוצע 30-10 ס”מ בתקופה זו. בדרך כלל, בנים מפסיקים לגדול בסביבות גיל 20-18.

גיל 15-13

שיער מתחיל לצמוח על חלקים נוספים בגופו של בנכם – בבתי השחי, על הפנים ועל שאר הגוף. שיער רגליו וזרועותיו מתעבה. שיער גופם של חלק מהצעירים ממשיך לגדול גם בתחילת שנות העשרים.

גיל 14-13

 • גופו של בנכם יתחיל לייצר טסטוסטרון, המגרה את האשכים לייצר זרע.
 • הוא יתחיל לקבל זקפה ולפלוט זרע. במהלך תקופה זו, הזקפה יכולה להתרחש בלי שום סיבה. פליטת זרע בזמן השינה נקראת לעתים קרובות קרי לילה או “חלום רטוב”.

גיל 15-14

חלל הגרון (הגרוגרת או בית הקול) נהיה בולט יותר וגדול יותר. קולו של ילדכם “יישבר” בהתחלה, ובסופו של דבר יהפוך לעמוק יותר. קולם של נערים יכול לעלות ולרדת ללא שליטה, לפעמים אפילו באותו משפט. עם הזמן, זה יפסיק.

טיפים להתמודדות עם השינויים בגוף

בנות

 • דברו עם בתכם על חזיות. חלק מהבנות יבקשו ללבוש חזייה לפני שהן באמת צריכות, אולי בהשפעת חברות שלובשות חזייה. אם יש לכם התנגדות לכך, אפשר להתפשר על גוזייה או חזיית ספורט.
 • ישנם מצבים בהם החזה של בתכם יכול להסב לה אי נוחות או מבוכה, למשל במקרים של א-סימטריה חריגה, פטמה שלישית וכו’. חשוב מאוד להיות מודעים לכך ובמידת הצורך לפנות לייעוץ רפואי. בחלק מהמקרים ניתן גם לשקול ניתוח קוסמטי.
 • הציעו לבתכם להשתמש במגן תחתון אם יש לה הפרשה שקופה או לבנבנה מהנרתיק, ואם זה מטריד אותה.
 • הכינו אותה לקבלת הווסת בפעם הראשונה: כדאי להחזיק ערכת חירום עם תחבושות היגייניות או טמפונים ותחתונים נקיים – אפשר להטמין אותה בדיסקרטיות בתוך קלמר – ולשים בתיק בית הספר. יש בנות שחוששות שהווסת הראשונה תופיע לפתע פתאום ותהיה מביכה מאוד. הבטיחו לה שהווסת הראשונה היא בדרך כלל קלה מאוד. ערכת החירום תהיה מועילה גם במקרה של מחזור לא סדיר.
 • כדאי להחזיק כמה עזרים להקלת כאבים לזמן המחזור. אפשר לשים בקבוק מים חם על הבטן התחתונה. חלק מהבנות נעזרות בפעילות גופנית, ואחרות משתמשות במשככי כאבים כגון איבופרופן (אדביל/ נורופן/ אדקס). אם בתכם סובלת מכאבים חמורים וקבועים במהלך המחזור, פנו לרופא לקבלת תרופות מרשם.

בנים

 • אם האשכים של בנכם מתפתחים בצורה בלתי שווה, הרגיעו אותו ואמרו לו שבדרך כלל, האשכים של גברים אינם באותו גודל. לעתים קרובות, אחד מהם תלוי נמוך יותר מהשני.
 • אם בנכם חווה זקפות בלתי צפויות, אמרו לו שלרוב, איש אינו שם לב. הזקפה תיעלם עד מהרה.
 • גם לבנים יש שדיים: אם החזה של בנכם נהיה רגיש ואפילו גדל, הרגיעו אותו ואמרו לו שזה טבעי. כ-80% מהבנים מגלים שהחזה שלהם כואב ומתחיל לגדול בצד אחד או בשני הצדדים. אך טבעי שבנכם יהיה נבוך או מודאג מכך. עם זאת, הבטיחו לו שתופעה זו נהיית בולטת פחות באמצע גיל ההתבגרות, כשבית החזה של הבנים נהיה רחב יותר. אם התופעה אינה חולפת או מסבה לבנכם מבוכה ואי נוחות רבה, יש לפנות להיוועצות אצל רופא ואולי אף לשקול ניתוח קוסמטי.
 • חלומות רטובים (פליטת זרע במהלך השינה) יכולים להתחיל בגיל ההתבגרות המינית, וזה טבעי ותקין.

שימו לב: במדריך זה הבאנו קווים כלליים בלבד. כל ילד שונה מהאחר, וישנו טווח גדול של מה שנחשב “נורמלי”. אם אתם מודאגים בגלל התפתחותו של ילדכם, דברו עם רופא הילדים.

לדבר על ההתבגרות המינית עם ילדכם

לא תמיד קל לדבר עם ילדים על גופם, אולם חשוב לקיים סדרת שיחות רגועות ופתוחות לפני תחילת גיל ההתבגרות המינית. שיחות אלה יבטיחו שהילדים יקבלו היטב את השינוי כשגופם יתחיל להתפתח. זיכרו כי לא מדובר רק ב”השיחה”, אלא בשיח תמידי ורציף, ולא חד פעמי בלבד.

חשוב להשתמש במילים הנכונות כשמדברים על איברי הגוף, כדי להראות שהשיחה עליהם היא חלק טבעי מהחיים – אין צורך במילים מיוחדות או סודיות. השתמשו בשמות המקובלים לאברי המין של ילדכם, באופן טבעי ומבלי לשדר בושה או נבוכות.

השתמשו בתהליך שלושת השלבים כדי להתחיל את השיחה על ההתבגרות המינית:

 1. בדקו מה ילדכם כבר יודע. לדוגמה, שאלו אותו, “אתם מדברים על ההתבגרות המינית והשינויים שהגוף עובר בבית הספר עם המורים או החברים? מה שמעת? מה אתה יודע?”
 2. ספרו לילדכם את העובדות ותקנו את המידע השגוי. למשל, “כל אחד עובר את השינויים האלה, אבל לא תמיד באותו קצב”.
 3. השתמשו בשיחה כהזדמנות לדבר על הערכים שלכם. לדוגמה, “בגיל ההתבגרות, הרבה מתבגרים מתחילים לאונן. אתה יודע מה זה? זה טבעי, ונפוץ מאוד, וזו  דרך שלעיתים  מאפשרת לבני נוער להתמודד עם התחושות המיניות שלהם”.

נצלו הזדמנויות ללמידה אקראית, זו יכולה להתרחש כאשר הנושא עולה באופן לא מלאכותי, למשל כתגובה לסצינה מסרט או סדרת טלוויזיה שכרגע צפיתם בה ביחד, ספר ששניכם קראתם או תגובה ברדיו כששניכם נוסעים במכונית. שיחה כזו, היא בעלת ערך גבוה, כי היא מחוברת למציאות ולתחומי העניין של הילד.

מומלץ לערוך שיחות חשובות כשילדכם מוכן להקשיב. במהלך גיל ההתבגרות, הילדים נעים בין כמויות אנרגיה מטורפות לבין תחושת עייפות אדירה. זה טבעי, אך אם ילדכם אומר לכם שהוא עייף, ייתכן שהוא לא תמיד פתוח לדבר על דברים חשובים.

ייתכן שלא ירצה לספר לכם הכל, אז נסו שלא לכפות עליו לתקשר איתכם כשאינו רוצה לדבר. גם כאשר מערכת היחסים שלהם עם ההורים מתנהלת על מי מנוחות, אנשים צעירים מעריכים את האפשרות לדבר על דברים באופן חשאי. יכול להיות שילדכם ירצה לדבר עם היועץ בבית הספר או הרופא.

למידע נוסף, קראו כיצד להתמודד עם שיחות קשות.

כיצד לעזור לילדכם במהלך ההתבגרות

הרגעה ועידוד

הבטיחו לילדכם שהתחושות והאתגרים שהוא חווה הם טבעיים לילדים בגילו. הרגיעו אותו שגיל ההתבגרות הוא שלב חשוב ומרגש בחיים – משמעו שהבגרות כבר ממש קרובה. השתדלו שלא להזכיר מהם הזמנים ה”נכונים” או ה”לא נכונים” לכל שינוי.

דוגמה אישית

בני נוער בגיל ההתבגרות מנסים להסתגל לגופם המשתנה, ולכן ילדכם עלול להיות מודע יותר או נבוך לפעמים. קצבי ההתפתחות השונים גורמים לילדים להשוות את גופם עם זה של חברים או ילדים מבית הספר. כדאי להדגיש את העובדה שגופים מגיעים בשלל צורות וגדלים, ולהימנע מלהשוות את גופו של ילדכם למישהו אחר. שמשו דוגמה אישית והראו לו שנוח לכם עם מידת גופכם. הראו לו כיצד אתם אוכלים בצורה בריאה ועושים פעילות גופנית.

פרטיות

חלק מבני הנוער חשים בושה או אשמה בגלל אוננות, או פשוט רוצים יותר זמן לבד. אוננות היא צורת גילוי עצמי טבעית ובריאה. ודאו שלילדכם יש פרטיות ומרחב משלו, ותמיד דפקו על דלתו לפני שאתם נכנסים לחדר.

עוד תמיכה

ילדים שחווים התבגרות מוקדמת או מאוחרת זקוקים לתמיכה נוספת. בנים ובנות שחווים שינויים גופניים בגיל צעיר מאוד עשויים שלא להיות בשלים רגשית, להתבלבל או לדאוג בגלל השינויים. שינויים גופניים מוקדמים או מאוחרים עלולים לגרום מבוכה לילדכם.

הדגישו בכל הזדמנות את העובדה שגופים מגיעים בשלל צורות וגדלים, וגופו מושלם בדיוק כפי שהוא.

התבגרות מינית אצל ילדים עם צרכים מיוחדים

ילדים עם צרכים מיוחדים עוברים בדרך כלל את גיל ההתבגרות באותו אופן כמו ילדים אחרים. לעיתים, ישנו פער בין ההתבגרות המינית, אשר מתרחשת בזמן, לבין ההתבגרות הקוגניטיבית והרגשית. פער זה יכול לעיתים לגרום לחרדה גדולה, בעיקר אצל הורים. לכן, חשוב מאוד לדבר עם נוער בעל צרכים מיוחדים על נושא המיניות ולגשר על הפער הזה.

יש ילדים שחווים התפתחות גופנית מעוכבת בגלל מצבים בריאותיים כרוניים, שעלולים לעכב את תחילת ההתבגרות המינית. האופן שבו ילדכם יתמודד עם ההתבגרות המינית מבחינה רגשית מושפע מהצרכים המיוחדים שלו. איש מקצוע יוכל לענות על כל שאלותיכם בנושא.

השינויים הגופניים במהלך גיל ההתבגרות מעלים מאוד את חשיבותה של היגיינה אישית. אם לילדכם יש מטפל או מבוגר אחר שאחראי על הטיפול בו, דברו איתו על השינויים הגופניים.

©  raisingchildren.net.au, המידע תורגם ונערך באישור האתר Raising Children Network