שינויים גופניים בגיל ההתבגרות

השנים שבין הילדות לבגרות המוקדמת הן תקופה של שינויים מהירים מבחינה גופנית, רגשית, קוגניטיבית וחברתית. גופם של הילדים משתנה בדרכים שונות ובזמנים שונים. אין גוף מתבגר אחד שדומה לאחר. כדי לעזור לילדכם להתמודד עם השינויים הגופניים בגיל ההתבגרות, הסבירו לו מה עומד לקרות בגופו - לפני שהשינויים מתחילים.

שינויים גופניים במהלך גיל ההתבגרות

אצל בנות ניתן להתחיל לראות שינויים גופניים בסביבות גיל 10 או 11, אך הם עשויים להתחיל כבר בגיל שמונה או רק בגיל 13. השינויים הגופניים בהתבגרות המינית כוללים:

 • התפתחות שדיים
 • שינויים בצורת הגוף ובגובהו
 • צמיחת שיער ערווה ובבית השחי, ושיער גוף באיזורים נוספים
 • תחילת הווסת (המחזור החודשי).

אצל בנים ניתן להתחיל לראות שינויים גופניים בסביבות גיל 11 או 12, אך הם עשויים להתחיל כבר בגיל תשע או רק בגיל 14. השינויים הגופניים בהתבגרות המינית כוללים:

 • גדילת הפין והאשכים
 • שינויים בצורת הגוף ובגובהו
 • זקפה עם פליטה
 • צמיחת שיער גוף ושיער פנים
 • שינויי קול.

השינויים הגופניים מתרחשים אצל כל אחד בטווח זמנים רחב. עם זאת, אם אתם חוששים לגבי התפתחותו של ילדכם, דברו עם רופא הילדים. למידע נוסף על שינויים בגיל ההתבגרות, קראו את המאמרים התבגרות מינית והתבגרות מינית מוקדמת ומאוחרת.

עוד שינויים גופניים: בפנים ובחוץ

גופו של ילדכם מתבגר מבחינה גופנית, אך מוחו, מיומנויות החשיבה והעולם הרגשי שלו מתפתחים בקצב אחר. מה שאתם רואים על פני השטח לא תמיד תואם למה שמתרחש מבפנים.

מוח

גיל ההתבגרות הוא תקופה חשובה מאוד להתפתחות המוח של ילדכם. השינויים במוח המתבגר משפיעים על התנהגותו ועל המיומנויות החברתיות שלו. לכן יתחיל ילדכם לפתח שליטה עצמית ומיומנויות טובות יותר בתכנון, פתרון בעיות וקבלת החלטות. תהליך זה יימשך עד תחילת שנות העשרים שלו.

עצמות, איברים ומערכות בגוף

הגודל והיכולת של רבים מאיברי גופו של ילדכם ישתנו בקרוב. ביצועי הריאות משתפרים, האיברים גדלים ועוביין ונפחן של העצמות גדלים. בית החזה והכתפיים מתרחבים אצל בנים. אצל בנות, הירכיים והאגן מתרחבים.

סרבול וקואורדינציה

כיוון שהילדים גדלים מהר כל כך בתקופה זו, מרכז הכובד שלהם משתנה ולמוחם לוקח זמן מה להתרגל. שינויים אלה משפיעים על שיווי המשקל של ילדכם. ייתכן שהוא ייראה לכם מסורבל יותר או שהקואורדינציה שלו תיפגע מעט לזמן קצר, והסיכויים שלו להיפצע גדלים.

חוזק גופני ומיומנויות ספורטיביות

השרירים גדלים ומתחזקים בתקופה זו. תיאום עין-יד ימשיך להשתפר עם הזמן, לצד מיומנויות מוטוריות כגון תפיסת ומסירת כדור.

התבגרות מינית מוקדמת או מאוחרת

בנים ובנות שמתפתחים מוקדם או מאוחר מאוד עשויים לחוש מודעים יותר לעצמם, לחוות הצקות ולסבול מבעיות הקשורות לדימוי גוף. בנות נוטות לצמצם את הפעילות הגופנית, למרות שהן חזקות יותר, בגלל עניינים כגון דימוי גוף ודימוי עצמי הקשור למגדר. בנים שמתפתחים גופנית מוקדם יחוו פרץ גדילה מוקדם יותר. הם עשויים להיות גדולים וחזקים יותר מחבריהם לתקופה מסוימת. בנים שמתפתחים גופנית מאוחר נמצאים בסכנה לסבול מבריונות או מהצקות, ועשויים להתעניין פחות בפעילות גופנית. הזכירו לבנכם שכוח וגובה אינם חשובים לכל הפעילויות. עודדו אותו למצוא תחומי עניין אחרים, לא רק ספורט שדורש גובה וחוזק.

תזונה ומשקל

ילדכם יעלה במשקל ויפתח צרכים תזונתיים חדשים. הקיבה והמעיים של בני נוער גדלים, והם זקוקים ליותר אנרגיה, חלבונים ומינרלים. מזון עשיר בסידן ובברזל חשובים במיוחד בגיל זה, כדי לתמוך בגדילת העצם ובמחזור הדם.

שינה ומנוחה

דפוסי השינה משתנים, ורבים מהילדים מתחילים להישאר ערים מאוחר בלילה ולהתעורר מאוחר יותר ביום. נוסף על כך, המוח מכוון מחדש את השעון הביולוגי בזמן ההתבגרות המינית, והילדים זקוקים לשינה רבה יותר מאשר בעבר. לא רק אתם מרגישים שקשה יותר לגרום לילדכם להגיע לבית הספר בזמן!

היגיינה

בלוטות הזיעה בבתי השחי ובאזור המפשעה מתחילות לפעול לראשונה בגיל ההתבגרות המינית, ופעולתן עלולה להוביל לריח גוף מוגבר. עודדו את ילדכם להתרחץ מדי יום וללבוש בגדים נקיים באופן קבוע. כל הילדים צריכים לשטוף את המפשעה מדי יום. בנים לא נימולים צריכים לשטוף היטב מתחת לעורלה. כמו כן, מומלץ מאוד להשתמש בדאודורנט.

אקנה ובעיות עור

הבלוטות בעור הפנים, הכתפיים והגב מתחילות לפעול יותר בגיל ההתבגרות המינית, והן מייצרות יותר שומן, מה שעלול להוביל לבעיות עור כגון פצעונים ואקנה. אם אתם מודאגים ממצב עורו של ילדכם, בדקו קודם כל אם הפצעונים או האקנה מטרידים גם אותו. אם כן, דברו עם הרופא. הנחו את המתבגר או המתבגרת לשטוף היטב פנים, רצוי בסבון ייעודי, באופן יומיומי.

מתבגרים עשויים לגלות ששיערם שומני יותר ועליהם לחפוף אותו לעתים קרובות. זה טבעי. אפשר לקנות שמפו לשיער שומני.

טיפולי שיניים

השיניים הטוחנות של ילדכם יבקעו בסביבות גיל 13. הטוחנות האחוריות – שיני הבינה – מופיעות בגיל 14 עד 25. שיני הבינה יכולות לבקוע לבד, בזוגות או ברביעייה – או לא לבקוע בכלל. לא לכולם יש שיני בינה. עודדו את ילדכם לצחצח שיניים פעמיים ביום ולהשתמש בחוט דנטלי מדי יום.

תפיסת גוף

כיום, ילדים חשופים לתכנים פורנוגרפיים מגיל צעיר. תכנים אלו מהווים לעיתים רבות מקור להשוואה עבור בני נוער, בייחוד להתפתחות אברי המין שלהם. שוחחו על הנושא בבית והדגישו עד כמה זהו מקור לא אמין ולא מציאותי. שוחחו על תכנים קשים שילדכם אולי נתקל בהם והבהירו כי יחסים אינטימיים בין אנשים בוגרים אינם נראים כך בדרך כלל. ניתן להדגיש גם כי מריטת שיער הגוף והערווה, באופן שבו הוא מוצג פעמים רבות בתכנים פורנוגרפיים, היא אינה בגדר חובה וכי לכל אדם יש את החופש לבחור כיצד ירצה להיראות ולקיים אינטראקציה מהסוג הזה.

לתמוך בילדכם בזמן השינויים הגופניים

בני נוער מנסים להסתגל לגופם המשתנה, ועלולים להיות מודעים יותר או נבוכים לפעמים. נוסף על כך, הם משווים את גופם לזה של החברים והאחים. ילדים שהתפתחותם אורכת זמן רב יותר בהשוואה לחבריהם עלולים לחוש מתוסכלים או אמוציונליים. אתם או כל מבוגר מתאים אחר יכולים:

 • לספק תמיכה, להרגיע ולהסביר על השינויים הגופניים בצורה עניינית
 • להזכיר להם שהשינויים הגופניים משתנים בין ילד לילד
 • להימנע ממילים כמו “נכון” ו”לא נכון” כשמדברים על התפתחות
 • להימנע מהשוואות בינו לבין אחרים.

הנה כמה רעיונות ושיטות שיעזרו לילדכם לעבור את השינויים בשלום.

שמשו דוגמה אישית בריאה

השתדלו להוות דוגמה אישית בריאה בכל הזדמנות כדי לשפר את דימוי הגוף של ילדכם ואת הגישה שלו. הדגישו את העובדה שגופים מגיעים בשלל צורות וגדלים. אל תשוו בינו לבין גופם של אחרים.

התייחסו לילדכם בדרך שתואמת את גילו

מבחוץ נראה ילדכם גדול ובוגר. מבפנים, ייתכן שעדיין לא פיתח את השליטה העצמית ומיומנויות החשיבה של מבוגר. לעתים יתנהג ילדכם בצורה בוגרת מאוד, ופעמים אחרות ייראה יותר ילדותי ותלוי בכם. חוסר ההתאמה הזה עשוי להקשות עליכם להתייחס אליו כאל אדם מבוגר יותר. זכרו כל הזמן את גילו האמיתי, וצפו אך ורק להתנהגות ולרמת האחריות שמתאימה לקבוצת הגיל שלו.

עודדו אכילה בריאה

סביר להניח שילדכם צריך מזון רב יותר והתיאבון שלו גדל. כדי לעמוד בצרכים התזונתיים לבני נוער בצורה הטובה ביותר, כדאי:

 • לספק גישה למזון ומשקאות בריאים
 • לעודד אכילה בריאה כשיוצאים מהבית
 • לאכול בריא בעצמכם.

עודדו את ילדכם לשמור על דיאטה מאוזנת ובריאה – אכילת יתר וצריכת מזונות ומשקאות בעלי תכולת סוכר ושומן גבוהה עלולות להוביל להשמנת יתר ומשקל עודף בגיל ההתבגרות. בתקופה זו עלולות להתעורר בעיות הקשורות למזון כגון הפרעות אכילה.

תמכו בפעילות הגופנית של ילדכם

הרגלי פעילות גופנית בריאים שנקבעים בילדות ובגיל ההתבגרות נוטים להמשיך גם לבגרות. עזרו לילדכם להיות פעיל, עודדו אותו להשתתף באופן יומיומי בקבוצה או לבדו, בפעילות מחוץ לבית או בתוך הבית. נסו להיות פעילים בעצמכם – למשל, ללכת במקום לנהוג כשמדובר במרחקים קצרים.

עודדו שגרות שינה בריאות

בני נוער זקוקים לשינה ומנוחה בכמות מספקת. היעדר שינה או שינה באיכות גרועה עלולים להשפיע לרעה על מיומנויות החשיבה יכולת הריכוז והביצועים בבית הספר. כך תוכלו לעזור:

 • אכפו שעת כיבוי אורות קבועה
 • עודדו אותו להירגע לפני כיבוי האורות – נסו לשמור על זמן ללא מסכים (כולל טלפונים ניידים) שעה לפחות לפני שעת השינה, ולהימנע ממזון עתיר סוכר ומשקאות שמכילים קפאין
 • ודאו שילדכם הולך לישון בסביבה שקטה, נוחה ומתאימה לשינה, ועודדו אותו לכבות את הטלפון הנייד.

למידע נוסף, קראו את המאמר שינה אצל ילדים בני 15-12.

לעזור לילדכם לשמור על היגיינת שיניים

בגיל ההתבגרות מומלץ לפנות עם ילדכם לרופא השיניים, כדי לקבוע את מצב השיניים בפיו. חזרו שוב ושוב על חשיבותה של ביקורת שיניים קבועה ועל צחצוח שיניים פעמיים ביום ושימוש בחוט דנטלי פעם ביום. אם ילדכם משתתף בספורט שכולל מגע אגרסיבי, דברו עם רופא השיניים ובקשו מגן פה להגנה מפני פציעות.

למידע נוסף קראו על טיפולי שיניים לילדים בני 11-9 ועל טיפולי שיניים לילדים בני 18-12.

לקבל עזרה

כל ילד חווה שינויים גופניים בקצב משלו. אם אתם מודאגים מקצב ההתפתחות של ילדכם או מאופי השינוי, דברו עם רופא הילדים או איש מקצוע אחר.

©  raisingchildren.net.au, המידע תורגם ונערך באישור האתר Raising Children Network