לגדל ילדים עם מיניות בריאה

כדי לגדל ילדים עם מיניות בריאה, לא כדאי להסתפק ב"שיחה גדולה" אחת כשהם מגיעים לגיל ההתבגרות. למעשה, תפקידכם כמחנכים מיניים מתחיל כבר כשילדיכם צעירים מאוד.

מיניות לאורך השנים

כשילדיכם מגיעים לגיל שנתיים, אפשר ללמד אותם מהם השמות התקינים של איברי גופם.

בגיל שלוש או ארבע, ילדים רבים מפגינים עניין במיניות – הם עשויים לגעת באיברי מינם, לשחק “רופא וחולה” עם ילדי הגן, ולשאול את הוריהם איך מגיעים תינוקות לעולם.

עד גיל שמונה לערך, אפשר להתחיל להכין את ילדיכם לשינויים שגופם עתיד לחוות עם הכניסה לבגרות המינית, ולוודא שהם מבינים את העובדות הבסיסיות הנוגעות למין ולהתרבות. כמו כן, תצטרכו לעזור להם להבין רבים מהמסרים הנוגעים למיניות שהם מקבלים מעולם התקשורת סביבם.

לקראת סוף בית הספר היסודי, ועד תחילת התיכון, מתבגרים צעירים זקוקים לעזרה כדי להתמודד עם לחץ חברתי, דימוי גוף ותחושות מיניות.

במהלך שנות ההתבגרות, ילדיכם זקוקים להדרכתכם כדי לקבל החלטות נכונות בנוגע למערכות יחסים, העברת מסרים על גבולות מיניים והתגוננות בפני מצבים לא בטוחים.

מיניות: ערכי המשפחה ורגעים בהם ניתן ללמד

לאורך כל הדרך, הדבר החשוב ביותר שתוכלו לעשות הוא לשתף את ילדיכם בערכים המיוחדים למשפחתכם.

חלק נכבד מהחינוך המיני שלהם יגיע משיעורי ביולוגיה או בריאות בבית הספר, מהטלוויזיה, מאתרי אינטרנט ומספרים שונים. אך רק אתם יכולים להעביר להם את ערכי המשפחה שלכם על מגוון רחב של נושאים מיניים, ובהם תפקידים מגדריים, נטייה מינית, התנזרות, כללי משפחה, דימוי גוף וחברויות. אלו לא יתבצעו באופן חד פעמי על ידי “השיחה” של הכניסה לגיל ההתבגרות, אלא דווקא לאורך זמן, בלמידה משמעותית בהקשרים שונים, לאורך השנים.

כשאתם חושבים כיצד לחלוק עם ילדיכם את ערכי הליבה הללו, נסו לחפש הזדמנויות אקראיות ללמידה – אותם רגעים יומיומיים שבהם אפשר להעלות את הנושאים החשובים בקלות ולשתף את הילדים במחשבותיכם. ערכה של למידה אקראית, המתרחשת בהתאם לגירויים חיצוניים, גבוה יותר, וישמר יותר לאורך זמן, בהשוואה ללמידה מכוונת, בה אתם קובעים “שיחה” עם הילד על נושא מסוים.

לדוגמה, כשאתם עושים אמבטיה לילד הגן שלכם או מחליפים לפעוט חיתול, תוכלו לקרוא בשמם של איברי הגוף ולספר לו כמה נפלא גופו. אם אתם צופים בטלוויזיה עם ילד בגיל בית הספר היסודי, והזוג על המרקע נכנס לחדר השינה – תוכלו לדבר על הערכים שלכם בנוגע לאינטימיות ולמערכות יחסים. אם אתם נוסעים במכונית עם בן ה-11 שלכם ובחדשות מספרים על הפלה – תוכלו לנצל את ההזדמנות כדי לשתף את אמונותיכם בנוגע להריונות לא רצויים.

כשאתם מנצלים הזדמנויות ללימוד, אתם יכולים לתת לילדיכם פיסות מידע קטנות וקלות לעיכול, ולהראות להם שאתם משפחה שאינה מתביישת לדבר על מיניות.

כיצד לדבר על מיניות

להורים לא תמיד קל לדבר עם ילדיהם על מיניות, אך אפשר להיעזר בתהליך בן שלושה שלבים שגורם לכולם להרגיש בנוח, ומתאים לכל הגילאים.

  • ראשית, בדקו מה ילדכם כבר יודע – לדוגמה, “מהיכן אתה חושב שתינוקות מגיעים לעולם?”
  • שנית, תקנו את המידע השגוי והסבירו את העובדות האמיתיות – לדוגמה, “לא, תינוקות לא גדלים בבטן של אמא. הם גדלים במקום מיוחד בגוף של אימא שנקרא רחם”.
  • שלישית, השתמשו בשיחה כהזדמנות להעביר את הערכים שלכם – לדוגמה, “כשמוכנים לטפל בתינוק, היריון הוא דבר נפלא”.

תהליך שלושת השלבים עובד אפילו עם בני נוער. למשל, אתם ובן או בת הנוער שלכם נוסעים במכונית ושומעים הערה טיפשית על אוננות בתוכנית ברדיו. תוכלו לומר, “שמעת על אוננות?” או “מדברים על אוננות בשיעורי חינוך בבית הספר? מה הם אומרים?”

הקשיבו בשלווה לדברים, ותקנו את המידע השגוי: “חלק מהאנשים מאוננים, וחלק לא” (חשוב לציין זאת כיוון שלעיתים קרובות, בני נוער תוהים אם ההרגלים שלהם “שונים” או “נורמליים”). לאחר מכן, הבהירו את דעותיכם באופן ענייני, למשל: “בדרך כלל, אנשים מאוננים לצורך הנאה מינית. האמת היא שאני חושבת שזו דרך שמאפשרת לבני נוער להתמודד עם התחושות המיניות שלהם, בתנאי שזה נעשה בזמן ובמקום מתאימים”. נסו לשמור על פתיחות ושלווה, ואפשרו לילדכם לדבר ולשאול שאלות. חשוב להקשיב היטב.

ברגע שתתרגלו להשתמש בגישת שלושת השלבים הזו לחינוך ילדכם על נושאים חשובים, קל למצוא רגעים רבים שבהם תוכלו ללמד אותם באופן טבעי ונוח.

© raisingchildren.net.auהמידע תורגם ונערך באישור האתר Raising Children Network.