איך לדבר עם ילדים על מיניות

הנה כמה רעיונות שיעזרו לכם לדבר עם ילדכם על מין ועל מיניות בדרך חיובית ובריאה.

איך להסביר לילדים על מיניות

1. שמחו על כך שילדכם שואל.

שאלה על מיניות מצד ילדכם עלולה לתפוס אתכם בהפתעה. אבל במקום להגיד “למה אתה שואל” או לנפנף את הנושא ולהגיד “נדבר על זה כשתהיה גדול”, אמרו משהו כמו “אני כל כך שמח ששאלת”. שמחו שילדכם מרגיש בנוח לשאול אתכם שאלות גם בנושאים כאלה.

2. הציגו את הנושא בעצמכם.

אל תחכו שילדכם יפתח בשיחה. הורים רבים דוחים את השיחה על מיניות על ילדיהם, ומניחים שהם ישאלו כשירצו לדעת משהו. אולם ילדים רבים נמנעים לפתוח שיחה על הנושאים הללו, ואחרים פשוט אינם שואלים הרבה שאלות. האם אתם דוחים שיחות על אמונה דתית, בטיחות אישית ונושאים חשובים אחרים? התשובה, סביר להניח, היא לא – ומיניות אינה צריכה לקבל יחס שונה. באחריות ההורים להציג את הנושא טיפין טיפין, בהתאם לשלב ההתפתחותי של ילדם. ייתכן שילדכם לעולם לא ישאל, אך עדיין חשוב שיידע.

3. היו כנים.

זה בסדר אם אין לכם תשובה לשאלתו של ילדכם. אם אינכם יודעים את התשובה, אמרו לו שתבדקו ותענו בהמשך. אם ילדכם בגיל בית הספר או גדול יותר, תוכלו לחפש את התשובה יחד. אם גיליתם שנתתם לילדכם מידע שגוי, אל תהססו. אמרו לו שטעיתם ושתנסו לתת לו תשובה טובה יותר, עכשיו כשיש לכם זמן לחשוב שוב על השיחה.

4. דברו על רגשותיכם.

מותר להרגיש לא בנוח. הורים רבים מרגישים מוזר לדבר עם ילדיהם על מיניות, כיוון שהוריהם לא דיברו איתם על כך. אין שום סיבה שלא תוכלו להסביר זאת לילדכם. אפשר לומר, “אני לא רגילה לדבר על מין כיוון שסבתא לא דיברה איתי על זה, אבל נראה לי שזה חשוב ואני רוצה שנדבר. זה יהיה קל יותר בהמשך”.

5. חפשו הזדמנויות ללימוד.

הזדמנויות ללימוד עולות באופן טבעי ומספקות הזדמנות טובה לדבר על היבטים שונים של מיניות ונושאים חשובים אחרים. הזדמנויות כאלה הן, למשל, בזמן צפייה בסצנה בתוכנית טלוויזיה או בסרט, שיחה על פעולותיה של אחת הדמויות בספר שאתם קוראים יחד, או כשבן הנוער שלכם מתכונן למסיבה בבית הספר. כך תוכלו לקבל הזדמנות לתת מידע בכמויות קטנות ולחלוק את הערכים המשפחתיים שלכם, בלי להושיב את ילדכם לשיחה רשמית ובלתי נעימה.

6. הקשיבו לילדכם.

נסו מאוד להקשיב לדאגותיו. גלו מה הוא כבר יודע על הנושא שבו אתם דנים. אף שנראה לכם שההתאהבות של בנכם בן העשר בבת כיתתו היא קצת טיפשית, היא חשובה לו מאוד. הנכונות שלכם להקשיב לו בשנותיו בבית הספר היסודי בונה את הבסיס לשיחותיכם כשייכנס לגיל ההתבגרות, ויהיה עליו לקבל החלטות חשובות בנוגע לדייטים ומערכות יחסים מיניות.

7. הסבירו את ערכי המשפחה שלכם.

לא מספיק לדבר על העובדות. נכון, ילדכם צריך לדעת על תהליכי הרבייה וגיל ההתבגרות, אך הוא גם צריך להכיר את ערכי המשפחה שלכם. את העובדות יוכל ללמוד מספרים או בבית הספר, אך רק אתם תוכלו ללמד אותו על הערכים החשובים לכם. חשבו היטב על המסרים שאתם רוצים להעביר לילדכם על מיניות.

8. דברו גם על גברים וגם על נשים.

למדו גם את בניכם וגם את בנותיכם. בבתים רבים, ההורים מלמדים את בנותיהם על גיל ההתבגרות ועל המחזור, אך מניחים שהבנים פשוט יקלטו מה שצריך מחבריהם. גם ילדכם זקוק לחינוך מיני מצד הוריו. החינוך המיני הוא תפקידם של שני ההורים. בבתים רבים זהו תפקידה של האם, ובבתים אחרים, האם מדברת עם הבנות, והאב מדבר עם הבנים. עם זאת, ילדים צריכים לשמוע את נקודת המבט של מבוגרים משני המגדרים. כך הם לומדים שגברים ונשים כאחד יכולים לדבר על מיניות ביחד – מיומנות שחשובה לחייהם כמבוגרים.

9. היו חיוביים.

דברו על ההנאות במיניות. כשמדברים על מיניות עם ילדים, קל מאוד להתמקד בצדדים השליליים של פעילות מינית בלתי מוגנת – ובעיקר כשמדברים עם בני נוער. אך לילדכם מגיע לדעת שהמיניות שלו היא מתנה נפלאה, ושהבעת המיניות באופן אחראי יכולה להיות חלק חיוני ומתגמל מאוד במערכת יחסים בין שני מבוגרים. חלקו את ערכי המשפחה שלכם בנוגע למיניות בריאה ואחראית.

כשמדברים על מיניות בבתים חד-הוריים או בבתים של הורים הומואים או לסביות, כדאי לבקש עזרה מחבר קרוב או מחברים מהמין השני. כך יוכל ילדכם ללמוד כיצד לדבר על הנושא עם גברים ונשים כאחד.

© raisingchildren.net.auהמידע תורגם ונערך באישור האתר Raising Children Network.