הרגלים

לילדים רבים יש הרגלים שונים כגון כסיסת ציפורניים או מציצת אצבע. החדשות הטובות הן שרוב ההרגלים האלה עוברים בעצמם. אם ההרגל אינו עובר מעצמו, הנה כמה צעדים מעשיים שיעזרו לכם.

מהם הרגלים?

הרגל הוא דפוס התנהגותי שמתרחש בקביעות עד שילדכם עושה זאת כמעט בלי לחשוב. אם ילדכם חוזר על פעולה שוב ושוב, כמו משיכת השיער, זהו הרגל. לעיתים קרובות ההרגלים של ילדינו מטרידים או מתסכלים אותנו, אך בדרך כלל אין סיבה לדאוג. ההרגלים שמפתחים ילדים כוללים בדרך כלל נגיעה או משחק באצבעות באחד מחלקי הפנים או הגוף. יש ילדים שמודעים להרגלים שלהם, ואחרים לא.

עם ההרגלים הנפוצים של ילדים נמנים:

 • מציצת אצבע, אגודל או מוצץ
 • כסיסת ציפורניים או העור שמסביב לציפורניים
 • ליפוף השיער על האצבע או משיכתו
 • חיטוט באף או בפצעים
 • חיטוט בשפתיים או בפנים הלחיים
 • לעיסת חפצים כגון עפרונות או בגדים
 • חריקת שיניים.

מדוע הילדים מפתחים הרגלים?

ההרגלים מהווים מקור לנחמה. אחת הדוגמאות הטובות לכך היא מציצה. כשהפעוטות עוזבים את שלב הינקות, הרגלים כגון מציצת אצבע יכולים להיות דרך להרגיע מתח או חרדה.

עם זאת, חרדה אינה הסיבה היחידה לפיתוח ההרגלים. לפעמים, הסיבה היא פשוט שעמום. כלומר, ההתנהגות הזו היא דרך שבה הילדים מעסיקים את עצמם. לדוגמה, אחד המחקרים על ילדים שכוססים ציפורניים מצא כי הכסיסה הופכת לנפוצה יותר כאשר הילדים צופים בטלוויזיה או אינם עושים שום פעילות, ולא כאשר הם מרגישים חרדה.

לעיתים, ההרגלים הם דפוסי התנהגות שמתחילים מסיבות מעשיות אך ממשיכים גם כאשר הסיבה המעשית נעלמה. לדוגמה, ילדים קטנים שסובלים מהצטננויות רבות נוטים לחטט באף כדי לנקות אותו. ילדים שממשיכים לחטט באף גם לאחר שלמדו כיצד לקנח אותו כנראה פיתחו הרגל.

אתם מהווים דוגמה אישית לילדכם. אם אתם רואים שילדכם מתחיל לפתח הרגל, בדקו עם עצמכם אם מדובר באחד ההרגלים שלכם. למשל, מחקרים שונים טוענים כי כסיסת ציפורניים עוברת במשפחה.

שימו לב: חלק מהפעוטות מנחמים את עצמם בהתנהגות נפוצה אך מעט בלתי רגילה כגון נדנודי גוף, הזזת הראש מצד לצד וחבטתו. הרגלים אלה נעלמים בדרך כלל עד גיל שלוש.

שימו לב להתנהגות שנראית כמו הרגל אך עלולה להיגרם ממצב רפואי. לדוגמה, פעולות שמתחילות בפתאומיות – כגון ילד שמושך או ממולל את האוזן – ומשולבות בעצבנות עשויות להצביע על זיהום באוזניים או על בקיעת שיניים.

איך להיפטר מההרגלים

רוב ההרגלים עוברים בעצמם. אם ההרגל של ילדכם מפריע לו בפעילויות היומיומיות, נהיה מביך או גורם לנזק, כדאי לנקוט פעולה.

קחו לדוגמה את מציצת האצבע. מציצת האצבע או האגודל היא פעולה נורמלית ונפוצה. עם זאת, ייתכן שילדכם מוצץ את האצבע כל הזמן. אם המציצה מפריעה לו לדבר או לאכול, או שילדכם סובל מהצקות בגללה, כנראה שהגיע הזמן להיפטר מההרגל.

טיפים לסילוק ההרגלים

 • לפעמים, מספיק רק לתת לילדכם תזכורת עדינה. לדוגמה, אם הוא מוצץ את השרוול, תוכלו לומר לו, “בבקשה אל תלעס את השרוול, זה הורס אותו ולא נעים”.
 • לפעמים, מתן תשומת לב להרגל או התמקדות בו עלולים להחמיר את המצב. הכל תלוי באופן שילדכם מרגיש בנוגע לקבלת תשומת הלב ומגיב לה.
 • נסו לעודד אותו לעשות משהו אחר בזמנים בהם הוא משועמם. לדוגמה, תוכלו לעודד אותו לשחק בצעצוע הכולל חלקים נעים בזמן שהוא צופה בטלוויזיה. אפשר לשחק משחק אצבעות כגון “על הקיר טיפס לו עכביש קטן”.
 • נסו להבין מדוע ילדכם משתמש בהרגל, והציעו לו חלופה. למשל, אם ילדכם מתפתל ומסתובב כשהוא צריך קקי או פיפי במקום ללכת לשירותים, אמרו לו “אתה צריך ללכת לשירותים? תשתמש במילים ותגידי לי”.
 • הרגלים עשויים לבוא בזוגות, כמו מציצת אצבע ומשיכת שיער. כשאתם מפסיקים את מציצת האצבע, גם משיכת השיער עשויה להיפסק.

שבחו את ילדכם כדי לעודד את הפסקת ההרגל. תוכלו להגיד, “זה נהדר, אני ממש יכולה לשמוע את המילים שלך בבירור כשהאצבעות שלך אינן בתוך הפה”.

מתי לקבל עזרה

בסביבות גיל שלוש, מציצת האגודל ומציצת האצבעות עלולות להפריע להתפתחות השיניים של הילדים. אם ילדכם עדיין מוצץ אצבע אחרי גיל שלוש, דברו עם הרופא על שיטות אחרות, כגון שימוש בפלסטר או מריחת לק כגון “מרה”. הלק גורם לטעמן של האצבעות להיות מר.

אם אתם מודאגים שמציצת האצבע של ילדכם מובילה לבעיות, אפשר לפנות לרופא השיניים ולשאול בנוגע להתקן שימנע  את מציצת האצבע. מדובר בהתקן, בדומה להתקן ליישור שיניים, המפריע טכנית למציצת האצבע. מקובל להשתמש בכך רק כמוצא אחרון, לאחר שניסיונות אחרים להפסקת ההרגל כשלו, ויש חשש להתפתחות התקינה של מערכת השיניים.

אם אתם חושבים שהסיבה לפיתוח ההרגל היא חרדה, כדאי לטפל בגורם החרדה. דברו עם הרופא שלכם ובקשו הפניה לאיש מקצוע. לדוגמה, פסיכולוג יוכל ללמד את ילדכם כמה צעדים פשוטים להפסקת ההרגל.

הרגלים: עובדות נוספות

הרגלים אצל ילדים עם צרכים מיוחדים

ילדים עם צרכים מיוחדים עשויים לפתח הרגלים נוספים, או הרגלים מוחצנים יותר. פסיכולוג/פסיכיאטר או מומחה אחר המנוסה בטיפול בילדים עם צרכים מיוחדים יוכל לעזור לכם למצוא מידע נוסף.

הרגל או טיק?

טיקים (או התכווצויות שרירים בלתי רצוניות) אינם הרגלים. אלה הם עוויתות בשרירים שעלולות לגרום לתנועות קופצניות, שנראות כאילו הן אינן בשליטתו של הילד. דוגמאות לטיקים הן מצמוץ חוזר, עוויתות בפנים או טלטול הזרוע או הכתף. יש טיקים שנגרמים מבעיות רפואיות כגון תסמונת טורט, או מלחץ.

הילד עשוי להצליח להפסיק את הטיק לזמן קצר, אך הוא יחזור שוב כשהילד יפסיק לחשוב על כך. אם אתם מרגישים שהטיקים מטרידים את ילדכם, מומלץ לפנות לאיש מקצוע. אפשר להתחיל בפגישה עם רופא הילדים.

© raisingchildren.net.auהמידע תורגם ונערך באישור האתר Raising Children Network.