דיכאון אחרי לידה: שיטות מעשיות לשיפור ההרגשה

השיטות הבאות יכולות לשפר את הרווחה להורים המתמודדים עם דיכאון אחרי לידה, דיכאון קדם לידתי וחרדה.

מצאו מישהו שיקשיב לכם

כדי להתמודד עם חלק מהתסמינים של דיכאון אחרי לידה, כדאי לדבר על רגשותיכם ועל המחשבות שלכם. חשוב שתדברו עם מישהו שבאמת נוכח בחייכם ויכול להקשיב לכם במקום לתת עצות. מטפלים מקצועיים, אחות טיפת חלב, רופא, חבר או בן משפחה יוכלו לתת תמיכה כזו.

קחו פסק זמן

נטילת פסק זמן חיונית לתחושת הרווחה שלכם. חשוב לקחת פסק זמן קבוע שבו תעשו משהו שאתם נהנים ממנו. הורות לתינוק או לפעוט היא עבודה תובענית במיוחד, ובחברה של ימינו, סובלת מהערכת חסר. אימהות ואבות זקוקים לפסקי זמן קבועים, בדיוק כמו כל עובד אחר (ובעיקר כהורים, שנמצאים בכוננות 24 שעות ביממה!).

היענו להצעות עזרה או בקשו מבן או בת הזוג, מהמשפחה או מחברים להשגיח על הילד או הילדים שלכם על בסיס קבוע. יש הורים שמשתמשים בשירותי בייביסיטר, מעון, גן וכדומה. בקשו עזרה ועצה גם מאחות טיפת החלב.

פנו זמן להתעמלות ולאכילה נכונה

הרווחה שלכם קשורה ישירות לבריאותכם הגופנית. תרגול קבוע מגביר את רמות הסרוטונין במוח, וגורם לכם להרגיש טוב יותר. הליכה יומית מאפשרת לכם לצאת מהבית אל האוויר הצח, ולחוות שינוי כלשהו. כדי להפוך את ההתעמלות למהנה יותר, צאו להליכות קבועות עם הורים אחרים.

אכילה נכונה עשויה להוות אתגר רציני להורים עסוקים. הכינו מראש כמה דברים פשוטים, כמו ירקות טריים חתוכים ומוכנים לאכילה עם מטבלים, פירות, יוגורט, לחם מחיטה מלאה ומרק. סוגי המזון האלה משחררים אנרגיה בצורה איטית ויכולים להיות משביעים למדי. למידע נוסף, קראו את המאמרים  אכילה בריאה והתעמלות להורים ואורח חיים בריא להורים טריים.

עריכת שינויים בתחומים אלה עשויה להיות לא קלה בתקופות קשות, אך המאמץ משתלם ומתגמל. נסו להיעזר באנשים סביבכם ולקבל עזרה כדי לטפל בעצמכם.

צרו קשר חברתי עם הורים אחרים

מומלץ מאוד לבלות זמן עם הורים אחרים שאיתם תוכלו ליהנות ולהירגע. כשהכל נראה “קצת יותר מדי”, האפשרות להתקשר לחבר שמבין אתכם היא משמעותית מאוד. תוכלו להיפגש כשתרגישו צורך לצאת מהבית. כמו כן, אפשר להצטרף לקבוצת משחק או לקבוצת תמיכה. אחיות טיפת חלב יוכלו לכוון אתכם לקבוצות באזורכם.

©  raisingchildren.net.au, המידע תורגם ונערך באישור האתר Raising Children Network