שנת ילדים בגיל בית הספר: למה לצפות

עכשיו, כשילדכם הולך לבית הספר, סביר להניח שהוא כבר ישן כל הלילה בלי להתעורר. שנת לילה טובה חשובה לבריאות, לגדילה ולהתפתחות של ילדכם.

ילדים בני שש עד תשע זקוקים ל-11-10 שעות שינה בלילה. לרוב הם עייפים אחרי יום הלימודים, ומבקשים ללכת לישון בסביבות שמונה בערב. כשילדכם ישן היטב, הוא רגוע, שמח ומוכן יותר לבית הספר. שינה מַספקת מחזקת את מערכת החיסון שלו ומפחיתה את הסיכון ללקות בזיהומים ובמחלות. כדורים ותרופות אינם פותרים בדרך כלל את בעיות השינה של ילדים  אלא אם הן נובעות מסיבות רפואיות. אם ילדכם סובל מקשיי שינה, יש בדרך כלל דרכים טובות יותר להתמודד איתם.

שגרת השכבה

שגרת ההשכבה בגיל זה חשובה מאוד, ועוזרת לילדכם להוריד הילוך ולהירגע אחרי היום העמוס שעבר עליו. הקפידו שחדר השינה יהיה חשוך, נעים ושקט, כדי שיוכל להירגע ולהירדם בקלות. הנה שגרת השכבה לדוגמה:

 • 18:30: להתקלח, ללבוש פיג’מה, לצחצח שיניים וללכת לשירותים.
 • 19:00: זמן מנוחה שקט בחדר: אפשר לקרוא ספר, לספר סיפור או לשוחח בשקט.
 • 19:15: אומרים לילה טוב ומכבים את האור.

אחרי יום מרגש ועמוס בבית הספר, סביר להניח שרוב האירועים והדאגות עדיין מסתובבים בראשו של ילדכם. אם הוא ממשיך לחשוב על כמה דברים לא פתורים כשהוא הולך לישון, שנתו עלולה להיות חסרת מנוחה או מלאה בחלומות רעים. עזרו לו להירדם ולהירגע לפני השינה ועודדו הרגלי שינה טובים.

ילדים רבים בגיל זה מדברים מתוך שינה, בעיקר אם הם מתרגשים או מודאגים ממשהו, למשל הופעה חשובה בבית הספר, טיול, חג או מבחן. בדרך כלל אין מה לדאוג. דברו עם ילדכם על אותו אירוע באופן רגוע ותומך, כדי להפחית את הפטפוט הלילי.

הרטבת לילה

ילדים אינם יכולים לשלוט בהרטבת לילה, אך כמעט תמיד הם מצליחים להתגבר על העניין בסופו של דבר. אם ילדכם עדיין מרטיב את המיטה בלילה, אל דאגה: סביר להניח שישנם ילדים נוספים בכיתתו שעדיין עושים זאת גם הם.

אחוז הילדים שמרטיבים בלילה:

 • גיל ארבע: 30%
 • גיל חמש: 20%
 • גיל שש: 10%
 • גיל עשר: 5%
 • גיל 15: 1%

ילדים שמרטיבים בלילה אינם מתעוררים כשהשלפוחית שלהם מלאה. רבים מהם ישנים עמוק יותר מאחרים, וקשה יותר להעיר אותם. יש ילדים שמייצרים יותר פיפי במהלך הלילה מאחרים, כתוצאה מרמה נמוכה של הורמון מיוחד שאחראי על ריכוז השתן.

הרגיעו את ילדכם ואמרו לו שהרטבת לילה היא דבר נפוץ בגילאים אלו, שאין צורך להתבייש ושזה יעבור. הוא בוודאי ישמח לשמוע אם אינו היחיד במשפחה שסבל מכך. כדי לעזור לו להתמודד עם העניין, הסבירו לו במונחים פשוטים מהן הסיבות להרטבת הלילה.

היבדקו אצל רופא אם:

 • ילדכם בן ה-4 ומעלה עדיין מפספס במהלך היום
 • ילדכם, שהיה יבש בלילה במשך שישה חודשים לפחות, חוזר להרטיב למשך יותר מלילה-שניים
 • אתם מוטרדים מאוד מהרטבת הלילה
 • ילדכם מוטרד מהרטבת הלילה או מתבייש בה מאוד
 • יש לכם חששות נוספים הקשורים להרטבת הלילה.

ביעותי לילה וסיוטים

ביעותי לילה נפוצים פחות מאשר סיוטים ולרוב נעלמים עד גיל שש. ביעותי הלילה אינם מזיקים לילדכם, ששקוע בשינה עמוקה ולרוב אינו זוכר דבר בבוקר. עם זאת, הם עלולים לערער מאוד את ההורים! על ההבדל שבין בעיתוי לילה לסיוטי לילה תוכלו לקרוא במאמרים לעיל.

כ-50% מבני החמש חווים סיוטים, ולעיתים קרובות, הם מפחידים עד כדי כך שהם מתעוררים מהשינה.  ככל שהילדים גדלים, הם מבינים טוב יותר שזהו רק חלום. סביר להניח שעד גיל שבע, ילדכם ילמד להתמודד עם הסיוטים בלי לקרוא לעזרתכם.

חריקת שיניים

ילדים רבים חורקים שיניים מתוך שינה. אין זה אומר שמשהו לא בסדר עם ילדכם, ובמרבית המקרים החריקה אינה גורמת נזק. במקרים של חריקה משמעותית ומתמשכת רצוי להתייעץ עם רופא שיניים כדי לבחון את הצורך להגן על השיניים.

כיצד ילדים ישנים

חלק מהילדים נרדמים במהירות רבה ומיד שוקעים בשינה עמוקה. אחרים ישנים שינה קלה, מתנועעים וממלמלים עד 20 דקות לפני שהם נכנסים לשלב השינה העמוקה. מחזור השינה של ילדכם אורך כ- 40-60 דקות בלבד, לעומת מחזור של 90 דקות אצל מבוגר. כל מחזור מורכב משלב של שינה קלה ושינה עמוקה, ולאחר מכן – התעוררות קצרה.

בתחילת הלילה, מרבית השינה של הילד היא שינה עמוקה. לאחר מכן, לקראת אמצע הלילה, המצב מתהפך, ומרבית השינה הופכת להיות קלה יותר. כך גם אצל מבוגרים, ועל כן קל יותר להעיר אותנו לקראת סוף השינה.

© raisingchildren.net.auהמידע תורגם ונערך באישור האתר Raising Children Network.