סקסטינג: לדבר עם ילדים בני 6-11 על הנושא

סקסטינג הוא יצירת ושליחת חומרים בעלי אופי מיני באמצעות הסמארטפון או העלאת החומר לאינטרנט. זה אינו עניין פשוט. קיום השיחות בגיל צעיר יעזור לילדיכם להישאר מוגנים ובטוחים ולהתמודד עם סקסטינג בגיל מבוגר יותר.

מהו סקסטינג?

סקסטינג הוא יצירת ושליחת תמונות בעלות אופי מינית באמצעות טלפונים ניידים, או העלתן לאינטרנט ולרשתות החברתיות. התמונות עשויות להיות תמונות של עצמכם או של מישהו אחר, בעירום מלא או חלקי. אנשים צעירים עשויים לקרוא לתמונות האלה “סלפי עירום” או “סלפי סקסי”.

ילדים בני פחות מ-11 נוטים פחות לשלוח הודעות כאלה מבני נוער, ועשויים להרגיש מוטרדים אם קיבלו הודעה שלא על דעתם. כמו כן, הם עשויים לחוש מודאגים, מובכים, מבולבלים או מוטרדים אם מופעל עליהם לחץ לשתף את ההודעה.

מדוע חשוב לדבר מוקדם על סקסטינג

יש המון סיבות טובות לקיים שיחה על סקסטינג עם ילדכם כבר בגיל צעיר. בשיחה תוכלו לעזור לו להבין במה מדובר, למנוע ממנו להעביר תמונות לא ראויות של עצמו ושל אחרים ולוודא שהוא יודע מה לעשות אם קיבל תמונה שמדאיגה אותו.

ייתכן שתחושו מבוכה כשתדברו עם ילדכם על סקסטינג. זה טבעי. אולם השיחה על סקסטינג יכולה להיות עוד חלק בשיחה על מין ומיניות שתנהלו עם ילדכם, ואפשר לצרף גם דיון על בטיחות באינטרנט.

מתי להתחיל לדבר עם ילדכם על סקסטינג? זה תלוי בבשלות שלו, אם אתם חושבים שהוא מוכן ומהי מידת השימוש שלו באפליקציות לשליחת הודעות (כמו וואטסאפ), טלגרם, סנטפצאט וכו’. אם ילדכם קיבל תמונת עירום, תמכו בו והבטיחו לו שתתמודדו עם זה ביחד.

כיצד לדבר על סקסטינג

הנה כמה דברים שיעזרו לכם להתחיל לדבר עם ילדכם על סקסטינג:

להסביר מה זה סקסטינג

כדאי לברר קודם כל מה ילדכם כבר יודע על סקסטינג או על שליחת תמונות עירום. שאלו אותו, “האם שמעת על ילדים ששולחים תמונות עירום? מה אתה חושב על זה?”

אם עליכם להסביר לו מה זה סקסטינג, אמרו משהו כמו, “סקסטינג הוא לקחת תמונה שלך או של מישהו אחר בלי חלק מהבגדים או בלי בגדים בכלל , ואז לשלוח אותה לחבר או לשתף אותה באינסטגרם, בסנאפצ’ט או ברשת חברתית אחרת”.

לאחר מכן שאלו אותו שאלות נוספות. לדוגמה:

  • האם מישהו בבית הספר מדבר על שליחת תמונות עירום או על זה שהוא מצלם את הגוף שלו?
  • האם אתה מכיר מישהו ששלח או קיבל תמונת עירום?
  • האם אי פעם שלחת או קיבלת תמונת עירום?
  • יש לך שאלות על דברים ששמעת?

ענו על השאלות של ילדכם בפתיחות ובכנות. אמרו לו שאם הוא מקבל תמונה שמטרידה אותו, או שהוא מודאג מתמונה ששלח, הוא יכול לדבר איתכם בכל עת. הבטיחו לו שלא תכעסו.

לשתף תמונות

סקסטינג כולל שיתוף תמונות או סרטונים מיניים. לכן, כדאי להתחיל ולדבר על שיתוף תמונות באופן כללי. דברו עם ילדכם על סוג התמונות שמתאים לדעתכם לשתף. לדוגמה, “זה בסדר לשתף תמונות של הכלב שלנו, או תמונות של עוגות שהכנת, אבל אני לא רוצה שתשתף תמונות חושפניות של עצמך”.

כדאי לקבל את נקודת המבט של ילדכם בנושא, ולכן, שאלו אותו אילו תמונות מותר לדעתו לשתף. שאלו אותו אם הוא ישמח שאתם, המורה או הסבים שלו יראו את התמונות האלה. אם התשובה היא לא, הסבירו לו שסביר להניח שלא ראוי לשתף אותן.

ילדכם צריך לדעת מה עלול להשתבש כשהוא משתף תמונות. הסבירו לו שהתמונות שהוא שולח לאנשים אחרים עלולות להגיע לאנשים נוספים בקלות רבה. למשל, “ברגע ששולחים תמונה למישהו, מאבדים עליה את השליטה. מי ששלחת אליו יכול לשלוח אותה לאנשים אחרים, או להעלות אותה לאתר אינטרנט, שם כולם יוכלו לצפות בה”. תמונות שעלו לרשת אינן נעלמות מהרשת, גם אם מוחקים אותן מהמכשיר שלכם.

הזהירו מפני פדופילים: “אם אדם שאינכם מכירים מתעניין בתמונות שלכם, מבקש להיות חבר שלכם, מבקש לשלוח לכם תמונות שלו או מבקש מכם לשלוח תמונות שלכם – בבקשה לספר לי מיד. יכול להיות שמדובר באדם מסוכן, שפוגע בילדים”.

כמו כן, הסבירו לילדכם שאסור לשתף תמונות של אנשים בלי בגדים, או של אנשים מתנשקים או נוגעים זה בזה.

להתנהג בכבוד באינטרנט

אפשר לדבר על סקסטינג כחלק מהתנהגות מכובדת באינטרנט באופן כללי. אם ילדכם מסכים שאסור לרכל, להפיץ שמועות, להתנהג בבריונות או לפגוע ברגשותיו של מישהו באמצעות הודעות טקסט, סביר להניח שיסכים לכך ששיתוף תמונות מיניות אינו מכבד.

אחת הדרכים לגרום לילדכם לחשוב על מתן כבוד היא לעודד אותו לחשוב על האנשים בתמונות או בסרטונים שהוא רוצה לשתף. הוא יכול לשאול את עצמו:

  • האם קיבלתי רשות מאותו אדם לשלוח את התמונה או הסרטון?
  • איך הוא ירגיש אם אפרסם את זה?
  • איך הוא ירגיש אם חברים, הורים או מורים יראו את זה?

לנהל משא ומתן על כללים וגבולות

כללים משפחתיים ברורים ועקביים בנוגע לשימוש בטכנולוגיה יעזרו לילדכם לקבל החלטות נבונות. לדוגמה, אתם יכולים להסכים שהוא שולח רק הודעות טקסט ולא משתף תמונות, או שעליו לבדוק איתכם לפני שהוא משתף תמונה. אל דאגה, ברגע שמתחילים לדבר על סקסטינג, השיחות הבאות נהיות קלות יותר.

©  raisingchildren.net.au, המידע תורגם ונערך באישור האתר Raising Children Network